Berdych prohrál na Turnaji mistrů s Djokovičem

Londýn -Český hráč nevyužil v souboji se světovou jedničkou Novakem Djokovičem mečbol.

22.11.2011

Český tenista Tomáš Berdych.Foto: ČTK

Tenista Tomáš Berdych prohrál svůj úvodní zápas na Turnaji mistrů. Český hráč nevyužil v souboji se světovou jedničkou Novakem Djokovičem mečbol a se Srbem v Londýně prohrál 6:3, 3:6 a 6:7.

Šestadvacetiletý Berdych letos podlehl Djokovičovi počtvrté a poosmé v kariéře. Srbský suverén roku se radoval již ze sedmdesátého vítězství v sezoně.

„Během většiny zápasu byl (Berdych) lepší a já bojoval. Nehrál jsem svůj nejlepší tenis, ale využil jsem své šance a vyhrál,“ řekl Djokovič po utkání.

Berdych začal maximálně koncentrovaný a dlouhými míči diktoval tempo. Hrál agresivně, ale zároveň zbytečně nechyboval a za devatenáct minut vedl 4:0. „Tomáš Berdych!“ neslo se halou hrdě z hrdel fandů oděných do českých vlajek.

Dostat Djokoviče v první sadě na lopatky ovšem nebylo snadné. Ač Srb odehrál od zářijového triumfu na US Open jen šest celých zápasů, brzy se dostal v dlouhých výměnách do rytmu a málem set zachránil. Snížil na 2:4 a měl při podání Berdycha tři brejkboly, ale český hráč je dokázal odvrátit a úvodní dějství už nepustil.

Úvod druhé sady patřil Djokovičovi, jenž výborným returnem dostal Berdycha pod tlak. Český hráč proto přišel ve druhé hře o servis, který už nezískal zpět. Srb totiž výrazně zlepšil podání a nepovolil Berdychovi ve druhém setu brejkbol.

V rozhodující sadě získal Berdych jako první brejk. V šesté hře mu „prasátko“, smeč a dva smrtící forhendy na čáru pomohly k vedení 4:2. Jenomže se většinu zápasu trápil s úspěšností prvního podáním a vzápětí o výhodu přišel.

Přesto měl Berdych výhru na dosah. Za stavu 6:5 ho od ní dělil jediný míč. Djokovič mu nabídl mečbol dvojchybou, ale český hráč při pokusu poslat míč nechytatelně po lajně napálil z forhendu síť, a proto o osudu utkání rozhodla až zkrácená hra.

V tie-breaku Berdych třikrát chyboval při snaze hrát vítězné míče z forhendu a Djokovič nabídnutou šanci přijal. Při mečbolu trefil český hráč z returnu bekhendem pouze síť a zápas prohrál po dvou hodinách a 39 minutách.

Berdych tak vstoupil do Turnaje mistrů stejně jako loni při své premiéře mezi elitní osmičkou. I před rokem prohrál zahajovací zápas s Djokovičem.

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 5,93 milionu eur)

Dvouhra – skupina A:Djokovič (1-Srb.) – Berdych (7-ČR) 3:6, 6:3, 7:6 (7:3), Ferrer (5-Šp.) – Murray (3-Brit.) 6:4, 7:5.

Čtyřhra – skupina A:B. Bryan, M. Bryan (1-USA) – Melzer, Petzschner (7-Rak./Něm.) 6:7 (4:7), 7:5, 10:7, Lindstedt, Tecau (6-Švéd./Rum.) – Bhúpathí, Paes (4-Ind.) 7:6 (8:6), 6:1.