Tabara zahodil čtyři mečboly, Češi podlehli Švédům

Düsseldorf – Česká republika do finále Světového poháru nepostoupí, prohrála i se Švédy.

20.5.2008

Tomáš BerdychFoto: REUTERS/Grigory Dukor

Čeští tenisté na Světovém poháru nezopakují loňskou finálovou účast. Po úvodní porážce v rámci Červené skupiny s Američany prohrávají po dvou úterních dvouhrách 0:2 i se Švédy.

Jako první se na kurtu představila česká tenisová jednička Tomáš Berdych. Dvanáctý hráč světa však nevstoupil do zápasu proti Švédsku tou správnou nohou.

Nestačil na Robina Söderlinga a prohrál ve třech setech 4:6, 6:1, 3:6.

Do zápasu vstoupil lépe švédský reprezentant, který dokázal vzít Berdychovi jednou podání, a došel si pro zisk první sady.

Na německé antuce však Berdych zmobilizoval všechny síly a ve druhém setu se rychle ujal vedení. Nakonec povolil svému soupeři jen jednu hru a dominantní hrou srovnal.

O vítězi tak musel rozhodnout až třetí set. Čtyřiačtyřicátý hráč světa Söderling v něm však českého tenistu zaskočil a ujal se vedení 3:1. Berdych náskok svého soupeře už nedokázal dohnat a první bod pro Česko nezajistil.

Tabara zahodil čtyři mečboly, Johanssonovi stačil k výhře jediný

Naděje Čechů na vítězství nad Švédy mohl udržet ve hře ve druhé dvouhře Michal Tabara v duelu s veteránem Thomasem Johanssonem. A byl k tomu hodně blízko! Chyběl jediný míč. Tabara však promarnil ve třetím setu čtyři mečboly a nakonec švédskému soupeři podlehl 2:6, 6:4 a 6:7 (5:7).

Po úvodní prohře Tomáše Berdycha s Robinem Söderlingem tak čeští tenisté ztratili i druhý duel a souboj se Švédy již nemohou vyhrát. Zítra se ještě ve čtyřhře pokusí korigovat celkové zápasové skóre na 1:2.

Osmadvacetiletý Tabara nezahájil zápas nejlépe a v prvním setu se vůbec nedostal do hry. Výsledek 2:6 přesně vystihoval poměr sil na kurtu. Ve druhé sadě se však karta obrátila a český reprezentant nad o pět let starším Švédem triumfoval 6:4.

Rozhodující třetí sadu kontroloval Tabara až do stavu 3:1, kdy si poprvé prohrál servis a soupeř následně srovnal na 3:3. To ovšem až 596. hráče světového žebříčku nezaskočilo a znovu Seveřanovi utekl na rozdíl dvou her. Za stavu 5:3 a 40:0 měl poté rodák z Uherského Hradiště tři mečboly, ovšem zlomový moment nezvládl, a když nevyužil ani čtvrtou nabídnutou šanci, gem ztratil. V závěrečném tiebreaku se již ze ztracené šance nevzpamatoval a podlehl těsně 5:7.

ČERVENÁ SKUPINA
ČR - Švédsko 0:1 (Berdych - Söderling 4:6, 6:1, 3:6, Tabara (ČR) - Johansson (Švé.) 2:6, 6:4, 6:7 (5:7))
USA - Argentina 1:0 (Blake - Caňas 7:6 (7:4), 6:4)