Berdych odvrátil mečbol a udolal Tipsareviče

Londýn /AKTUALIZOVÁNO/ - Český tenista Tomáš Berdych si připsal na Turnaji mistrů první výhru a udržel si naději na postup do semifinále. Djokovič prohrál s Ferrerem.

23.11.2011

Tomáš Berdych servíruje na Turnaji mistrů v Londýně.Foto: ČTK

Tenista Tomáš Berdych vybojoval na Turnaji mistrů ve druhém utkání první výhru a udržel si naději na postup do semifinále. Český hráč dnes v zápase s Jankem Tipsarevičem, náhradníkem za zraněného Brita Andyho Murrayho, odvrátil v tie-breaku mečbol a Srba v Londýně ve skupině A udolal po dvou hodinách a 26 minutách 2:6, 6:3 a 7:6.

Závěrečný tie-break rozhodoval i úvodní pondělní duel Berdycha se světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Český tenista tehdy proti Srbovi neproměnil mečbol a zkrácenou hru prohrál 3:7.

V závěrečném duelu skupiny čeká Berdycha v pátek Španěl David Ferrer, který má na kontě zatím také jedno vítězství. K dobru má ovšem dnešní večerní zápas s Djokovičem, jenž si případnou výhrou zajistí účast mezi elitní čtyřkou. V tom případě by Berdych svedl s Ferrerem přímý souboj o postup. Do semifinále zatím z Čechů na Turnaji mistrů prošel pouze Ivan Lendl.

"Mám za sebou dva neuvěřitelné zápasy a jsem nadšený, že jsem to dnes dokázal dokončit vítězně. Vyhrál jsem a skupina je pořád otevřená," radoval se Berdych po druhé výhře nad Tipsarevičem v šesti vzájemných zápasech.

Prohru s Djokovičem přitom zpočátku jen těžko vstřebával a v prvním setu působil unaveně. Hůře se pohyboval, byl u míčů později, z čehož pramenily nevynucené chyby od základní čáry. O podání přišel hned v první a podruhé v páté hře.

Zlepšený servis a agresivní hra

Od druhé sady Berdych lépe podával a držel míč hlouběji v kurtu. Častěji chodil k síti a vyvíjel na Tipsareviče tlak. V osmé hře si povedeným prohozem zajistil první brejk, který vzápětí potvrdil při svém servisu a poslal zápas do rozhodujícího třetího setu.

V něm nejdříve tahal za delší konec srbský hráč, který vyhrával svá podání s větším přehledem než Berdych. Český tenista dokonce musel ve čtvrtém gamu odvracet brejkbol a zhluboka si oddychl, když míč z Tipsarevičovy rakety trefil pásku a od ní spadl zpět na soupeřovu stranu.

Berdych však Srba postupně dohnal v agresivitě, a protože oba tenisté dominovali při svých servisech, rozhodla o vítězi až zkrácená hra. V jejím závěru oba hráče zradilo podání. První minibrejk získal Berdych, jenže pak sám dvakrát ztratil servis a zdálo se, že na závěrečném turnaji sezony nezvládne ani druhou koncovku.

Tipsarevič mu ale doslova daroval výhru. Při mečbolu poslal nahraný bekhendový volej do autu, vzápětí vyrobil dvojchybu a vše korunoval při Berdychově mečbolu, při kterém upadl. Z kurtu odkulhal v slzách.

Ferrer porazil Djokoviče a je v semifinále

Španělský tenista David Ferrer porazil na Turnaji mistrů světovou jedničku Novaka Djokoviče 6:3, 6:1. V Londýně si připsal na konto druhé vítězství bez ztráty setu a je prvním postupujícím ze skupině A do semifinále.

Druhým semifinalistou z "áčka" bude buď Tomáš Berdych, nebo Djokovič, o čemž se rozhodne v pátek. Český tenista postoupí, když zdolá Ferrera ve dvou setech. Pokud porazí Španěla, který hraje v Londýně výborně, 2:1 na sety, pak musí doufat, že Djokovičovi vezme krajan Janko Tipsarevič, náhradník za zraněného Brita Andyho Murrayho, set, nebo dokonce zvítězí. Prohra Berdycha z turnaje vyřadí.

Ferrer zdolal v pondělí Murrayho a šanci nedal ani unavenému Djokovičovi, letošnímu trojnásobnému grandslamovému vítězi. Srb si na konto při sedmdesáti vítězných zápasech připsal teprve pátou prohru v sezoně.

Djokovič v prvním setu ještě vedl 3:2, ale pak ztratil sedm her za sebou. Udělal 33 nevynucených chyb a jistě hrající Ferrer bezpečně kontroloval vývoj. "Nole byl asi trochu unavený, ale já hrál výborně a nedělal tolik chyb," řekl Španěl, který je žebříčku pátý.

Berdych v prvním dnešním utkání skupiny A vydřel výhru nad Tipsarevičem poté, co v rozhodujícím tie-breaku třetí sady odvrátil mečbol.

TURNAJ MISTRŮ V LONDÝNĚ

Dvouhra - skupina A: Berdych (7-ČR) - Tipsarevič (9-Srb.) 2:6, 6:3, 7:6 (8:6), Ferrer (5-Šp.) - Djokovič (1-Srb.) 6:3, 6:1.

1. Ferrer 2 2 0 4:0 2
2. Berdych 2 1 1 3:3 1
3. Djokovič 2 1 1 2:3 1
4. Tipsarevič 1 0 1 1:2 0
Murray - odstoupil 1 0 1 0:2 0

Čtyřhra - skupina A: Bhúpathí, Paes (4-Ind.) - Melzer, Petzschner (7-Rak./Něm.) 7:5, 6:3.

1. Bhúpathí, Paes 2 1 1 2:2 1
2. Lindstedt, Tecau 1 1 0 2:0 1
3. B. Bryan, M. Bryan 1 1 0 2:1 1
4. Melzer, Petzschner 2 0 2 1:4 0