Už se mu stalo, že dva dny nespal a jeho ruce kmitaly nad strojem.

Grandslamové turnaje se bez něj neobejdou od roku 2002. Belgičanka Kim Clijstersová na něj pěla ódy, neboť s raketou z jeho dílny vyhrála US Open.

Nyní si ho žádají Safinová, Dementěvová i další světová esa. Na Roland Garros ho najdete v obrovské hale, kde stojí u jednoho z dvanácti vyplétacích strojů se svými kolegy z celého světa.

Je to pořádný šrumec. Chlapi se otáčí takřka nonstop. Zvládnou zhruba 300 raket denně! „Zrovna jsem udělal čtyři pro Hernycha a tři pro Gulbise. Rozhovor? Jasně, mám tak dvacet minut pauzu,“ sdělil Krejčí, když dorovnal struny.

Kolik raket obvykle za den vypletete na grandslamovém turnaji?

Denní průměr je dvacet, v horších případech třicet, zažil jsem ale i porci dvaačtyřiceti kusů. To vás pak pěkně bolí prsty a někoho i záda.

Nemáte ze strun prsty ztvrdlé jako kytaristé?

Naopak, my máme měkčí, takové obroušené, hladší.

Jak jste se k této práci dostal?

Turnaje vyplétám od roku 1998, o čtyři roky později jsem byl na prvním Grand Slamu. Zajímal jsem se o vyplétání už od šestnácti let. Pídil jsem se, jak si sestavit sám stroj. Pracoval jsem v klubu, pletl jsem rakety pro sebe i kamarádům v týmu.

Ale jak přijde nabídka od ATP? To je přece unikátní věc.

Makal jsem v Brně, odkud pocházím, následně na pražské Štvanici, pak jsem dostal nabídku, jestli bych nechtěl zkusit French Open. A tady jsem se tehdy seznámil s klíčovými lidmi. Začal jsem dělat, a když viděli, kolik raket jsem schopen udělat a v jaké kvalitě, tak přišly nabídky nastoupit do mezinárodních vyplétacích týmů.

TIPSPORT DOPORUČUJE

Roddick – I. Minář (27.5.) 1.14 x 4.28

Južnyj – Hanescu (27.5) 1.52 x 2.21

R. Štěpánek – Montcourt (27.5.) 1.24 x 3.28

Kolik turnajů objedete za rok?

Už jsem cestování omezil, protože jsem si v Praze u Letenského tunelu otevřel vlastní servis. Loni jsem strávil na turnajích pět a půl měsíce. Začal jsem na Australian Open, pak Miami, French Open, Wimbledon, olympiáda v Pekingu, US Open, ještě jsem byl ve Vídni, v Číně a dělal jsem oba dva podniky Masters. To už je porce.

Je práce na turnajích finančně zajímavá a výhodná?

Určitě ne. Člověk si platí letenky a jídlo sám. Ano, z Paříže si člověk něco odveze, ale pak vyrazíte do Ameriky, Austrálie, a to co vyděláte v Paříži, vrazíte do letenky.

Takže hlavní důvod, proč to děláte, je zábava?

Jasně. Neměl jsem výkonnost se do světa dostat jako hráč, tak tohle byla jediná šance, jak vidět grandslamové turnaje.

Kolik hodin denně na Grand Slamu musíte být připraveni pracovat?

Jak kdy. Stalo se, že na Australian Open jsem dvě noci vůbec nespal! Záleží na organizaci práce. V Melbourne se stalo, že jsem ráno v sedm nastoupil ke stroji a makal v kuse až do dalšího dne večer.

Neříkejte, že už se vám z těch strun netočila hlava.

Pro někoho jsou rakety práce… Já to ale vnímám tak, že když pletu pro pořád stejné hráče, kteří postupují a postupují, tak mě jejich výhry motivují. Pokud můj hráč vypadne a přijde jiný, už je to zase vnímané jinak.

Jak si tento dvanáctičlenný tým rozděluje hráče?

Nejprve se postaví stan, stroje, vše se připraví a postupně začínají přicházet hráči. Vybírají si nás podle toho, kdo je volný. Ale existují takoví, kteří už předem vědí, s kým mají dobré zkušenosti a chtějí konkrétního člověka na servis.

Vy jste vyplétal v minulosti Clijstersové. S vámi vypletenou raketou vyhrála US Open, jediný Grand Slam kariéry.

S Kim jsme se poprvé potkali v Miami a ona turnaj vyhrála! Od té doby jsem jí pletl vždy a vyvrcholilo to na US Open. Nyní hodně spolupracuji s Dementěvovou. Ona sice má vlastní servis zdarma, ale raději chodí ke mně a platí si mě extra. Taková důvěra je moc příjemná. Teď mě prý hledal trenér od Jankovičové, hodně spolupracuji i se Safinovou. Samozřejmě s Čechy. Je toho hodně…

VYPLÉTACÍ PERLY

- Světovým rekordem ve vyplétání při show v Las Vegas je čas necelých devět minut. „S tím se ale nedá takřka hrát. Aby raketa byla hratelná, je potřeba osmnáct minut,“ tvrdí Petr Krejčí.
- Nejtvrdší rakety si pletl Australan Phillipoussis – na šestatřicet kilo. To do míčku můžete mlátit jako o život. „To už jsou desky,“ směje se Krejčí. Z žen plete Jankovičová na 30 kilo.
- Nejměkčí má naopak argentinský deblista Melo. Ten si žádá jen patnáct kilo. „To už je zase síťka na motýly,“ vysvětluje český odborník.
- Krejčí za rok vyplete 4000 raket. Jednou zvládl i 5000.