Američtí tenisté dokázali, že boj o finále Davisova poháru ani zdaleka nevzdali.

Po prvním dnu prohrávali v Madridu s domácím Španělskem 2:0 na body, když Nadal i Ferrer dovedli své těžké duely k vítězství. A v sobotu nezbývalo zaoceánskému týmu než opanovat čtyřhru.

Stalo se. Dvojice Fish, Mike Bryan udolala jihoevropský duet Lopéz, Verdasco.

Předcházela tomu dlouhá pětisetová bitva, jejíž strhující atmosféru dotvářely naplněné ochozy arény pro býčí zápasy; právě do ní totiž pořadatelé semifinálový duel Davis Cupu umístili.

První sadu zvládli lépe domácí tenisté a zdálo se, že by o jejich postupu do boje o „salátovou místu“ mohlo být rozhodnuto relativně brzy. Chyba. Fish s Bryanem, podobně jako v pátek Roddick proti Ferrerovi, vyhráli následující dva sety v poměru 6:4, 6:3. A rázem byli v psychické pohodě oni.

Madridské publikum však dál dodávalo svým toreadorům odvahu. Výsledek – srovnáno na 2:2.

Páté dějství odpoledního dramatu nabídlo rozuzlení až v samotném závěru. Poslední dva gamy zvládli lépe Američani a zachránili pro svůj tým naději.

Přesto má do finále blíže tým Španělska. Na antuce neprohrál v Davis Cupu už devět let, v jeho čele navíc stojí král letošní sezony – Rafael Nadal, který se v neděli utká s americkou jedničkou Andym Roddickem.

Proti výběru USA hovoří i statistika. Nepříznivý stav 0:2 dokázal otočit pouze jednou v historii. Před 74 lety.

Drama vyhráli Rusové, bitva může pokračovat

Naději na postup do finále si po neuvěřitelném dramatu uchovali i Rusové. Před sobotní čtyřhrou prohrávali s domácí Argentinou 0:2 na zápasy, ale dvojice Kunicyn – Tursunov jednoznačný konec semifinálové série nepřipustila.

V pěti setech porazila domácího Caňase s Nalbandianem a snížila stav série na 1:2. Rusové mohli v poklidu zvítězit ve třech setech, ale v tiebreaku třetí sady smolně prohráli 9:11. I čtvrtý set vyhráli domácí a šlo se do rozhodujícího setu. Ten na svou stranu získali poměrem 8:6 ruští tenisté a tak bude v neděli stále o co hrát.

Španělsko - USA 2:1
Lopez, Verdasco - M. Bryan, Fish 6:4, 4:6, 3:6, 6:4, 4:6.

Argentina – Rusko 2:1
Caňas, Nalbandian – Kunicyn, Tursunov 2:6, 1:6, 7:6 (11:9), 6:3, 6:8.