Turnaj mistrů: Federer prohrál s náhradníkem

Šanghaj - Česko-indický pár Dlouhý, Paes nestačil na dvojici Björkmana s Ullyettem.

10.11.2008
5 fotografií
Švýcar Roger Federer si vstup do Turnaje mistrů představoval úplně jinak.

Švýcar Roger Federer si vstup do Turnaje mistrů představoval úplně jinak.Foto: REUTERS

Velké překvapení se zrodilo v úvodním zápase Červené skupiny na tenisovém Turnaji mistrů v čínské Šanghaji.

Francouz Gilles Simon v něm po třísetové bitvě zdolal druhého hráče světa Rogera Federera ze Švýcarska.

Aktuálně devátý hráč žebříčku ATP se přitom do soutěže dostal až jako náhradník poté, co svůj start odvolal Španěl Rafael Nadal. Čtyřiadvacetiletý rodák z Nice však i na sklonku sezony pokračuje ve výborných výkonech, kterými se prezentoval v průběhu celého ruku.

"Čím lépe hrajete vy, tím lépe hraje i on. Je to neobvyklý hráč," sklonil se před Simonovým uměním Federer. "Ale na rozdíl od jiných turnajů mám šanci porážku napravit," dodal obhájce loňského prvenství.

Letošní vítěz tří turnajů okruhu ATP (Casablanca, Indianapolis, Bukurešť) vstupoval do utkání s dlouholetým králem mužské dvouhry jako outsider. A první set také prohrál 4:6. Ve druhém ale dokázal soupeře zaskočit a stejným poměrem ho získal pro sebe.

V rozhodujícím třetím dějství stačilo Simonovi sebrat protivníkovi jediný servis a za hodinu a sedm minut se radoval z překvapivého vítězství.

Federer tak ani ve druhém vzájemném duelu s o čtyři roky mladším Francouzem neuspěl. Na srpnovém turnaji série Masters v Kanadě mu ve druhém kole podlehl také ve třech setech.

Také druhé pondělní utkání nabídlo zajímavou podívanou. A výkony jako den a noc. Los Červené skupiny do něj svedl dohromady specialisty na tvrdý povrch, Brita Murrayho a Američana Roddicka.

V úvodním setu si oba aktéři hlídali svůj servis a k vidění tak byl jediný brejkbol. Jednadvacetiletý Murray ho dokázal proměnit a získal první dějství 6:4.
Ve druhém však jakoby vypadl z role. Ze svých tří podání věnoval dvě na konto soupeře a rázem bylo srovnáno.

Třetí set a další zvrat. Murray svého soupeře vůbec nepustil do hry, vyhrál sadu i celý zápas v poměru 6:4, 1:6, 6:1.

Dlouhý s Paesem padli

Vítězstvím favorizovaných dvojic skončily úvodní dvě čtyřhry Červené skupiny na tenisovém Turnaji mistrů v čínské Šanghaji.

V první se na výhru notně nadřeli Nestor se Zimonjičem. Ti museli k překonání polského dua Fyrstenberg, Matkowski absolvovat plných 38 her.

Mnohem jednoznačněji vyznělo druhé utkání, ve kterém měla své zastoupení i Česká republika.

Radek Dlouhý spolu s Indem Leandrem Paesem nastoupili proti druhému nasazenému páru Jonas Björkman, Kevin Ullyett. A bohužel pro české fandy tahali od úvodu za pověstný kratší konec.

Úvodní sadu ztratili poměrně hladce 3:6. Ve druhé sice dokázali s favority držet krok, ani to ale na vybojování třetího setu a tím udržení naděje na celkovou výhru nestačilo.

Dvouhra, Červená skupina: Simon (8-Fr.) – Federer (2-Švýc.) 4:6, 6:4, 6:3, Murray (3-Brit.) - Roddick (5-USA) 6:4, 1:6, 6:1.

Čtyřhra, Červená skupina:
Nestor, Zimonjič (4-Kan./Srb.) - Fyrstenberg, Matkowski (6-Pol.) 7:6 (7:4), 5:7, 10:4, Björkman, Ullyett (2-Švéd./Zimb.) - Dlouhý, Paes (7-ČR/Indie) 6:3, 7:5.

Autor: Radek Weber

10.11.2008 VSTUP DO DISKUSE

Norský Barnevernet versus český dědeček. Jiří Pavelka podává v Norsku žalobu

Praha - Do boje s norským Barnevernetem se pustil dědeček dvou chlapců, které úřady v roce 2011 odebraly české matce Evě Michalákové a jejímu manželovi Josefovi. Důvodem mělo být údajné zanedbávání, fyzické týrání a sexuální zneužívání. Podle tamní policie a lékařů se podezření Barnevernu nepotvrdilo. Úřady a následně soudy ale považovaly zjištění za natolik vážná, že děti ponechaly u pěstounů. Dnes devítiletý David a jedenáctiletý Denis žijí odděleně, každý v jiné pěstounské rodině.

Protikuřácký zákon má Kalousek za další regulaci živnostníků

Praha - Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek má dnes schválený protikuřácký zákon za další regulaci podnikání. Novinářům ve Sněmovně řekl, že za normálních okolností by pro normu hlasoval, dnes ale postupoval opačně kvůli tomu, že jde o další z regulačních opatření namířených kabinetem ČSSD, ANO a KDU-ČSL proti živnostníkům. Sněmovní klub jeho strany neměl k hlasování stanoven jednotný postup.

Neomezený tarif za hubičku! Nemocnice dohodla extrémně levné volání

Olomouc – Zaměstnanci Vojenské nemocnice Olomouc mohou telefonovat bez obav o provolané minuty. Vedení nemocnice se totiž podařilo uzavřít s operátorem O2 mimořádně výhodnou smlouvu.