Ani na třetí letošní pokus se nepodařilo švédskému tenistovi Robinu Söderlingovi odstranit ze své cesty grandslamovým turnajem překážku v podobě Švýcara Rogera Federera.

Úřadující král mužské dvouhry přehrál svého soka ve čtvrtfinále US Open ve čtyřech setech, a navázal tak na výhry z finále Roland Garros a osmifinále Wimbledonu.

Švýcarský expres tak vylepšil svou bilanci se Švédem už na 12:0.

„Robin hrál postupem času líp a líp a ke konci to bylo už hodně vyrovnané. Proto jsem si po vítězném míči docela oddechl, že jsem nemusel jít do pátého setu. Tam už se mohlo stát cokoliv,“ řekl po zápase Federer.

Rodák z Basileje si zahraje už 22. semifinále grandslamu v řadě. V tom nadcházejícím ho čeká Srb Novak Djokovič. Přemožitel Radka Štěpánka nezaváhal ani v duelu proti desátému nasazenému Španělu Verdascovi a také po čtyřech setech proklouzl mezi nejlepší čtyři.

Dlouhý si opět zahraje o titul

Své zastoupení mezi nejlepšími bude mít také český tenis. Lukáš Dlouhý společně s Indem Leanderem Paesem zdolali v semifinále čtyřhry domácí hvězdy, bratry Mikea a Boba Bryanovy.

Dlouhý s Paesem si na US Open zahráli o titul už loni, to ale podlehli právě americkým sourozencům. Tentokrát jim vrátili porážku i s úroky.

Vyrovnaný duel zahájili lépe Čech s Indem a opanovali první set v poměru 6:4. Nejvýše nasazený pár, podporovaný domácím publikem, ale za necelou půlhodinu kontroval a vyhrál druhou sadu 6:3.

Rozhodující třetí set vyvrcholil po pětapadesáti minutách napínavým rozuzlením v tiebreaku, ve kterém se Dlouhému s Paesem podařilo proměnit až šestý mečbol.

Oba tak mají šanci vyšperkovat úspěšnou sezonu ziskem už druhého grandslamového titulu. Triumfovali totiž letos už na pařížské antuce ve finále čtyřhry Roland Garros.

„Publikum je tady prostě magické, doufám, že se ještě vytáhne,“ řekl Paes po zápase o atmosféře na dvorci. Ind může v New Yorku získat hned dvě trofeje. Spolu s Carou Blackovou ze Zimbabwe postoupil i do finále mixu.

Rusky došly, Oudinová vypadla

V ženské dvouhře skončilo k lítosti amerických diváků vítězné tažení domácí hvězdičky Melanie Oudinové. Ta po sérii čtyř výher nad tenistkami z Ruska poprvé na turnaji narazila na soupeřku z jiné země. A její kouzlo jakoby přestalo fungovat.

Dánka Caroline Wozniacká nedala sedmnáctileté rodačce z Georgie nejmenší šanci a vyprovodila ji z kurtu dvakrát 6:2. Američance se stala osudnou hlavně řada nevynucených chyb (43). Nepomohla ji ani mohutná podpora 23 tisíc diváků v ochozech stadionu Artura Ashe.

„Odehrála jsem skvělý turnaj. Ale jsem perfekcionistka, takže porážka mě opravdu velmi mrzí,“ prohlásila 70. hráčka světa.

Místo v semifinále si zajistila i Belgičanka Yanina Wickmayerová. Pro nenasazenou tenistku se jedná o dosud největší úspěch na grandslamu. Ve čtvrtfinále porazila 7:5 a 6:4 Ukrajinku Katerynu Bondarenkovou.

„Hrát semifinále grandslamu je něco úžasného. Až dosud bylo mým nejlepším výsledkem druhé kolo,“ rozplývala se devatenáctiletá Wickmayerová, která předtím také vyřadila českou naději Petru Kvitovou.

US OPEN (USA)

Muži – dvouhra, čtvrtfinále:
Federer (1-Švýc.) - Söderling (12-Švéd.) 7:6 (7:2), 1:6, 7:5, 6:2, Djokovič (4-Srb.) - Verdasco (10-Šp.) 7:6 (7:2), 1:6, 7:5, 6:2.
Muži - čtyřhra, semifinále: Dlouhý, Paes (4-ČR/Ind.) - B. Bryan, M. Bryan (1-USA) 6:4, 3:6, 7:6 (8:6).
Ženy - dvouhra, čtvrtfinále:
Wozniacká (9-Dán.) - Oudinová (USA) 6:2, 6:2, Wickmayerová (Bel.) - K. Bondarenková (Ukr.) 7:5, 6:4.