Šafářová dostala výprask, Kvitová vyrovnala

Brno /AKTUALIZOVÁNO/- České reprezentatky po úvodních dvouhrách remizují ve Fed Cupu s Německem 1:1.

6.2.2010

Soupeřky víkendového Fed Cupu.Foto: DENÍK/Attila Racek

České tenistky vstoupily do elitní skupiny Fed Cupu rozpačitě. Favorizovaná Lucie Šafářová dostala během hodiny výprask od Grönefeldové, ve druhé dvouhře ale vyrovnala Petra Kvitová, jež zdolala německou jedničkuPetkovičovou.

Česká jednička Šafářová dostala výprask

V prvním duelu se vůbec nedařilo Šafářové. S šestašedesátou hráčkou žebříčku WTA Grönefeldovou prohrála hladce ve dvou setech dvakrát 2:6. „Nečekala jsem tak lehké vítězství, protože jsem měla ze zápasu obavy. S Lucií jsem totiž prohrála v lednu v Brisbane,“ svěřovala se vítězka prvního utkání.

Šafářová dokázala hned v prvním setu dvakrát ztratit svůj servis. To Němce na dílčí úspěch stačilo. Svoje podání si totiž v úvodní sadě podržela. „Od začátku jsem se nemohla dostat do herní pohody. Neopřela jsem se ani o svůj servis a její nemohla prorazit,“ mrzelo Šafářovou.

I ve druhém setu na kurtu dominovala čtyřiadvacetiletá německá tenistka. Hned ve druhé hře sebrala Šafářové podání, zatímco to svoje si s přehledem hájila až do konce duelu.

Souboj trval třiašedesát minut. „Potřebuji zregenerovat a na zápas zapomenout. Pokud dostanu od kapitána důvěru, pokusím se v neděli o lepší výkon,“dodala třiadvacetiletá česká hráčka.

Kvitová vybojovala vítězství

Devatenáctiletá rodačka z Bílovce ve druhém utkání rozebrala ve fedcupovém singlu debutující německou jedničku a zvítězila 2:0.
Kvitové se v úvodu prvního setu nedařilo returnovat servis soupeřky, ale své podání si dokázala i přes problémy ve čtvrtém gamu podržet.

Rozhodující moment prvního setu přišel v sedmé hře. Kvitová si vynutila tlak tří brejkbolů, poslední z nich využila a ujala se vedení 4:3, které v následném gamu potvrdila svým servisem.

Na dostřel zisku prvního setu byla Kvitová už při dalším servisu bosenské rodačky, ale nakonec slavila výhru až při svém podání. První set získala Češka za pětačtyřicet minut.

Druhá sada přinesla v úvodních gamech exhibiční výkon české reprezentantky, který Petkovičovou místy donutil k slzám. Kvitová se rychle ujala vedení 4:0, ale Němka se záhy zvedla a snížila na 4:3.

Euforii dvaadvacetileté Petkovičové utnula v osmém gamu osmašedesátá hráčka světa čistou hrou při vlastním servisu. Kvitová ještě soupeřce povolila snížit na 5:4, ale výborně rozehraný zápas si už nenechala vzít.

Za hodinu a dvacet minut česká dvojka zvítězila dvakrát 6:4 a vybojovala tak důležitý vyrovnávací bod.

Utkání prvního kola Světové skupiny I tenisového Fed Cupu v Brně:

Česká republika – Německo 1:1 po prvním dnu

Šafářová – Grönefeldová 2:6, 3:6

Esa: 2:2. Dvojchyby: 1:4. Vítězné míče: 9:10. Využité brejkboly: 0/0 – 2/2. Nevynucené chyby: 11:8. Čas: 52 min.

Kvitová – Petkovicová 6:4, 6:4

Esa: 4:4. Dvojchyby: 3:4. Vítězné míče: 35:19. Využité brejkboly: 3/10 – 1/4. Nevynucené chyby: 27:22. Čas: 1:25 hod.

Ostatní výsledky:

Světová skupina I:
Ukrajina – Itálie 1:1
A. Bondarenková – Schiavoneová 6:1, 6:4, K. Bondarenková – Pennettaová 5:7, 3:6.

Francie – USA 0:2
Cornetová – Matteková-Sandsová 6:7 (7:9), 5:7, Parmentierová – Oudinová 4:6, 4:6.

Srbsko – Rusko 1:1
Ivanovičová – Kuzněcovová 1:6, 4:6, Jankovičová – Klejbanovová 4:6, 6:4, 6:0.

Světová skupina II:

Austrálie – Španělsko 1:1
Stosurová – Martinezová-Sanchezová 2:6, 6:1, 6:4, Dellacquaová – Medinaová-Garriguesová 2:6, 3:6.

Estonsko – Argentina 2:0
Aniová – Irigoyenová 6:1, 6:2, Kanepiová – Ormaecheaová 6:1, 7:5.

Slovensko – Čína 2:0
Cibulková – Sin-jün Chan 6:1, 6:4, Hantuchová – Šuaj Čang 6:0, 6:1.

Polsko – Belgie 1:1.
Domachowská – Wickmayerová 6:4, 1:6, 3:6, A. Radwaňská – Flipkensová 6:2, 7:6 (7:5).
6.2.2010 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.