Berdych a Štěpánek zvládli debla, tenisty dělí bod od zisku Davis Cupu

Praha - Čeští tenisté vedou ve finále Davis Cupu nad Španělskem po důležité čtyřhře 2:1 na zápasy. Druhý bod vybojoval osvědčený pár Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, čerstvé vítěze Turnaje mistrů Granollerse s Lópezem porazil ve čtyřech setech.

17.11.2012 2

Radek Štěpánek a Tomáš Berdych se radují z vítězství ve čtyřhře nad Španělskem ve finále Davis Cupu. Foto: ČTK/AP/Marko Drobnjakovic

České tenisty dělí jeden bod od triumfu v Davisově poháru. K zisku slavné "salátové mísy" po dlouhých 32 letech je přiblížili v sobotní čtyřhře Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem výhrou nad Španěly Marcelem Granollersem a Markem Lópezem 3:6, 7:5, 7:5 a 6:3. Domácí výběr vede ve finále v pražské O2 areně před nedělními dvouhrami 2:1 na zápasy.

Jako první se pokusí přidat vítězný bod Berdych, kterého ale v neděli od 13:00 čeká pátý hráč světa David Ferrer. Zápas případně uzavřou Štěpánek s Nicolásem Almagrem. Češi usilují o první titul od roku 1980, kdy Davis Cup ovládli tenisté pod československou vlajkou v čele s Ivanem Lendlem a Tomášem Šmídem.

"Máme druhý bod, to jsme chtěli, ale ještě nám hodně chybí. Uděláme v neděli všechno pro zdárný konec," řekl Berdych po čtyřhře. "Jsme blízko, ale pořád taky daleko. V neděli musíme urvat bod a na to se soustředíme," řekl Štěpánek.

Štěpánek si na hru Španělů zvykal set

Češi si na čtyřhru věřili. Berdych se Štěpánkem v ní v Davis Cupu vyhráli šestkrát za sebou a z dvanácti duelů v soutěži družstev prohráli jen jednou. Granollers s Lópezem ale hráli skvěle a ukázali, že si do Prahy přivezli vítěznou formu z londýnského Turnaje mistrů. V prvním setu domácí dvojici přehrávali.

Štěpánek i Berdych se zpočátku na kurtu hledali a všechny výrazně na servisu, returnech i při volejích převyšoval Granollers. Už ve druhé hře utkání udělal Štěpánek dvě dvojchyby a jediný brejk rozhodl o zisku setu pro španělský pár.

"Soupeři začali neuvěřitelně a já jsem tomu nepomohl," řekl Štěpánek. "Oni hrajou odlišný debl, na který nejsem zvyklý, ale naštěstí netrvalo déle než set, než jsem si zvykl a přidal jsem se. Pak už to bylo, jak jsme potřebovali," řekl Berdych.

Šance při podání Lópeze

Domácí ale už na konci prvního setu hru vyrovnali. Štěpánek se postupně dostával do ráže a svými gesty rozvášnil většinu z 14.485 diváků. Češi se snažili hrát podle hesla "vše na Lópeze", který přece jen více kazil. Paradoxně ale hlavní chyby udělal v koncovce druhého a třetího setu při volejích na síti Granollers. Ve druhé a třetí sadě Češi prolomili za stavu 6:5 vždy shodně Lópezovo podání a vedli 2:1 sety.

"Cítili jsme, že na Lópeze bude větší šance na brejk, protože jeho servis nebyl tak rychlý a dalo se něco vymyslet. Postupně jsme se do toho dostali a čím déle se hrálo, tím jsme byli lepší a dostávali jsme je pod velký tlak," řekl Štěpánek.

Berdych proměnil třetí mečbol

Po hodinové druhé sadě i jindy klidný kapitán Jaroslav Navrátil vyskočil radostí z lavičky. Hala při vítězných fiftýnech bouřila a při vyrovnaném stavu se chvěla napětím, tak jako hokejista Jaromír Jágr, který nervózně žmoulal českou vlajku.

Čeští tenisté stupňovali tlak z returnu, znovu fungovala na jedničku jejich deblová chemie a směřovali k výhře. Ve čtvrtém setu dostali na kolena konečně při podání i Granollerse, a to dokonce čistou hrou v páté hře. Zápas už nepustili a Berdych ho ukončil, po dvou nevyužitých mečbolech proměnil ten třetí smečí.

V pátek domácí hráči ztratili první dvouhru poté, co Štěpánek podlehl Ferrerovi ve třech setech. O vyrovnání se postaral Berdych v pětisetové bitvě s Almagrem.

Štěpánek a Berdych po výhře v deblu: Pohár ještě doma není, bude to těžké
Navrátil věří, že Berdych získá zlatý bod: Tomáš je ve velice dobré formě

Finále tenisového Davisova poháru v Praze (O2 arena, tvrdý povrch):

Česká republika - Španělsko 2:1 po čtyřhře
Berdych, Štěpánek - M. López, Granollers 3:6, 7:5, 7:5, 6:3.

17.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 2

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní

Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

Technik z letounu s fotbalisty: Pád jsme nečekali, nikdo nekřičel

La Paz - Bolivijská vláda začala vyšetřovat podezření na nepravosti při udělení licence místní letecké společnosti LaMia, jejíž letoun minulý týden havaroval v Kolumbii s brazilskými fotbalisty. Příčinou neštěstí, při němž zemřelo 71 lidí, byl zřejmě nedostatek paliva. Informaci, že letadlo mělo udělat mezipřistání na dotankování, potvrdil dnes brazilské televizi Globo i přeživší technik Erwin Tumiri.