České tenistky Petra Kvitová a Lucie Šafářová postoupily do třetího kola grandslamového US Open. Turnajová pětka Kvitová v New Yorku porazila 6:4 a 6:3 Francouzku Alizé Cornetovou, patnáctá nasazená Šafářová po setech 6:3, 4:6 a 6:2 zdolala Kanaďanku Aleksandru Wozniakovou.

V druhém kole naopak vypadly Lucie Hradecká, která podlehla 2:6 a 4:6 Američance Mallory Burdetteové, a Kristýna Plíšková po porážce dvakrát 4:6 od Lucemburčanky Mandy Minellaové. V prvním kole mužské dvouhry neuspěl Jan Hájek, jenž podlehl 3:6, 4:6 a 2:6 Američanu Brianu Bakerovi.

Do třetího kola postoupila i světová jednička Viktoria Azarenková z Běloruska. Ve středu porazila dvakrát 6:2 Belgičanku Kirsten Flipkensovou, přemožitelku české tenistky Barbory Záhlavové-Strýcové.

Kvitová po triumfech na turnajích v Montrealu a New Havenu patří na závěrečném grandslamu sezony k favoritkám, ale i tentokrát měla v prvním setu problémy. V sedmém gamu prohrála servis, takže Cornetová vedla 4:3. Česká tenistka však získala tři hry za sebou a sadu otočila ve svůj prospěch.

V úvodu druhého setu Kvitová natáhla šňůru vítězných gamů na šest a definitivně zlomila zápas. V druhém setu totiž soupeřce nedovolila ani jeden brejkbol, takže bude v dalším zápase útočit na vyrovnání svého maxima na tomto turnaji, osmifinále z roku 2009. Její soupeřkou bude Belgičanka Yanina Wickmayerová nebo Francouzka Pauline Parmentierová.

Šafářová porazila Kanaďanku Wozniakovou

Šafářové se v prvním setu podařilo jako první z aktérek udržet servis, díky čemuž se dostala do vedení 3:1. Za stavu 5:2 pak podávala na vítězství, ale ještě neuspěla a úvodní sadu ukončila na returnu.

Česká tenistka však nezachytila nástup do druhého setu, v němž prohrávala už 1:5. Pak sice snížila na rozdíl jediného gamu, ale Wozniaková si vynutila rozhodující set.

Ten se zlomil v šestém gamu, kdy Šafářová díky brejku odskočila na 4:2. V osmé hře pak při soupeřčině podání proměnila druhý mečbol a může se těšit na zápas s turnajovou devatenáctkou Naděždou Petrovovou. Tuto ruskou tenistku dokázala porazit jen v jednom z dosavadních pěti vzájemných utkání, v roce 2010 na antuce v Madridu.

Hradecká se nedokázala prosadit na returnu

Na rozdíl od Šafářové, která postupem do třetího kola vyrovnala své newyorské maximum, neuspěla Hradecká. Proti jednadvacetileté Burdetteové, které patří ve světovém žebříčku až 252. příčka, v prvním setu udělala čtyři dvojchyby a jedenáct nevynucených chyb. Navíc se nebyla schopná prosadit na returnu, při soupeřčině podání neuhrála ani fiftýn.

O osudu druhé sady rozhodl brejk Američanky hned v prvním gamu. V dalším průběhu se sice Hradecká dvakrát dostala postupně k třem brejkbolům, ale ani jednu šanci nevyužila a sadu prohrála 4:6. Stříbrná olympijská medailistka ze čtyřhry tak ve dvouhře ani tentokrát nepostoupila do třetího kola grandslamu, na nichž pravidelně startuje od roku 2009.

Plíšková nezvládla koncovky setů

Po výhře nad turnajovou osmnáctkou Julií Görgesovou se Plíškové nevydařil zápas s papírově mnohem slabší Minellaovou. Lucemburská tenistka, která je ve světovém žebříčku na 79. místě, vedla v úvodní sadě už 4:2. Česká kvalifikantka srovnala krok, ale pak prohrála servis a set ztratila v poměru 4:6.

V druhé sadě už Plíšková vedla 4:1, ale koncovku znovu nezvládla. Prohrála čtyři gamy za sebou, takže Lucemburčanka za stavu 5:4 podávala na vítězství. Plíšková měla výhodu tří brejkbolů za sebou, ale ani jeden neproměnila a naopak soupeřka při třetím mečbolu ukončila zápas.

Hned v prvním kole se se závěrečným grandslamem roku rozloučil Hájek. Český tenista v zápase s Bakerem v každém setu prakticky od začátku tahal za kratší konec. Ani jednou nedokázal soupeři vzít servis, přičemž ten svůj ztratil čtyřikrát.

US OPEN

Muži, dvouhra - 1. kolo: Baker (USA) - Hájek (ČR) 6:3, 6:4, 6:2, Djokovič (2-Srb.) - Lorenzi (It.) 6:1, 6:0, 6:1, Ferrer (4-Šp.) - Anderson (JAR) 6:4, 6:2, 7:6 (7:3), Tipsarevič (8-Srb.) - Rufin (Fr.) 4:6, 3:6, 6:2, 6:3, 6:2, Isner (9-USA) - Malisse (Belg.) 6:3, 7:6 (7:5), 5:7, 7:6 (11:9), García López (Šp.) - Mónaco (10-Arg.) 3:6, 1:6, 6:4, 7:6 (8:6), 7:6 (7:3), Dolgopolov (14-Ukr.) - Levine (USA) 3:6, 4:6, 6:4, 6:1, 6:2, Wawrinka (18-Švýc.) - Stachovskij (Ukr.) 6:7 (6:8), 7:6 (7:2), 6:4, 6:2, Querrey (27-USA) - Lu Jen-hrun (Tchaj-wan) 6:7 (4:7), 6:4, 6:4, 7:5, Muller (Luc.) - Južnyj (28-Rus.) 2:6, 3:6, 7:5, 7:6 (8:6), 7:6 (8:6), Stebe (Něm.) - Troicki (29-Srb.) 6:4, 6:4, 3:6, 6:2, Benneteau (31-Fr.) - O. Rochus (Belg.) 7:6 (7:1), 6:2, 6:3, Mayer (Arg.) - Kubot (Pol.) 6:4, 6:4, 7:5, Paire (Fr.) - Dimitrov (Bul.) 5:7, 6:3, 7:6 (7:4), 6:2, Tomic (Austr.) - Berlocq (Arg.) 4:6, 7:5, 6:3, 6:4, Baghdatis (Kypr) - Bachinger (Něm.) 6:2, 4:6, 6:4, 6:7 (8:10), 7:6 (7:5), Fognini (It.) - Roger Vasselin (Fr.) 3:6, 5:7, 6:4, 6:4, 7:5, Novikov (USA) - Janowicz (Pol.) 6:2, 7:6 (8:6), 3:6, 6:3, Dutra Silva (Braz.) - Gabašvili (Rus.) 4:6, 6:4, 6:7 (5:7), 6:3, 7:5, Hewitt (Austr.) - Kamke (Něm.) 4:6, 6:2, 6:1, 6:4, Nieminen (Fin.) - Kukuškin (Kaz.) 6:0, 6:2 skreč, Žemlja (Slovin.) - Mello (Braz.) 7:5, 7:6 (7:3), 7:5, Sijsling (Niz.) - Gimeno Traver (Šp.) 7:5, 6:3, 6:4.

Muži, čtyřhra - 1. kolo:  Paes, Štěpánek (5-Indie/ČR) - Brown, Kas (Něm.) 6:3, 6:3, Čermák, Mertiňák (ČR/SR) - Norman, Waske (Belg./Něm.) 6:3, 3:6, 7:6 (7:5).

Ženy, dvouhra - 1. kolo: S. Williamsová (4-USA) - Vandewegheová (USA) 6:1, 6:1, Beguová (Rum.) - Wozniacká (8-Dán.) 6:2, 6:2, Erraniová (10-It.) - Muguruzaová (Šp.) 6:3, 6:7 (6:8), 6:1, Cibulková (13-SR) - Larssonová (Švéd.) 6:7 (5:7), 6:2, 6:0, Kirilenková (14-Rus.) - Scheepersová (JAR) 6:2, 6:1, Bertensová (Niz.) - McHaleová (21-USA) 6:4, 4:6, 6:3, Stephensová (USA) - Schiavoneová (22-It.) 6:3, 6:4, Govorcovová (Běl.) - Paszeková (29-Rak.) 6:3, 6:4, Solerová (Šp.) - Kudrjavcevová (Rus.) 6:3, 6:2, Pučkovová (Rus.) - Falconiová (USA) 7:6 (7:5), 6:7 (2:7), 6:3, Arnová - Szavayová (obě Maď.) 6:4, 3:2 skreč, Martínezová (Šp.) - Lučičová (Chorv.) 6:3, 7:5, Maleková (Něm.) - Amanmuradovová (Uzb.) 4:6, 6:2, 6:4, Kontaová (Brit.) - Babosová (Maď.) 6:2, 7:5. 2. kolo: Kvitová (5-ČR) - Cornetová (Fr.) 6:4, 6:3, Šafářová (15-ČR) - Wozniaková (Kan.) 6:3, 4:6, 6:2, Burdetteová (USA) - Hradecká (ČR) 6:2, 6:4, Minellaová (Luc.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:4, 6:4, Azarenková (1-Běl.) - Flipkensová (Belg.) 6:2, 6:2, Li Na (9-Čína) - Dellacquaová (Austr.) 6:4, 6:4, Petrovová (19-Rus.) - Halepová (Rum.) 6:1, 6:1, Parmentierová (Fr.) - Wickmayerová (25-Belg.) 7:6 (7:5), 6:3, Čeng Ťie (28-Čína) - Rybáriková (SR) 6:3, 6:1, Lepchenková (31-USA) - Rodionovová (Austr.) 6:2, 6:2.

Ženy, čtyřhra - 1. kolo: Hlaváčková, Hradecká (3-ČR) - Czinková, Szavayová (Maď.) 6:2, 6:4.