Úvodní grandslam sezony Australian Open už zná svou letošní vítězku.

V atraktivním a velmi očekávaném duelu mezi současnou a někdejší nejlepší hráčkou světa Serenou Williamsovou a Justine Heninovou se z vítězství radovala slavná Američanka, která belgickou hvězdu porazila 6:4, 3:6, 6:2 a obhájila tak loňský titul.

Zároveň podruhé v řadě získala na melbournském dvorci double. V pátek ovládla se svou starší sestrou Venus i čtyřhru.

Osmadvacetileté Serena se na úvodním turnaji "Velké čtyřky" v singlu daří. Proměnila totiž svou pátou účast ve finále ve vítězství. V Melbourne kralovala již v roce 2003, 2005, 2007, 2009. Americká hvězda získala už svůj 12. grandslamový titul v kariéře a tím vyrovnala zápis své slavné krajanky Billie Jean Kingové.

„Billie, tak jsme na tom stejně. Dosáhla jsem toho,“ usmívala se světová jednička při slavnostním ceremoniálu na dvorci. „Prostě dělám, co můžu,“ pokračovala Serena Williamsová, které teď schází k tomu, aby se dotáhla s počtem grandslamů na legendy Martinu Navrátilovou a Chris Evertovou, šest titulů.

V sobotním boji o titul proti Heninové se Williamsová mohla spolehnout především na svůj dělový servis. Za 2 hodiny a sedm minut nasázela drobné Belgičance dvanáct es. Díky svému servisu odvrátila i šest ze sedmi brejkbolů. Naopak Heninová si do statistik připdsala pouze čtyři esa a hned šestkrát se dopustila dvojchyby.

Heninová, která se letos rozhodla po téměř dvou letech vrátit na okruh WTA, po ztrátě úvodní sady udržela pevné nervy a zápas zdramatizovala. Zpřesnila hru a sérií deseti vyhraných míčů si vynutila třetí sadu. V ní však na dvorci opět dominovala Američanka, a když v šestém gamu předvedla z druhého podání eso, ujala se vedení 4:2 a o vítězce bylo rozhodnuto.

Heninové sice nevyšel návrat na světové dvorce stejně famózně jako její stejně slavné krajance Kim Clijsterová, která ihned vyhrála US Open, ovšem finálovou učastí v Brisbane a na Australian Open prokázala, že směřuje za svým největším cílem. Uspět na na jediném grandslamu, ze kterého nemá titul - Wimbledonu.

„Ani jsem nečekala, že dojdu až do finále,“ řekla po zápase Heninová. „Byly to pro mě dva velmi emotivní týdny. Teď mohu být spokojená, protože návrat byl tím správným rozhodnutím,“ poděkovala publiku, které jí ve finále horoucně povzbuzovalo.

Mužskou čtyřhru ovládl nejlepší pár světa Bob a Mike Bryanové. Američané si poradili s druhým nasazeným párem Kanaďan Daniel Nestor, Srb Nenad Zimonjič 6:3, 6:7, 6:3 a připsali si osmý grandslamový titul.

Juniorka Karolína Plíšková vyhrála Australian Open

Český tenis může slavit. Má svou grandslamovou vítězku a naději do budoucna.

Sedmnáctiletá česká reprezentantka Karolína Plíšková totiž při své premiéře na Australian Open vyhrála juniorskou dvouhru! V sobotním finále na dvorci Roda Lavera porazila Britku Lauru Robsonovou 6:1, 7:6, když jí celkem třikrát vzala podání a boj o titul vyšperkovala třinácti esy.

„Jestli jsem šťastná? Určitě, ale ještě si ani neuvědomuji, že jsem tuhle soutěž vyhrála,“ řekla spolupracovníkovi ČTK Plíšková, která hájila na Australian Open post nasazené šestky.

Česká tenistka tak pomstila svou sestru Kristýnu, kterou Robsonová porazila v semifinále a překazila tak možnost, vidět ryze české grandslamové finále.

Šestnáctiletá Britka se probojovala na melbournském dvorci do finále i před rokem, tehdy však nestačila na Rusku Kseniju Pěrvakovou.

Karolíně Plíškové, kterou trénuje Jan Bedáň, patří na okruhu WTA 222. místo. Proto talentovaná hráčka doufá, že už brzy pronikne mezi ženkou elitu. Na podniku WTA startovala Plíšková už i v Praze, kde dostala divokou kartu. „Samozřejmě, že bych chtěla uspět na ženském okruhu. Tohle bylo takové zpestření. Je to skvělé. Myslím, že mi věřili tak na druhé třetí kolo,“ citovala Plíškovou agentura ČTK.

Naposledy ovládl juniorský turnaj na grandslamu v roce 2006 Dušan Lojda, který nenašel přemožitele na US Open. Předtím dvakrát triumfovala na Australian Open Barbora Záhlavová-Strýcová.

Muži, čtyřhra - finále: B. Bryan, M. Bryan (1-USA) – Nestor, Zimonjič (2-Kan./Srb.) 6:3, 6:7 (5:7), 6:3.