Češi deklasovali odevzdané Rumuny jednoznačně 5:0

Bukurešť /AKTUALIZOVÁNO/ - Tenisté propluli záchranářským daviscupovým duelem bez ztráty kytičky, body urvali i náhradníci Rosol s Hájkem.

18.9.2011

Český tenista Lukáš Rosol.Foto: ČTK/AP/Michel Euler

Čeští tenisté zvítězili v utkání baráže o Světovou skupinu Davisova poháru v Rumunsku jednoznačně 5:0. Za rozhodnutého stavu 3:0 na zápasy postavil nehrající kapitán Jaroslav Navrátil do dnešních závěrečných dvouher Lukáše Rosola a Jana Hájka, kteří přidali zbývající dva body bez ztráty setu.

Navrátil nechal odpočívat Tomáše Berdycha i Radka Štěpánka, kteří se v předchozích dnech postarali o všechny tři body českého týmu a jeho udržení mezi elitou. Rosol nastoupil ke své daviscupové premiéře proti Mariusi Copilovi a domácího reprezentanta porazil 6:4, 7:6. V poslední dvouhře na bukurešťské antuce pak Hájek zdolal Victora Crivoie 6:1, 6:4.

Daviscupový nováček Rosol zápas s Copilem, jenž je v žebříčku o 162 míst níž, bez větších problémů zvládl. Po prohraném prvním setu se sice dvacetiletý rumunský tenista v druhé sadě držel až do tie-breaku, v tom ale získal jen dva míčky.

Rosol přiznal, že byl v úvodu utkání nervózní. "Ale držel jsem si podání a všechno probíhalo tak, jak jsem si představoval. Věřil jsem, že ho zdolám," řekl České televizi. Nad Copilem letos zvítězil i v kvalifikaci grandslamového Roland Garros, tam ale jeho rumunský soupeř získal první set.

Hájek porazil Crivoie i potřetí v kariéře. Začal zostra, jeho soupeř si poté za stavu 0:5 nechal ošetřit rameno a nakrátko se vrátil do hry, ale závěr druhé sady znovu vyzněl pro českého tenistu. Domácí tým si tak v celém duelu připsal jen jediný set, který získali Copil a Horia Tecau v sobotní čtyřhře.

Hájek v duelu s Crivoiem navázal na své vítězství z minulého týdne, kdy se oba tenisté utkali na challengeru v jiném rumunském městě Brašově. "Za stavu 4:0 na zápasy jsem to vzal jako dobrý trénink a myslím, že jsem odehrál slušný zápas. Nechtěl jsem mu dát velkou šanci, aby se nechytil a nedostal do vedení," řekl Hájek.
Příští ročník Davisova poháru se bude losovat ve středu.

Utkání baráže o Světovou skupinu tenisového Davisova poháru v Bukurešti

Rumunsko - ČR 0:4 po třetí dvouhře
Copil - Rosol 4:6, 6:7 (2:7), Crivoi - Hájek 1:6, 4:6.

Ostatní výsledkybaráž o Světovou skupinu tenisového Davisova poháru

Sydney: Austrálie - Švýcarsko 2:2 po třetí dvouhře
Tomic - Federer 2:6, 5:7, 6:3, 3:6, Hewitt - Wawrinka 6:4, 4:6, 7:6 (9:7), 4:6, 3:5 přerušeno kvůli tmě.

Tokio: Japonsko - Indie 4:1
Nišikori - Vardan 7:5, 6:3, 6:3, Soeda - Bopanna 4:5 skreč Bopanna.

Potchefstroom: JAR - Chorvatsko 1:4 po třetí dvouhře
De Voest - Čilič 4:6, 2:6, 4:6, Klaasen - Mektič 6:7 (2:7), 1:6.

Antverpy: Belgie - Rakousko 1:4
O. Rochus - Melzer 4:6, 4:6, 3:6, Bemelmans - Peya 4:6, 3:6.

Ramat Hašaron: Izrael - Kanada 2:3
Sela - Polansky 6:3, 6:3, 6:3, Weintraub - Pospisil 2:6, 3:6 (3:7), 4:6.

Santiago: Chile - Itálie 1:4
Capdeville - Bolelli 7:6 (7:3), 6:2, Massú - Bracciali 3:4 skreč Massú.

Kazaň: Rusko - Brazílie 3:2
Južnyj - Bellucci 2:6, 6:3, 5:7, 6:4, 14:12, Tursunov - Mello 6:1, 7:6 (7:5), 2:6, 6:3.

18.9.2011

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.