Úvodní set na "dvojce" nabídl rychlý tenis. Dlouhé výměny se nekonaly, obě tenistky si držely podání. Až na jednu výjimku, Šafářová v šesté hře chybovala a nabídla soupeřce tři brejkboly. Američanka využila hned ten první a vyhrála 6:3.

Jenže pak se ukázalo, jaká je Češka bojovnice. Hned první šanci na zisk servisu Stephensové přetavila v bod a dostala se poprvé do vedení. "I když se zápas nevyvíjí pozitivně, tak mám víru, že to půjde a zvládnu vyhrát," vysvětlila.

Drama? Žádné se nekonalo. Ačkoliv pak brněská rodačka nezužitkovala dva setboly, nerozhodilo ji to. Třetí při vlastním podání už ano. Byl z toho vyhraný set rovněž v poměru 6:3. Šlo se do rozhodujícího dějství.

Šafářová zatlačila, ujala se vedení 2:0 a posléze přidala ještě dva brejky. Bylo hotovo, výsledek třetí sady 6:1 mluví za vše.

"Jsem moc šťastná z postupu. Byl to těžký zápas, protože Sloane hrála výborně. Od druhého setu jsem začala být agresivní a nenechala ji hrát její hru, proto jsem to otočila," řekla bezprostředně po zápase Šafářová.

Ještě předtím zapózovala na kurtu pod tribunou s roztaženými pažemi a širokým úsměvem pro selfie fotku trenéra Roba Steckleyho.

Serena se trápila

Přesto česká hvězda slyšela jednu špatnou zprávu: ze hry je Bethanie Matteková-Sandsová, deblová partnerka a kamarádka Šafářové, jež ve vyrovnané bitvě podlehla mladé Belindě Bencicové ze Švýcarska.

Americká outsiderka, která figuruje až ve druhé stovce singlového žebříčku, nezvládla koncovky setů a prohrála 5:7 a 5:7.

Další páteční zápasy? Překvapení se málem událo večer - Serena Williamsová zdolala domácí Heather Watsonovou až v třísetové bitvě (6:2, 4:6 a 7:5).

"Ona hrála neuvěřitelně, dávala tomu všechno a zápas měla skoro vyhraný, když měla dva brejky. Nemohla jsem toho moc dělat, jak dobře hrála," řekla Williamsová, která může ve Wimbledonu zkompletovat nekalendářní Grand Slam.

V osmifinále se střetne se starší sestrou Venus, nad kterou vede ve vzájemné bilanci 14:11 a ve Wimbledonu 3:2. "Venus je tady v lepší formě než já, bude mít výhodu. Ale kterákoli z nás postoupí, tak to bude dobře," řekla třiatřicetiletá Williamsová. Z Wimbledonu mají po pěti titulech.

Zato další z top favoritů uspěli v pohodě: nezaváhali jak Novak Djokovič (třikrát 6:3 proti Bernardovi Tomicovi), tak Maria Šarapovová (6:4 a 6:3 proti Irině Beguové). Mezi šestnáct nejlepších pronikl rovněž Stanislas Wawrinka, vítěz French Open.

V mužském pavouku vypadl sedmý nasazený Milos Raonic, jenž podlehl Nicku Kyrgiosovi (26. nasazený).

Wimbledonský rekordman John Isner nedohrál kvůli tmě zápas s Marinem Čiličem, v páté sadě se skóre zastavilo na 10:10. Utkání s třemi tie-breaky zatím trvalo čtyři a čtvrt hodiny. V roce 2010 porazil Isner až po více než 11 hodinách Nicolase Mahuta, rozhodující pátý set tehdy vyhrál 70:68.

WIMBLEDON:

Muži, dvouhra - 3. kolo:
Djokovič (1-Srb.) - Tomic (27-Austr.) 6:3, 6:3, 6:3, Wawrinka (4-Švýc.) - Verdasco (Šp.) 6:4, 6:3, 6:4, Kyrgios (26-Austr.) - Raonic (7-Kan.) 5:7, 7:5, 7:6 (7:3), 6:3, Gasquet (21-Fr.) - Dimitrov (11-Bulh.) 6:3, 6:4, 6:4, Anderson (14-JAR) - Mayer (24-Arg.) 6:4, 7:6 (8:6), 6:3, Goffin (16-Belg.) - Baghdatis (Kypr) 6:3, 6:4, 6:2, Kudla (USA) - Giraldo (Kol.) 6:2, 6:7 (3:7), 2:6, 6:1, 6:3.

Ženy, dvouhra - 3. kolo:
Šafářová (6-ČR) - Stephensová (USA) 3:6, 6:3, 6:1, S. Williamsová (1-USA) - Watsonová (Brit.) 6:2, 4:6, 7:5, Šarapovová (4-Rus.) - Beguová (29-Rum.) 6:4, 6:3, Dijasová (Kaz.) - Petkovicová (14-Něm.) 7:5, 6:4, V. Williamsová (16-USA) - Kruničová (Srb.) 6:3, 6:2, Azarenková (23-Běl.) - Mladenovicová (Fr.) 6:4, 6:4, Vandewegheová (USA) - Stosurová (22-Austr.) 6:2, 6:0, Bencicová (30-Švýc.) - Matteková-Sandsová (USA) 7:5, 7:5.

Ženy, čtyřhra - 2. kolo:
Krajiceková, Strýcová (14-Niz./ČR) - Duševinová, Martínezová (Rus./Šp.) 6:3, 7:6 (9:7).