Melbourne - Srbka Anna Ivanovičová a Slovenka Daniela Hantuchová tvoří druhou semifinálovou dvojici letošního ročníku tenisového Australian Open. Už včera si postup zajistily další Srbka Jelena Jankovičová a Ruska Mária Šarapovová.

23.1.2008

Srbka Ivanovičová porazila Američanku Venus Williamsovou.Foto: Reuters

Mezi muži doplnili postupující čtyřku Novak Djokovič (rovněž ze Srbska) a světová jednička Švýcar Roger Federer.

Dvacetiletá Ivanovičová je jen krůček od druhého grandslamového finále v kariéře. Ve čtvrtfinále si nasazená čtyřka poradila se starší ze sester Williamsových Venus 7:6 a 6:4

První set přinesl vyrovnanou bitvu. Ani jedna z hráček nedokázala prolomit soupeřčino podání, a tak se rozhodovalo až v tiebreaku. V něm byla úspěšnější srbská tenistka, která jej vyhrála 7:3 a celou sadu po 55 minutách 7:6.

V začátku druhého setu se Američance podařil první brejk utkání, vzápětí však chybovala při vlastním servisu a o výhodu přišla. Rozhodující moment přišel za stavu 4:4, kdy se Ivanovičové podruhé v zápase podařilo sebrat šestinásobné grandslamové vítězce podání, a následně při vlastním zápas ukončila. V Melbourne Parku tak oslavila nejen postup, ale i první vítězství ve vzájemných soubojích se světovou trojkou.

Ihned po rozhodujícím míči dala Ivanovičová průchod svým emocím a její radostný křik se rozlehl po centrálním dvorci. "Je to úžasné. Moc jste mi pomohli, zvlášť ve druhém setu. Hraji tu moc ráda a jsem nadšená, že budu hrát i nadále," směřovala vítězka svá slova po utkání k australskému publiku.

Hantuchová nedala Polce šanci

Soupeřkou Ivanovičové v semifinále bude Slovenka Daniela Hantuchová. Ta za necelou hodinu a půl snadno přehrála polskou tenistku Agniežku Radwaňskou dvakrát 6:2.

Hantuchová si semifinále Grand Slamu ve dvouhře zahraje poprvé v kariéře. Třikrát její turnajová pouť skončila o kolo dříve, nyní se však čtyřiadvacetiletá hráčka podle svých slov cítí být psychicky odolnější a vyrovnanější.

"Jsem na sebe pyšná. Věřila jsem si a snažila se zahrát nejlépe jak dovedu. Myslím, že se mi to místy dařilo. Jsem nesmírně šťastná, " řekla po utkání čtyřnásobná grandslamová vítězka v mixu. S jejími slovy souhlasila i zklamaná soupeřka. "Hrála opravdu velmi dobře, zatímco já jsem se dopustila mnoha chyb," litovala Radwaňská.

Djokovič smetl Ferrera, švýcarský stroj se nezadžel

Na semifinále Australian Open se může těšit i třetí nasazený mezi muži. Novak Djokovič potvrdil srbskou hegemonii a ve třech setech smetl Španěla Ferrera.

Dvacetiletý rodák z Bělehradu vlétl do utkání jako uragán a v prvním setu nadělil soupeři "kanára". Postupem času sice začal být zápas vyrovnanější, Djokovič však obrat nepřipustil a zápas ukončil ve dvanácté hře třetí sady.

V dalším kole ho čeká nejlepší tenista světa Roger Federer. Švýcar si rovněž ve třech setech poradil s nasazenou dvanáctkou Američanem Jamesem Blakem. Semifinále bude odvetou za loňský souboj, ve kterém Federer v cestě za titulem vyřadil Djokoviče v osmifinále výsledkem 6:2, 7:5 a 6:3.

Jen dvěma tenistům se podařilo zopakovat loňskou účast mezi nejlepšími osmi. Kromě Federera jím je i Španěl Rafael Nadal, který se ve druhém semifinále střetne s francouzským překvapením turnaje Jo-Wilfriedem Tsongou.

Čtyřhra– čtvrtfinále:

Erlich, Ram (Izr.)– Gicquel, Santoro (Fra.) 6:4, 6:1, Bhúpatí, Knowles (6-Ind./Bah.)– B. Bryan, M. Bryan (1-USA) 6:3, 5:7, 7:6(7:5).

167 km/h - 166 km/h

Medina-Garriguesová, Ruano-Pascualová (10-Špa)– Peschkeová, Stubbsová (4-ČR/Austr.) 6:4,6:1.

Čtyřhra– semifinále:

Azarenková, Peerová (12-Běl./Izr.)– Yanová, Zhengová (7-Čína) 0:6, 7:5, 7:6(7:3).

Spadlé stromy po noční bouřce zastavily i vlaky, lidé jsou bez proudu

V noci na pátek se nad Českem přehnala silná bouřka. Na mnoha místech v jižních a severních Čechách zůstala řada domácnosti bez proudu.

O zákazu kožešinových farem bude Senát rozhodovat od 19. července

O zákazu kožešinových farem nebo o zvýšení příjmu obcí v rámci rozpočtového určení daní bude Senát rozhodovat na schůzi, která začne 19. července. Rozhodl o tom ve čtvrtek senátní organizační výbor, sdělila tisková tajemnice horní komory Eva Davidová. Schůze podle ní bude třídenní.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Trump se brání: Tajné nahrávky rozhovorů s Comeym jsem nepořídil

Není den, aby nebylo slyšet o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Tentokrát se vyjádřil k ostře sledované kauze, kdy se měl pokusit ovlivnit vyšetřování možného zásahu Ruska do volební kampaně. A to především odvoláním šéfa FBI Jamese Comeyho, jehož rozhovory měl tajně nahrávat.