Rosol na titul nedosáhl, Plíškovy si podmanily antuku v Rakousku

Stuttgart - Na svůj druhý triumf si musí ještě počkat. Tenista Lukáš Rosol ve finále antukového turnaje ve Stuttgartu prohrál se Španělem Robertem Bautistou Agutem 3:6, 6:4 a 2:6.

13.7.2014 AKTUALIZOVÁNO 13.7.2014

Lukáš Rosol ve finále turnaje ve Stuttgart.Foto: ČTK/DPA/Daniel Maurer

Osmadvacetiletý český daviscupový reprezentant cestou do finále vyřadil pátého nasazeného Němce Philippa Kohlschreibera či v semifinále turnajovou dvojku Rusa Michaila Južného, na třetího nasazeného Bautistu ale od počátku ztrácel. Španěl získal hned jeho první servis a vedení 2:0 dotáhl k vítězství 6:3.

Ve druhé sadě Rosol postupně zlepšoval hru a užíval si přízně početného stuttgartského publika. Český hráč byl vždy o game napřed a vítěz červnového turnaje v nizozemském Hertogenboschi Bautista tlak nakonec neustál za stavu 4:5, takže rozhodnout musel třetí set.

V něm však 48. hráč světa Rosol nestihl začátek a soupeře, kterému v žebříčku patří 23. příčka, pustil do rozhodujícího náskoku 3:0. Šestadvacetiletý Bautista už nezaváhal a dočkal se druhého turnajového triumfu v tomto roce i v kariéře.

"Klíčové bylo stát se zdí a pokusit se Lukáše rozhýbat," uvedl Španěl. V pondělí se poprvé posune do první dvacítky světového žebříčku. "Od začátku sezony jsem věřil sobě i tomu, co dělám. Dařilo se mi a byla jen otázka času, kdy se to povede," komentoval svůj posun v pořadí ATP.

Rosola zradil servis

Rosol se mohl stát třetím českým vítězem ve Stuttgartu po Tomáši Šmídovi (1979) a Ivanu Lendlovi (1985). "Dneska mi to úplně nešlo. Snažil jsem se najít správný rytmus, ale nefungovalo mi podání. Musel jsem spoustu úderů hrát na riziko. Nehrál jsem tak dobře jako v předchozích zápasech, což je škoda, protože jsem se cítil tenhle týden dobře," prohlásil.

Na okruhu ATP hrál finálový zápas potřetí, dosud to bylo pokaždé v Bukurešti. Na rumunské antuce loni hladce zdolal Španěla Guillerma Garcíu-Lópeze, letos v dubnu na ní podlehl ve dvou setech Bulharovi Grigoru Dimitrovovi.

Sestry Plíškovy mají druhý společný titul

Tenisová dvojčata Karolína a Kristýna Plíškovy zdolaly ve finále turnaje v rakouském Bad Gasteinu 4:6, 6:3 a 10:6 slovinsko-španělský pár Andreja Klepačová, María Teresa Torróová. Ve čtyřhře společně získaly druhý titul.

České turnajové dvojky ztratily s pátým nasazeným párem první sadu, ve druhé přišly jako první o svůj servis a prohrávaly 2:3, pak už však soupeřkám nenechaly ani game. V rozhodující sadě Plíškovy nabraly manko 0:5, nakonec ovšem zvítězily 10:6.

Společně slaví dvaadvacetiletá dvojčata druhý deblový titul, ten první získala také v Rakousku loni v říjnu v Linci. Ve finále neuspěla jen minulý rok v červenci v Palermu. Karolína ještě vyhrála letos v květnu turnaj v Norimberku, kde hrála s Nizozemkou Michaellou Krajickovou.

Petkovicové se v Rakousku daří

Dvouhru už podruhé v osmileté historii turnaje vyhrála Němka Andrea Petkovicová.

Šestadvacetiletá Petkovicová si ve finále poradila dvakrát 6:3 s kvalifikantkou Shelby Rogersovou ze Spojených států, která v prvním kole vyřadila Kristýnu Plíškovou a v semifinále nasazenou dvojku Italku Saru Erraniovou.

Čtvrtá nasazená Němka dosáhla na čtvrtý titul na okruhu WTA a po triumfu v Charlestonu druhý letošní. Na antuce v Bad Gasteinu vyhrála už jednou, slavila tu svůj premiérový titul v kariéře v roce 2009.

Hewitt získal 30. titul, Karlovičovi nepomohlo 26 es

Australan Lleyton Hewitt vyhrál v Newportu potřicáté turnaj ATP. Ve finále zvítězil bývalý první hráč světa nad Chorvatem Ivem Karlovičem 6:3, 6:7 a 7:6.

Karloviče porazil Hewitt teprve podruhé v kariéře a poprvé na trávě. Na tomto povrchu s ním prohrál všechny tři předchozí duely včetně utkání prvního kola Wimbledonu v roce 2003, kdy mu chorvatský dlouhán záhy překazil snahu o obhajobu titulu na londýnském grandslamu.

Finále v Newportu hrál třiatřicetiletý Australan i v minulých dvou letech, ale triumfu se dočkal až na třetí pokus. Rozhodnout mohl už ve druhém setu, ale za stavu 6:5 neproměnil při soupeřově podání dva mečboly.

V tie-breaku třetí sady využil Hewitt hned první možnost ukončit zápas, který trval dvě a půl hodiny. Karlovičovi nepomohlo ani 26 es, vítěz jich zahrál pět.

Alespoň 30 titulů na okruhu ATP mají z aktivních hráčů vedle Hewitta už jen Švýcar Roger Federer (79), Španěl Rafael Nadal (64) a Srb Novak Djokovič (45).

STUTTGART (Německo)

Muži, dvouhra - finále: Bautista (3-Šp.) - Rosol (ČR) 6:3, 4:6, 6:2.
Muži, čtyřhra - finále: Kowalczyk, Sitak (Pol./Rus.) - García-López, Oswald (Šp./Rak.) 2:6, 6:1, 10:7.

NEWPORT (USA)

Muži, dvouhra - finále: Hewitt (3-Austr.) - Karlovič (2-Chorv.) 6:3, 6:7 (4:7), 7:6 (7:3).

BASTAD (Švédsko)

Muži, dvouhra - finále: Cuevas (Urug.) - Sousa (5-Portug.) 6:2, 6:1.
Muži, čtyřhra - finále: Brunström, Monroe (4-Švéd./USA) - Chardy, Marach (Fr./Rak.) 4:6, 7:6 (7:5), 10:7.

BAD GASTEIN (Rakousko)

Ženy, dvouhra - finále: Petkovicová (4-Něm.) - Rogersová (USA) 6:3, 6:3.
Ženy, čtyřhra - finále:
 Karolína Plíšková, Kristýna Plíšková (2-ČR) - Klepačová, Torróová (5-Slovin./Šp.) 4:6, 6:3, 10:6.

BUKUREŠŤ (Rumunsko)

Ženy, dvouhra - finále: Halepová (1-Rum.) - Vinciová (2-It.) 6:1, 6:3.
Ženy, čtyřhra - finále: Bogdanová, Cadantuová (Rum.) - Büyükakcayová, Knappová (Tur./It.) 6:4, 3:6, 10:5.