Söderling vyzve ve finále muže dvou tváří Federera

Paříž– Semifinále Roland Garros se proměnilo ve dvě pětisetové bitvy. /AKTUALIZOVÁNO/

5.6.2009
12 fotografií
Výkřik Rogera Federera v semifinále French Open s Juan Martinem Del Potrem.

Výkřik Rogera Federera v semifinále French Open s Juan Martinem Del Potrem.Foto: REUTERS/Vin­cent Kessler

Překvapivá pouť švédského tenisty Robina Söderlinga letošním French Open pokračuje. Od titulu ho dělí už jediné vítězství.

Přemožitele španělského antukového supermana Rafaela Nadala nedokázal v semifinále porazit ani Chilan Fernando Gonzalez.

Ve finále jej vyzve papírový favorit, Roger Federer. Švýcar se pět setů potýkal s Juanem Martinem Del Potrem z Argentiny.

Federer bude hrát čtvrté finále v řadě, třikrát prohrál s Nadalem. Pokud vyhraje nad Söderlingem, s nímž má zápasovou bilanci 9:0, vyrovná v počtu grandslamových titulu Samprase, který jich má čtrnáct.

"Söderling je určitě v životní formě. Finále bude podle mě velmi vyrovnané. Tlak bude velký na oba dva. On hraje poprvé velké finále, já moc toužím po tomto titulu,"domnívá se Švédův finálový soupeř.

Jakoby na kurt Phillipa Chartiera v pátek odpoledne dorazili dva různí Rogerové Federerové.

Ten jeden si nic nedělal z pozice největšího favorita French Open, hrál s grácií a lehce dobíhal všechny míčky.

Toho druhého tlak fanoušků a médii totálně rozhodil, ztrácel jeden servis za druhým a kazil i ty nejjednodušší ú­dery.

A semifinále se vyvíjelo podle toho, do jaké role se zrovna Švýcar převtělil. K jeho štěstí to bylo častěji to „lepší ego“.

"Za tuto výhru musím být šťastný, byl jsem hodně pod tlakem, Del Potro servíroval neuvěřitelně, neměl jsem moc šancí mu vzít podání. Naštěstí jsem druhý set vyhrál v tie-breaku. A zaplaťbůh, že se začal můj servis postupem času zlepšovat," uvedl po zápase jeho vítěz.

Hned v první sadě se Federerovi nedařilo a při ztrátě dvou podání ji za 38 minut prohrál.

Také větší část setu číslo dva se Švýcar hledal. Del Potro svého soupeře proháněl od jednoho konce kurtu ke druhému a dával mu smrtelné údery přesnými míčky k čáře.

TIPSPORT DOPORUČUJE VSADIT

Čtyřhra finále: Dlouhý/Paes – Moodie/D. Norman (6.5.) 1.47 x 2.32

Ženy finále: Safinová – Kuzněcovová (6.5.) 1.40 x 2.52

Zlom přišel v tie-breaku. Tam se najednou zjevil „starý dobrý“ Federer a soupeři pustil jen dva míčky.

Jenže hned v úvodu další sady světová dvojka znovu přišla o svůj servis. Argentinec soupeře doslova školil. Del Potro měl dokonce na raketě druhý brejkbol na vedení 4:1, ale Federer v sobě zmobilizoval všechny síly a hru přece jen udržel.

Jenže co se Argentinci nepovedlo na první pokus, dokonal za pá minut. Federer znovu přišel o servis a ze stavu 2:5 se nevzpamatoval. Třetí set byl dokonce o dvě minuty kratší než sada číslo jedna.

Švýcarská světová dvojka si všechno vynahradila v následujícím dějství. Až tam vzal Del Potrovi první dvě podání a role se rázem obrátily. Federer jej převálcoval 6:1.

Do rozhodující sady vjel „Fedex“ rozjetý jak parní lokomotiva. Vzal soupeři podání a zdálo se, že je rozhodnuto.

Del Potro se však nevzdával a podařilo se mu srovnat stav na 3:3. Jenže hned ten následují game prohrál a bylo vymalováno.

Federer si udržel svůj rytmus a dovedl zápas trvající 3:28 hodiny do vítězného konce.

"Je mi strašně smutno. Byl to dlouhý, vyrovnaný a krásný zápas. Bylo té první semifinále na grandslamu a měl jsem hodně šancí ho vyhrát. Strašně jsem chtěl hrát finále a místo toho se budu dívat v televizi," řekl po utkání smutný Argentinec.

Söderling se neprobouzí z krásného snu

"Finále grandslamu, to je nepopsatelný pocit. Navíc na největším antukovém turnaji na světě, nikdy bych neřekl, že to dokážu. Na antuce jsem začal hrát dobře až poslední roky," řekl po zápase Švéd. "Překvapil jsem postupem do finále i sám sebe. Snad jsem překvapil i tenisové fanoušky ve Švédsku. Třeba kvůli mně malí kluci začnou hrát tenis."

Dal ale Söderlingovi pořádně zabrat.

Jejich odpolední bitva se protáhla na tři a půl hodiny a pařížští diváci si mohli vychutnat hned pět setů urputného boje.

První dvě sady ovládl Söderling v poměru 6:3 a 7:5, pak ale dvanáctý nasazený Gonzalez zvedl hlavu a srovnal.

"Necítil jsem se na kurtu dobře, protože on hrál na strašně vysoké úrovni a tvrdé rány. Dva sety jsem s ním nemohl skoro nic hrát. Ve třetím jsem našel cestu, jak bych ho mohl porazit," vysvětlil.

Rozhodnutí mělo padnout v rozhodujícím pátém setu. I v něm dlouho dominoval Chilan, dostal se dokonce do vedení 4:1 a byl už jednou nohou ve finále.

Zarputilý Söderling se ale nedal ničím rozhodit, získal pět her v řadě a k pařížskému nebi se zvedl jeho vítězný řev.

"Řekl jsem si, že tohle přece nemůže být konec, že musím zkusit všechno, co můžu. Začal jsem hrát s ještě větší razancí a vyšlo to," popsal své myšlenky Söderling.

"Na zem jsem po posledním míčku padl proto, že to byl strašně dlouhý zápas a byl jsem hodně unavený. Až po několika vteřinách mě zaplavilo štěstí," přiznal vítěz.

"Za stavu 4:2 v pátém setu jsem udělala velkou chybu, když jsem si prohrál podání," přiznal po zápase Gonzalez. "Je jedno, jestli jsem byl blízko postupu, nebo prohrál lehce. Nedělám rozdíl. Ale hořké to je hodně."

Poslední pětisetové semifinále viděla grandslamová Paříž v roce 2004, kdy se utkali Puerta s Davyděnkem.

Finále mužské dvouhry 108. ročníku Roland Garros je v Paříži na programu v neděli.

Finálový zápas měly v pátek odpoledne na programu také deblistky. Z titulu se radovaly španělské tenistky Anabel Medinaová-Garriguesová a Virginia Ruanová-Pascalová.

Třetí nasazený pár si suverénně poradil s bělorusko-ruskou dvojicí Victoria Azarenková, Jelena Vesninová. Španělky vyhrály dvakrát 6:1.

Výsledky Roland Garros

Muži:
Dvouhra - semifinále:
Söderling (23-Švéd.) - Gonzalez (12-Chile) 6:3, 7:5, 5:7, 4:6, 6:4, Federer (2-Švýc.) – Del Potro (5-Arg.) 3:6, 7:6(2), 2:6, 6:1, 6:4.

Ženy:
Čtyřhra - finále:
Medinová-Garriguesová, Ruanová-Pascualová (3-Šp.) - Azarenková, Vesninová (12-Běl., Rus.) 6:1, 6:1.