První titul. Veselý kraloval Aucklandu a jásal: Je to sen, nečekal jsem to

Auckland - Tažení završil titulem. Jiří Veselý získal první titul na okruhu ATP. Český tenista, který se do hlavní soutěže dostal z kvalifikace, porazil v sobotním finále turnaje v Aucklandu Adriana Mannarina z Francie po setech 6:3 a 6:2.

17.1.2015 AKTUALIZOVÁNO 17.1.2015

Jiří VeselýFoto: čtk

Jednadvacetiletý Veselý se díky titulu posune v žebříčku o více než dvacet míst, z 63. pozice až na konec elitní čtyřicítky. V Aucklandu vyhrál jako první kvalifikant od roku 1984 a navázal na krajana Jiřího Nováka, který turnaj ovládl v roce 1996.

„Je to jako sen. Nic takového jsem nečekal. Mám za sebou nádherný týden a před Australian Open je to skvělé povzbuzení," řekl Veselý při vyhlášení.

Do svého prvního finále vstoupil Veselý nervózně a hned si prohrál servis. Od stavu 0:2 ale převzal iniciativu a na dvorci dominoval. Ze zbylých 15 her získal 12 a rázně si za hodinu a sedm minut došel pro premiérový triumf. Zápas ukončil při svém podání čistou hrou a jedenáctým esem v zápase. Pak si lehl šťastně na zem.

Veselý, svěřenec trenéra Slováka Ladislava Simona, cestou za titulem porazil mimo jiné i třináctého hráče žebříčku a druhého nasazeného Ernestse Gulbise z Lotyšska a také světovou šestnáctku Jihoafričana Kevina Andersona.

Troicki čekal na další triumf více než čtyři roky

Srbský tenista Viktor Troicki získal na turnaji v Sydney druhý titul na okruhu ATP v kariéře. Bývalý dvanáctý hráč světového žebříčku ve finále porazil Kazacha Michaila Kukuškina, který do hlavní soutěže prošel z kvalifikace, za hodinu a pět minut 6:2, 6:3.

V prvním kole Australian Open tak dojde na duel dvou čerstvých šampionů. Troického totiž čeká na úvod prvního grandslamového podniku sezony právě Veselý.

Troicki, jenž se po ročním dopingovém trestu propracovává zpět mezi elitu, získal proti Kukuškinovi poslední čtyři hry prvního setu a ve druhém vedl už 4:1. Kazach si poté nechal ošetřit stehenní sval a následně po prvním úspěšném brejku dokázal snížit až na 3:4, Troicki ale komplikace nepřipustil. Soupeři oplatil dalším prolomeným servisem a zápas pak zakončil při svém podání 13. esem.

Srbský hráč, jemuž momentálně patří v žebříčku ATP 92. místo, čekal na další trofej od triumfu v Moskvě v roce 2010. V Sydney si už finále zahrál, v roce 2011 ale proti Gillesi Simonovi z Francie neuspěl. Na kontě má celkem čtyři finálové starty.

Watsonová má v Hobartu druhý titul

Britská tenistka Heather Watsonová získala druhý titul na okruhu WTA.

Ve finále turnaje v Hobartu porazila Američanku Madison Brengleovou 6:3, 6:4. Watsonová přitom jakožto 49. hráčka světového žebříčku nebyla nasazená, Brengleová dokonce musela projít kvalifikací.

Dvaadvacetiletá Watsonová poprvé na okruhu triumfovala v roce 2012 v Ósace. V Hobartu na cestě k titulu neztratila ani set. Ve finále sice prohrála podání jako první, ale soupeřce ho pak vzala čtyřikrát.

Kvalifikaci v Melbourne zvládli čtyři Češi

Jan Hernych a tři tenistky Lucie Hradecká, Denisa Allertová a Renata Voráčová postoupili z kvalifikace do hlavní soutěže Australian Open. Nejtěžší soupeřku v 1. kole v Melbourne dostala fedcupová vítězka Hradecká, kterou čeká turnajová pětka Ana Ivanovičová ze Srbska.

Hernych, který ve druhém kole kvalifikace vyřadil po bitvě krajana Adama Pavláska, v rozhodujícím duelu zdolal Alexe Kuznetsova z USA 6:3 a 6:2. Hlavní soutěž Australian Open si zahraje po čtyřech letech a jeho soupeřem bude Kolumbijec Santiago Giraldo.

Poprvé od roku 2011 se do hlavní soutěže grandslamu dostala Voráčová, která narazí na Španělku Laru Arruabarrenaovou. Allertová si zajistila premiérovou účast v hlavní soutěži grandslamu a čeká ji Švýcarka Romina Oprandiová.

Soupeřky pro první kolo už znají i dvě české favoritky. Čtvrtá nasazená Petra Kvitová bude hrát s Richel Hogenkampovou z Nizozemska a dvaadvacítka Karolína Plíšková s Jevgenijí Rodinovovou z Ruska.

AUCKLAND:

Muži, dvouhra - finále:
Veselý
(ČR) - Mannarino (Fr.) 6:3, 6:2.
Muži, čtyřhra - finále:

Paes, Klaasen (4-Ind./JAR) - Inglot, Mergea (Brit./Rum.) 7:6 (7:1), 6:4.

SYDNEY:

Troicki (Srb.) - Kukuškin (Kaz.) 6:2, 6:3.
Bopanna, Nestor (3-Indie/Kan.) - Rojer, Tecau (2-Niz./Rum.) 6:4, 7:6 (7:5).

HOBART:

Ženy, dvouhra - finále:
Watsonová (Brit.) - Brengleová (USA) 6:3, 6:4.
Ženy, čtyřhra - finále:
Bertensová, Larssonová (Niz./Švéd.) - Ďjačenková, Niculescuová (Rus./Rum.) 7:5, 6:3.

Kvalifikace na tenisový grandslamový turnaj Australian Open:

Muži - 3. kolo:
Hernych (ČR) - Kuznetsov (USA) 6:3, 6:2.
Ženy - 3. kolo:
Allertová (1-ČR) - Siegemundová (22-Něm.) 6:1, 6:2, Hradecká (ČR) - Putincevová (6-Kaz.) 6:1, 6:2, Voráčová (ČR) - Glatchová (USA) 6:4, 7:5.

17.1.2015 VSTUP DO DISKUSE

Trumpovi právníci brání přepočítávání hlasů ve třech státech USA

Washington - Právníci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží zablokovat ruční přepočítání hlasů ve státech Pensylvánie, Wisconsin a Michigan. Oznámil to dnes americký server Politico. K novému sčítání hlasů vyzvala neúspěšná prezidentská kandidátka Zelených Jill Steinová, žádost podpořila několikamilionovou kaucí.

Nádražka kvůli EET končí. Další bojují

Praha /FOTOGALERIE/ - Oblíbený podnik v Bubenči kvůli elektronické evidenci tržeb zavřel. Ostatní tradiční nádražky s administrativní zátěží zápasí.