Srbský tenista Novak Djokovič na svém prvním turnaji v roli světové jedničky nezaváhal a v Montrealu získal po finálové výhře 6:2, 3:6 a 6:4 nad Mardym Fishem z USA devátý letošní titul. Král sezony dosud na tvrdém povrchu v 29 utkáních neprohrál a svou celkovou letošní zápasovou bilanci zlepšil na 53:1.

Šestý nasazený Američan vydržel v úvodním setu se světovou jedničkou držet krok jen na začátku a hladce ho prohrál. Ve druhé sadě ovšem začal předvádět vynikající vítězné údery a i navzdory přerušení, které v klíčové chvíli způsobila nevolnost jednoho z diváků, ho nakonec ovládl 6:3.

Klíčový moment zápasu přišel v pátém gamu rozhodujícího setu, v němž vzal favorit Djokovič soupeři servis a výhodu brejku už udržel. Zápas zakončil při čtvrtém mečbolu po dvou hodinách a 23 minutách a Fishe porazil i v sedmém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletý bělehradský rodák tak v Montrealu získal titul hned při prvním startu v roli světové jedničky, což se naposledy povedlo v roce 1993 Petu Samprasovi.

Navzdory dnešní porážce prožívá Fish stejně jako Djokovič svůj nejlepší rok v kariéře. Američan se na hvězdně obsazeném turnaji, na němž se představili dva předchozí lídři světového žebříčku Rafael Nadal a Roger Federer, dostal do třetího finále na okruhu ATP za sebou. Zvítězil v prvním z nich v Atlantě.

Williamsová drtí soupeřky, triumfovala i v Torontu

Americká tenistka Serena Williamsová se po dlouhém zápasovém výpadku vrací do formy. Ve finále turnaje okruhu WTA v Torontu porazila Australanku Samanthu Stosurovou 6:4 a 6:2 a navázala na čtrnáct dní starý triumf ze Stanfordu. Získala 39. titul v kariéře.

Čtvrtfinálová přemožitelka Lucie Šafářové prošla suverénně už první sadou. V ní nepustila jedenáctou hráčku světa Stosurovou ani k jedinému brejkbolu, zatímco sama jednu ze dvou šancí proměnila, což k zisku setu stačilo.

Ve druhém setu neponechala Williamsová nic náhodě a finálový zápas ukončila už po hodině a sedmnácti minutách. Svou vítěznou šňůru prodloužila na jedenáct zápasů a Stosurové oplatila porážku z posledního vzájemného střetnutí na loňském French Open.

MONTREAL (Kanada)

Muži, dvouhra - finále:
Djokovič (1-Srb.) - Fish (6-USA) 6:2, 3:6, 6:4.
Muži, čtyřhra - finále:
Llodra, Zimonjič (4-Fr./Srb.) - B. Bryan, M. Bryan (1-USA) 6:4, 6:7 (5:7), 10:5.

CINCINNATI (USA)

Muži, dvouhra - 1. kolo: Del Potro (Arg.) - Seppi (It.) 4:1 skreč.

TORONTO (Kanada)

Ženy, dvouhra - finále: S. Williamsová (USA) - Stosurová (10-Austr.) 6:4, 6:2.
Ženy, čtyřhra - finále: Huberová, Raymondová (3-USA) - Azarenková, Kirilenková (4-Běl./Rus.) bez boje.