Berdych poprvé získal dva tituly v sezoně, slavily i české deblistky H+H

Stockholm - Tenista Tomáš Berdych porazil ve finále ve Stockholmu nejvýše nasazeného Jo-Wilfrieda Tsongu po třísetové bitvě. Bývalá světová jednička Caroline Wozniacká v Moskvě vybojovala jubilejní dvacátý titul v kariéře.

21.10.2012

Tomáš Berdych vyhrál turnaj ve Stockholmu.Foto: ČTK/AP/SOREN ANDERSSON

Tenista Tomáš Berdych vyhrál turnaj ve Stockholmu a poprvé v kariéře získal dva tituly ATP Tour v jedné sezoně. V dnešním finále porazil český daviscupový reprezentant 4:6, 6:4 a 6:4 Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu.

"Je to skvělý a jsem nesmírně rád, že jsem vyhrál druhý turnaj v sezoně," radoval se Berdych po finále, dlouhém skoro dvě a půl hodiny, v kterém se ocitl na hraně porážky, ale dokázal vývoj otočit ve svůj prospěch. "Byl to asi nejlepší zápas za poslední období, finále slušel a výhra je o to lepší," řekl.

Vítězstvím ve Stockholmu se sedmadvacetiletý Berdych výrazně přiblížil k účasti na Turnaji mistrů v Londýně, kam by se měl kvalifikovat potřetí za sebou. "Věřím, že se do Londýna dostanu, což bude skvělé a potvrzení toho, že mám za sebou hodně solidní sezonu," řekl Berdych, jenž letos už vyhrál 57 zápasů, což je jeho rekord, který ještě může vylepšit.

V první ztracené sadě se Berdych nedokázal vypořádat s výborným podáním soupeře a při Francouzově servisu získal jen tři fiftýny. V druhé sadě už Berdych prohrával 2:4 a zdálo se, že nemá na Tsongovu hru odpověď. Přidal ale na agresivitě, zpřesnil hru, díky tomu získal pět her v řadě a vynutil si rozhodující dějství.

Na začátku třetího setu měl Berdych problémy, ale odvrátil všechny tři brejkboly. Ani on sám ale tři možnosti, jednu ve čtvrté a dvě v osmé hře, na zisk Tsongova podání nevyužil.

Berdych navázal na Lendla

Berdych působil s příbývajícím časem jistěji a čerstvěji. Za stavu 5:4 Tsonga odvrátil dva mečboly, ale při třetím udělal dvojchybu a Berdychovi po týdnu od posledního vzájemného zápasu v Šanghaji znovu podlehl.

"Jsem rád, že jsem to otočil, o to je výhra cennější. Zůstával jsem pozitivní, i když jsem prohrával, a bojoval míč po míči," řekl Berdych. "Není mi do řeči, prohra bolí. Byl to skvělý zápas a já udělal pár špatných rozhodnutí, ale jinak si myslím, že nemám čeho litovat," řekl Tsonga.

Výhrou ve Stockholmu navázal Berdych na Ivana Lendla, který ve švédské metropoli triumfoval v roce 1989.

Berdych hrál letos počtvrté finále a po úspěchu v Montpellier získal druhý titul, což se mu v jedné sezoně povedlo poprvé v kariéře. Celkově tak svěřenec Tomáše Krupy rozšířil svoji sbírku na osm vavřínů z 16 finálových účastí.

Po týdnu volna čeká Berdycha turnaj série Masters v pařížské hale Bercy. Pak by měl přijít Turnaj mistrů a sezonu zakončí při finále Davisova poháru v Praze, kde budou Češi bojovat v O2 areně 16. až 18. listopadu proti Španělsku.

Hradecká s Hlaváčkovou kralovaly v Lucemburku

České tenistky Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková porazily ve finále čtyřhry v Lucemburku rumunskou dvojici Monica Niculescuová, Irina-Camelia Beguová 6:3, 6:4 a získaly čtvrtý triumf v sezoně. Ve dvouhře ukončila přes dva a půl roku dlouhé čekání na titul bývalá světová jednička Američanka Venus Williamsová.

Stříbrné olympijské medailistky rozšířily sbírku společných úspěchů na osm a v deblu v Lucemburku se postaraly o třetí vítězství českých tenistek za poslední čtyři roky. Loňská finalistka Hradecká s Hlaváčkovou navázaly na triumfy Ivety Benešové a Barbory Záhlavové-Strýcové, které turnaj ovládly v letech 2011 a 2009.

Dvaatřicetiletá Williamsová, kterou v posledních dvou letech trápily zdravotní potíže a mimo jiné šest měsíců nehrála kvůli poruše imunitního systému, si ve finále poradila 6:2 a 6:3 s Niculescuovou. Celkově si připsala 44. titul v kariéře. Z aktivních hráček je lepší pouze její mladší sestra Serena, která má na kontě o jeden turnajový triumf víc.

Sedminásobná grandslamová vítězka porazila Niculescuovou za hodinu a 23 minut a připravila jí druhou porážku ve finále v Lucemburku za sebou. Loni pětadvacetiletá Rumunka, která na svůj první titul stále čeká, nestačila na Viktorii Azarenkovou z Běloruska.

Wozniacká má v Moskvě jubilejní dvacátý titul v kariéře

Bývalá světová jednička Caroline Wozniacká získala v Moskvě jubilejní 20. titul v kariéře. Dvaadvacetiletá dánská tenistka ve finále porazila nejvýše nasazenou hráčku Samanthu Stosurovou z Austrálie 6:2, 4:6 a 7:5.

Ve finále mužské dvouhry si Andreas Seppi poradil s Brazilcem Thomazem Belluccim 3:6, 7:6, 6:3 a stal se prvním levákem od roku 1996, kdy triumfoval Goran Ivaniševič, který vyhrál turnaj v ruské metropoli. Osmadvacetiletý Ital také ziskem druhého titulu v sezoně potvrdil, že prožívá nejlepší sezonu v kariéře.

Wozniacká vyhrála první set za 38 minut, pak ale ztratila druhou sadu, ve které až do stavu 3:3 neudržela ani jedna z hráček vlastní podání. Také do rozhodujícího setu nevstoupila jedenáctá hráčka žebříčku dobře, nepříznivý stav 1:3 ale dokázala otočit a došla si pro druhý titul v sezoně.

Naopak osmadvacetiletá Stosurová, která ve čtvrtfinále vyřadila Kláru Zakopalovou, neuspěla ve třetím finále za sebou. Celkem si světová devítka na okruhu WTA zahrála o titul už popatnácté, vyhrát dokázala pouze třikrát.

Del Potro udolal ve Vídni překvapivého finalistu Žemlju

Argentinský tenista Juan Martín del Potro vyhrál poprvé v kariéře turnaj ve Vídni a připsal si třetí titul v sezoně. V neděli porazil debutanta ve finále na ATP Tour Gregu Žemlju ze Slovinska 7:5 a 6:3.

Sedmdesátý hráč žebříčku Žemlja i tak zažil nejlepší týden v kariéře. Do premiérového finále se dostal z kvalifikace a na cestě k souboji o titul porazil poprvé tenistu ze světové dvacítky (Tommyho Haase) a poté i desítky (Janka Tipsareviče). Jediným kvalifikantem, který letos vyhrál turnaj, tak zůstal Fin Jarkko Nieminen v Sydney.

Del Potro potvrdil roli nejvýše nasazeného a připsal si 12. titul v kariéře. Zvýšil tak své šance na účast na Turnaji mistrů v Londýně, v žebříčku mu zatím patří sedmé místo za šestým Tomášem Berdychem.

STOCKHOLM (ŠVédsko)

Muži, dvouhra - finále: Berdych (2-ČR) - Tsonga (1-Fr.) 4:6, 6:4, 6:4.
Muži, čtyřhra - finále: Melo, Soares (3-Braz.) - Lindstedt, Zimonjič (1-Švéd./Srb.) 6:7 (4:7), 7:5, 10:6.

VÍDEŇ (Rakousko)

Muži, dvouhra - finále: Del Potro (1-Arg.) - Žemlja (Slovin.) 7:5, 6:3.
Muži, čtyřhra - finále: Begemann, Emmrich (Něm.) - Knowle, Polášek (2-Rak./SR) 6:4, 3:6, 10:4.

MOSKVA (Rusko)

Muži, dvouhra - finále: Seppi (2-It.) - Bellucci (4-Braz.) 3:6, 7:6 (7:3), 6:3.

Ženy, dvouhra - finále:  Wozniacká (3-Dán.) - Stosurová (1-Austr.) 6:2, 4:6, 7:5.
Ženy, čtyřhra - finále: Makarovová, Vesninová (1-Rus.) - Kirilenková, Petrovová (2-Rus.) 6:3, 1:6, 10:8.

LUCEMBURK (Lucembursko)

Ženy, dvouhra - finále: V. Williamsová (USA) - Niculescuová (Rum.) 6:2, 6:3.
Ženy, čtyřhra - finále: Hlaváčková, Hradecká (1-ČR) - Beguová, Niculescuová (2-Rum.) 6:3, 6:4.