Zadlužit se u banky hypotékou, koupit byt a okamžitě ho pronajmout. Podobně se nedávno zachovala Brňanka Monika Konečná. „Dostala jsem hypotéku na byt 2+1 v ulici Veveří. Hned za měsíc jsem ho pronajala čtyřem studentům. Peníze z nájmu mi pokryjí splátku v bance," vysvětlila svůj záměr Konečná. Investice do bytu, ve kterém majitel nakonec nežije, je v Brně čím dál častější.

Nový trend potvrzuje i ekonom Michal Kozub. „Investice do bydlení je díky nízkým sazbám hypoték velmi atraktivní. Nejen pro vlastní potřebu, ale právě jako zdroj příjmu. Díky mnoha studentům je ve městě velká poptávka po podnájmech, především po dvoupokojových bytech, které jsou k pronájmu ideální," sdělil analytik.

Jen v novostavbách se v Brně loni prodalo 824 bytů za dvě miliardy korun. „Víc než dvě třetiny byly garsonky nebo dvoupokojové byty, které jsou u nájemců nejžádanější," potvrdil Alexej Veselý z developerské společnosti Trikaya.

Nákupům napomáhají sazby hypoték, které stále klesají a jsou na historických minimech. V lednu klesla průměrná hodnota na 2,34 procenta. „Oproti srpnu 2008, kdy byly úrokové sazby nejvyšší za posledních deset let a dosahovaly 5,82 procenta, jde o víc než poloviční propad," uvedl ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Banky loni poskytly úvěry na bydlení za 154 miliard korun, což je druhý nejvyšší výsledek ve dvacetileté historii. „Letos očekáváme podobnou částku. Zájem o hypotéky bude podmíněný hlavně příznivými úrokovými sazbami, dokončovanými developerskými projekty ve velkých městech i zájmem klientů řešit své bydlení," vyjmenoval Sadil.

Zvýšený zájem lidí o nákup bytů na pronájem potvrdil i hypoteční poradce Jiří Houška. „Je to výhodné, protože částka, kterou vlastník dostane za nájem, může pohodlně plně pokrýt měsíční splátku hypotéky," uvedl Houška.

Například Konečná posílá bance dvanáct tisíc korun měsíčně. Stejnou částku požaduje po studentech, kterým byt pronajímá. „Bydlím u rodičů, kde mám celé horní patro pro sebe. To mi zatím vyhovuje, ale v budoucnu se chci osamostatnit a přestěhovat do vlastního. Do té doby nic ze svého splácet nemusím," vysvětlila žena. Jako vhodnou investici považují koupi bytu podle průzkumu Hypoteční banky tři čtvrtiny lidí.

Jen necelá polovina oslovených by investovala do dluhopisů nebo akcií. „Vlastní bydlení je dlouhodobě vnímané jako jedna z nejzákladnějších potřeb. Proto není překvapení, že lidé nejraději volí právě nemovitosti. Věří, že jim udrží hodnotu peněz, které do jejich pořízení vložili, a případně jim zajistí dodatečný vedlejší příjem," poznamenal Sadil.

Podle Veselého bude poptávka po bytech v Brně větší, což způsobí zdražování. „Loni rostla rychleji než nabídka. Pokud to takhle půjde dál, začne nabízených bytů ubývat a kvůli převisu poptávky začnou zdražovat," zdůraznil Veselý.