Počítá s tím návrh Metropolitního územního plánu z dílny Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který novinářům představil primátor Tomáš Hudeček spolu s architektem Romanem Kouckým. Dokument má vejít v platnost po roce 2017. Pokud bude schválen městskými zastupiteli.

Hudeček dlouhodobě razil heslo - Prahu je potřeba uzavřít. A to se v Metropolitním plánu jistě odrazilo. „Jde spíš o zastavení dalšího rozšiřování města,“ upřesnil včera s tím, že takový trend je v současné době nevýhodný z mnoha ohledů. Primární je ovšem aspekt ekonomický.

Takzvaná nepřekročitelnost hranic metropole je tedy stěžejním pravidlem nového Metropolitního plánu. Mezi další podle Hudečka patří přesná definice zastavitelného, či nezastavitelného území. Odlišeno bude soukromé prostranství od veřejného, tedy od ulic, či náměstí. Definitivně závazná má být výšková regulace jednotlivých územních celků.

Komplexní řešení pro celou Prahu

Slovy Kouckého je Metropolitní územní plán komplexním řešením pro celou Prahu. Na rozdíl od toho stávajícího, který se zabýval jednotlivými plochami, takřka bez ohledu na okolí. „Ohraničuje například jednotlivé urbanistické lokality v rámci městských částí a chrání je před necitlivou zástavbou. Před takovou, která do dané lokality nepatří. Například ve vilové čtvrti nesmí vzniknout výšková budova,“ nastínil Koucký.

Pro širší veřejnost bude poněkud složitější další rys Metropolitního územního plánu, tedy vrstevnatost. Už dříve se tento fakt stal terčem kritiky. Na rozdíl od stávajícího územního plánu totiž z globálu určuje pouze maximální přípustnou zátěž daného území. Většina lokalit prý ale bude nejpozději ro roku 2017 zpracována podrobněji.

Stávající hustota zalidnění metropole je dle architekta velmi nízkáNa plochy, na kterých se dá uvnitř města stavět, tedy takzvaná rozvojová území, by se v případě výstavby domů vešlo podle propočtu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy až 432 tisíc obyvatel.

V současné době je hustota obyvatel v Praze 56 lidí na hektar zastavěné plochy, ekonomicky prý ale začíná město efektivně fungovat až při koncentraci zhruba stovky obyvatel na hektar.

Architekt a spoluautor nového Metropolitního územního plánu Roman Koucký včera uvedl, že se jedná o tak nízké číslo, že Praha už teoreticky měla zkrachovat.

Rozvojových a transformačních území je v Praze nyní celkem zhruba 7660 hektarů, přičemž Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy sčítal pouze pozemky, jež jsou větší než 30 hektarů, navíc nezapočítal plochu letiště v Ruzyni.