Členitý terén zemského povrchu na sebe bere nekonečné množství nečekaných podob. Tak se Země vyjeví tomu, kdo vystoupá do výšky a shlédne na ni dolů.

Třetí, přepracované a rozšířené vydání knihy Země krásná neznámá se vrací na pulty českých knihkupectví. Prostřednictvím rozsáhlé a rozměrné fotografické publikace opět míří do rukou českého čtenáře rozšířené obrazové svědectví o stavu Země a jejích přírodních krás. Autorem leteckých fotografií je Yann Arthus-Bertrand, který projektu s názvem La terre vue du ciel (Země viděná z nebe) zasvětil více než patnáct let. Na fotografické dílo navázal také filmovou tvorbou. Pro francouzskou televizi France 2 loni připravil čtyřdílný přírodní dokument Pohledem z nebes (Vue du ciel).

Ve fotografování Země z nebeských výšek však Yann Arthus-Bertrand pokračuje i nadále. Svou kolekci neustále aktualizuje a rozšiřuje. Toto vydání proto přináší například fotografie ze Sumatry krátce poté, co se tamním územím přehnala v prosinci 2004 ničivá vlna tcunami.

Emblémem knihy i mottem celého fotografického cyklu zůstává mýtina poblíž města Voh v Nové Kaledonii vytvarovaná přírodními silami do podoby srdce. Tento obrazec, který vystupuje z mangrovové slatiny, vznikl samovolně, nikoliv lidským přičiněním.

Poselství z výšek

Yann Arthus-Bertrand zde podobně jako v případě ostatních fotografií zachytil pohled, který zůstává obyčejnému zraku skrytý. Jeho cílem ovšem není jen odhalovat netušené či vizuálně působivé obrazce, které vytvořila příroda nebo člověk. Dal si za úkol poučit čtenáře o ekologii, šetrném způsobu života a trvale udržitelném rozvoji. Pro budoucí generace ale i uchovat svědectví o Zemi.

Své síly proto Arthus-Bertrand opět spojil s řadou odborníků. Na textech a na zasvěcených úvodech k jednotlivým kapitolám spolupracoval patnáctičlenný kolektiv autorů z řad univerzitních profesorů a publicistů. Kniha proto nese výrazný ekologický, ale i sociální apel, protože obě problematiky jsou zejména v rozvojových zemích stále velmi úzce propojené. Legendy k fotografiím podle zvyklostí z předchozích vydání přinášejí vedle informace, kde byl snímek pořízen a co na něm je, také pozoruhodné statistické údaje k vybranému ekologickému tématu.

Velkoformátové fotografie, které se rozkládají přes plochu obou stránek, uprostřed láme knižní vazba. Tento nedostatek knižního vydání však snadno přebolí. Účinek vynikajících fotografií zůstává nezmenšený.

 

Yann Arthus-Bertrand

Narodil se 13. března 1946 v Paříži. Letecké fotografii se začal věnovat poté, co v roce 1979 odjel i s manželkou do Keni, aby zde v rezervaci Massai Mara studoval život lví rodiny. Pro turisty začal pořádat vyhlídkové lety a při té příležitosti fotil. Z výšky se mu otevřel doposud neznámý pohled na svět. Začal se proto intenzivněji věnovat letecké fotografii a v současnosti se řadí k nejvýraznějším osobnostem tohoto oboru. V roce 1991 založil v Paříži agenturu Altitude, která jako jediná na světě archivuje letecké fotografie. Své rozsáhlé dílo již publikoval ve více než sedmdesáti knihách. Na otázku, zda své fotografie považuje za umění, odpovídá: „Sama Země je umělecké dílo. Fotograf jen zaznamenává svědectví, které předává příštím generacím.“ Nyní se soustředí na projekt nazvaný 6 miliard druhých (6 Milliards d'Autres). Do souhrnné galerie v něm zpracovává portréty a rozhovory s lidmi ze všech koutů světa.