VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ABBA? Není mrtvá! Baví i 40 let od založení

Praha, Ústí nad Labem /REPORTÁŽ, GLOSA, ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Prší. Leje. Naše rodinka je ale v suchu, v pohodě. Baví nás ABBA. Zpíváme její hity. Tančíme, čteme, soutěžíme. Užíváme si, ABBA je naše! „Za 5 minut 12“ jsme se rozhodli jet na výstavu ABBA WORLD v srdci Prahy, která končí už 7. srpna. Zatoužili jsme po interaktivní expozici o pop legendě. Chceme se bavit s kapelou, která vznikla v roce 1971, svět (kromě Británie) dostala na kolena už hitem Waterloo i dalšími, ale rozpadla se již v roce 1983. Přesto má dál miliony fanoušků.

2.8.2011
SDÍLEJ:

Snímky z výstavy ABBA WORLDFoto: Deník/Radek Strnad

Déšť trápí Česko

Je sobota 30. července 2011. V dešti se utápí centrum Prahy, deštěm trpí české vesničky i města, lidé. Trápí i velký severočeský hudební festival Benátská noc 2011 – a to ještě netušíme, že déšť jeho nedělní finále zruší. Nezazpívá pop zpěvačka Olga Lounová, nezahraje houslista Jaroslav Svěcený s romskou kapelou. Voda dá všem zabrat!

11.40. Rodina na mě čeká ve Slovanském domě, který výstavu ABBA WORLD tři měsíce hostí. Honzík v kočárku se spíš nudí, žena Lenka i syn Kuba sledují na velké obrazovce koncert švédské čtveřice. Jmenuje se ABBA, název si složila z křestních jmen svých členů Agnetha – Björn – Benny – Annifried a díky muzikálu a filmu Mamma Mia! ji dnes zná téměř každý.

Hurá na Švédy!

„Jdeme!“ velím po návratu řádně promoklý. „Cože – to uvidíme ještě něco?“ nevinně se ptá Jakub. „Jasně,“ slibuji. Zakření se, jako že „to ti tak věřím…“ A hurá na Švédy!

„Vyberte si, kdo ze skupiny chcete být,“ vítá nás hosteska. „Je to spíš legrace,“ ujišťuje, aby se snad nikdo neurazil. Žena volí Agnethu, blondýnka „dostává“ Lenčin obličej. Beru si Björna, synek Bennyho. Oba muzikanti mění obličeje na naše. Kroutíme hlavami, když vidíme karikatury v TV. Zábava začíná…

V Království ABBY

Ženu s kočárkem hosteska veze o patro výš výtahem, i na tělesně postižené jsou tu připraveni. S Kubou stoupáme po schodech do Království ABBY. Na úvod klipy a vzpomínání na sólo kariéry členů kvartetu. Fridu vidíme v klipu s humrem, zpěvačka ho drží v ruce a žena se při tom otřese. V dalším videu Fridy voják stojí na bunkru. Björn překvapuje písní, která nemá daleko k německým dechovkám. Ty krušné začátky! Bennyho beatová kapela zní zajímavě, ideální retro 60. let. Ale i ABBA je už dnes retro…

Ze čtyř obrazovek zpívá ABBA stejný hit dokola. „Žádná zábava, slyšet furt to samé, ne?“ oslovuji dívku, která nás uvádí do sálku. „Nedrnčí vám z toho hlava?“ Jen se usměje. Řekl bych, že po té brigádě se jí bude o skupině ABBA zdát! A nebudou to tak pěkné sny jako ty naše!

V sálku vsedě na zemi (naše volba) vidíme krátký sestřih klipů a důležitých okamžiků existence kvarteta. Patnáct let za čtyři minuty, odsejpá to.

Další místnost. Koncert ABBY z videa i pestré barevné kostýmy ABBY. Prý originály tak, jak je viděl už Londýn a další místa, kde už měla výstava ABBA WORLD úspěch.

Testy i studio

Zkouším o patro níž v testu své znalosti písniček skupiny: úryvek textu a nabídka možných jmen hitů. Není to snadné, ale jako začátečníci bodujeme. Míjíme věrnou kopii studia firmy Polar Music, u které ABBA točila a vydávala desky. „Tak tady vznikaly ty báječné hity,“ běží mi hlavou.

Naproti automat, na němž zkoušíme mixovat hit ABBY tak, jak má znít. Opět úspěch. S nosy zvednutými nahoru pochodujeme do ráje pro fanoušky ABBY. Stěna plná zlatých desek kapely. Původní kostýmy kapely včetně bot s vysokými podpatky. „Vždycky jsem obdivovala, jak v nich mohli hrát,“ jihne pamětnice. Zvědavě ve vitríně zkoumá ocenění kapely. „Je to pravý? A zlato?“ ptá se kamarádky. „Blázníš? To by si to tu líp hlídali, ne?“ slyší. „A kolik myslíš, že do nich dávali zlata?“

Hudba mi dává sílu

Na obrazovkách vzpomínají Björn i Agnetha, oba „starší o pár let“. Vidíme černobílé záběry z Bennyho svatby s Agnethou. Ta prozrazuje, co s ní dnes muzika dělá. „Občas si poslechnu některou z písní ABBY. Tu, o které vím, že jsem v ní byla dobrá. Dává mi to sílu,“ přiznává.

Björn vzpomíná na Bengta Bernhaga, producenta, který stál v pozadí úspěchu hitů skupiny ABBA: „Ale pak si vzal život,“ ohlíží se smutně.

Na smutek ale není čas, zkoušíme karaoke. Ničím nevarováni – u automatů je prázdno a ticho – na nejbližším načítáme kód ze vstupenky. Zábava začíná. Na výběr jsou jen hity, zkoušíme SOS, Mama Mia, Money Money Money, The Winner Takes It All. Refrény bohudík zpívá ABBA, chytáme se. A výsledek? Pokusy v pohodě, když ale slyšíme ostatní lidi zpívat, stydíme se za ně i za sebe.

Největší zážitek? Zpívání a disko tanečky s ABBOU na pódiu! Okolo tančí, hrají a pějí hologramy členů kapely, zní Dancing Queen či Mama Mia a bavíme se. A ještě jednou, když se při písničce sami vidíme, jak tančíme s kapelou. Je to euforie, zvláštně bláznivý zážitek. „Proboha! Tolik hodin?“ dáváme se na útěk. Ani suvenýry už si nestíháme prohlédnout. Metro nepočká, synek už za chvíli odjíždí z Černého mostu na letní dětský tábor!

Na to já nejsem

Ale jaká náhoda – cestou domů v rychlíku v jednom kupé potkáváme další návštěvníky výstavy. „Mně se to líbilo, ABBA mě pobavila. Zklamalo mě v Praze Království železnic, tohle mi spravilo náladu. Jen ten zpěv na jevišti s ABBOU jsme si nezkusil. Víte, na to já opravdu nejsem,“ prozradil Roman z Děčínska.

Výstava je otevřená až do 7. srpna, více informací na webu www.abbaworld.cz. A ještě rada na závěr: Udělejte si na ni dost času. Vyplatí se to!

Karaoke s ABBOU bude naše rodinné tajemství

/GLOSA/ Pamatujete? Bloncka Agnetha ve vysokých kozačkách, smyslná zrzka Frida v bílém, vousatý Björn u klavíru. A Benny? Bez něj by to nebyla ABBA, přesto mi vždy připadal jako neškodný trouba…

To byly časy! Na střelnicích u houpaček jste si koncem 70. let mohli koupit maďarské umělohmotné tašky ve tvaru a velikosti LP (dlouhohrající gramofonové desky), na kterých byly tehdejší pop i rock hvězdy a hvězdičky. Třeba ABBA, Smokie, Boney M, Eruption, Sweet , Slade a mnozí další, na něž si už sotva kdo vzpomene.

U kolotočů hráli z tlampačů jejich hity – to byl život!

Alespoň tuto (pro režim jistě neškodnou) zábavu tehdy bolševik lidu povoloval. Desky skupiny ABBA dokonce vycházely i u nás…

A s tím vším, s hlavou plnou fajn vzpomínek, jedete na výstavu ABBA WORLD, kde je o populární švédské čtveřici téměř vše. No není to paráda? Najednou se vám to vrátí, jste třeba „přímo“ jako na jejím koncertě, který Česko nikdy nezažilo…

Připadám si teď trochu jako penzistka s památníčkem, ale na výstavě v Praze bylo tolik mládeže! Hlavně dívky hity skupiny ABBA znaly, jejich karaoke nebylo trapné ani k smíchu.

Kam směřuji? Být v sobotu u naší návštěvy ABBY také vy, berte to jako omluvu za to, že jste museli vyslechnout i naše karaoke, náš zpěv. Máme sice nyní možnost stáhnout si (díky kódu ze vstupenky ) ten „výkon“ z internetu – a jistě to pro legraci v případě svého tance a zpěvu uděláme. Ale věřte, zůstane to všechno jen velkým rodinným tajemstvím. Takovým, které naštěstí ani bulvár nezajímá. Vždyť adeptů na Hvězdnou pěchotu SuperStar v této republice je!

Kam se na mě hrabou? Zpívám v klipu s ABBOU


Praha, Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ – ABBA je pojem světové pop hudby, na který svět jen tak nezapomene, ač existovala už v letech 1972 – 1983. Dala nám hity Fernando, Waterloo, Mamma Mia, Dancing Queen, Thanks You For The Music, Money Money, I Have a Dream, The Winner Takes It All… Rekordy trhá muzikál Mamma Mia! i film podle něj, „anonymní“ revivalová parta oživila legendární show ABBY z Wembley 1979 a jezdí s ní světem. I Ústí už si ji užilo. Populární čtveřici aktuálně představuje interaktivní výstava v srdci Prahy ve Slovanském domě. Pokud jste ji ještě neviděli – a bylo by škoda ji propást – máte šanci už pouze do 7. srpna. O výstavě, kterou si užila města Londýn, Melbourne či Sydney, více s Petrou Benešovou od Prahy, rodilou Ústečankou a návštěvnicí akce.

Co vás na ní potěšilo, co překvapilo?

Bavila mě celá. Překvapilo mě asi, že není jen vzdělávací, nehustí nám do hlav data, čísla i úspěchy ABBY, že je hlavně zábavná. Zažít se na ní dá spousta interaktivní legrace.

Například?

Můžete si třeba zatancovat v klipu, ale i na pódiu s hologramy členů ABBY, nebo zatancovat na tanečním automatu. Zábavné, ne?

Někdy je prima se nechat strhnout. A co vy – vnímala jste i reakce ostatních návštěvníků?

Výstava je postavena tak, aby vás ostatní návštěvníci nerušili a naopak – abyste vy nerušili ostatní, kteří sledují něco jiného. Ale na druhou stranu ji můžete projít ve větší skupině. S kamarády nebo rodinou – oboje jsem vyzkoušela. Ve víc lidech je to, myslím, lepší. Hlavně u s interaktivních částí, u kvizu, karaoke, různých tanečků…

„Zhlédnutím výstavy pro návštěvníka nic nekončí,“ tvrdí pořadatelé. Jak tomu mám rozumět?

No dost z toho, co na ní prožijete, se ukládá na server, ze kterýho si svoje výkony můžete stáhnout do počítače. Taky jsem to udělala, pustila je na naší dámské party a „poslala“ tak na výstavu kamarádky. Věřte nebo ne, svými výkony pak svoje blízké můžete bavit dlouho.

Potkala jste u ABBY i cizince?

Jo, zněla tam slovenština, angličtina i němčina. Hudba ABBY je univerzální jazyk.

Může ta expozice zaujmout i nefanoušky ABBY? Pěknou hudbou či vděčnými technickými fígly, o kterých jste mluvila?

Pokud s sebou vezmete někoho, kdo není fanouškem skupiny ABBA, asi si užije nejvíc tu techniku. Ale věřím, že až půjde domů, už fanouškem ABBY bude (smích).

Dovedete si představit, že by mohla být výstava – její zhlédnutí – pro někoho i splněním snu?

Jo, v Čechách je hodně fanoušků ABBY. A asi se nedá předpokládat, že budou mít někdy šanci vidět ji naživo, případně s někým ze členů ABBY mluvit. Na výstavě je hodně materiálů, které se týkají současného života členů skupiny, to asi jinde vidět nemůžete.

Takže…

Takže když si prohlédnete všechny dokumenty na výstavě, máte pocit, že o nich víte úplně všechno. (až rozpustile) Že jste kariéru ABBY probírali na základní škole a že se s nimi dobře znáte.

Dozví se tu člověk víc o muzikálech ABBY Šachy a Mamma Mia!?

Výstava je v zásadě o historii ABBY, v závěru je část věnovaná filmu Mamma Mia!

Může někoho i nachytat? Na neznalosti, falešném zpěvu či podobně?

Nachytat ne. Znalostní kviz tu není pro zlost, ale pro radost. Sbíráte body, jen když víte. Když nevíte, máte nulu.

A kolikrát jste jako velká fanynka ABBY výstavu už viděla?

No jednou s rodinou, pak znovu s kámoškama…

Autor: Radek Strnad

2.8.2011
SDÍLEJ:
Kandidát na ministra financí Ivan Pilný poskytl 18. května v Praze rozhovor Deníku.
1 17

Pilný: Návrh rozpočtu je rozumný, změny neplánuji

Dennis Russell Davies

Na Pražské jaro po čtvrtstoletí vrací Dennis Russell Davies

Otec zavíral své děti do hladomorny, tvrdí obžaloba. Viní ho z týrání

Dvě nezletilé děti měl sedmačtyřicetiletý otec na Břeclavsku podle obžaloby zavírat do místnosti nazývané hladomorna. Policisté navíc sdělili, že v jeho počítači našli tisíce erotických fotografií s mladými chlapci. Případem se v úterý začal zabývat brněnský krajský soud.

Pohledem Stanislava Šulce: Složitější svět

Týdeník Economist přinesl statistiku teroristických útoků na území západní Evropy a Spojených států amerických. Připomíná, že ačkoli máme dojem permanentního ohrožení, a dokonce si myslíme, že teroristické útoky jsou na denním pořádku, v perspektivě posledních padesáti let je realita trochu jiná.

AUTOMIX.CZ

OBRAZEM: Jak by asi dnes vypadala legendární auta východního bloku?

Po rozpadu východního bloku se mnoho ikonických vozů této éry nedočkalo přímého nástupce. Plno nadšenců si však představuje jejich návrat a skrze grafické ilustrace vytváří moderní interpretace těchto známých aut. Podívali jsme se na ty nejzajímavější.

AKTUALIZOVÁNO

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek se dočkal. Dnes o půl dvanácté byla odeslána podepsaná milost prezidentem Milošem Zemanem na Ministerstvo spravedlnosti k dalšímu vyřízení. Krátce po půl druhé pak vyšel branou na svobodu. "Vítej na svobodě," křičeli přítomní na evidentně dojatého muže. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies