Recenze - Mezi diváky je nejvíc dospívajících, to už pochopili i čeští filmaři, když vyvolali vlnu teenagerských filmů. Po loňských Rafťácích, Panicích, Expertech a Podvraťácích letos přišly o něco drsnější Pusinky - ale i ty jsou slabým odvarem proti tomu, co teď nabízí americký film Alpha Dog.

Vypráví příběh inspirovaný skutečnými událostmi. V roce 2000 se dvacetiletý kalifornský dealer Jesse James Hollywood stal nejmladším mužem, který se kdy ocitl na seznamu nejhledanějších zločinců FBI. Zasloužil se o to tím, že unesl bratra jednoho ze svých stálých zákazníků. Následovala tragédie, která poznamenala všechny zúčastněné.

Mladík, ve filmu pojmenovaný Johnny Truelove, tráví čas obklopený věrnou suitou podobně naladěných kamarádů. Rozjetými večírky a prodejem i konzumací drog a alkoholu; dokud se na scéně nezjeví jeden z jeho zákazníků, věčně sjetý Jake Mazursky.

Má s Truelovem konflikt kvůli nezaplacené dávce a náhoda jako na zavolanou přihraje Johnnyho partičce do cesty Jakeova mladšího bratra Zacka. Partička ho unese a Zackovi to vlastně ani nevadí. Užívá si veselého života spojeného s alkoholem, cigaretami, krásnými dívkami a drogami i prvních sexuálních zkušeností. Pak ale přijde vystřízlivění…

Tady nejsou američtí (post) teenageři vzornými opálenými gymnazisty ze seriálu Beverly Hills 90210. Tady jsou kánonem vlastní pravidla, touha užít si a mít "pohoda prkno havaj" - jak o tom ve filmu mluví věčně sjetý kámoš Chucky.

Komunita místní zlaté mládeže zdánlivě nemá problémy, jen si užívá života, který jim zajišťuje přísun peněz z nelegálních obchodů a od bohatých papínků. Alpha Dog popisuje vegetování těchhle hollywoodských pohodářů velmi realisticky.

Respektive popisuje lehkost, s jakou do něj vstoupí zločin a jak lze mimoděk překročit hranici, za kterou není návratu. Události se řetězí a co zprvu vypadá jako klukovina, mění se v noční můru. Aktéři událostí se zbavují pracně budovaných masek a namistrovaných gest, přichází tvrdý střet s realitou.

A netýká se jen teenagerů. Rodiče nad nimi ztrácejí kontrolu i proto, že mají plno starostí sami se sebou. "Teď jsem si vzala éčko, ani nevím, co mi říkáš," odpoví otráveně matka dceři, která za ní přijde s obligátní větou o nutnosti si promluvit.

Skoro z toho mrazí, i když se film odehrává v prosluněné atmosféře věčného kalifornského léta. A Nick Cassavetes, syn Johna Cassavetese, který napsal scénář a film režíroval, se netají tím, že to bylo jeho cílem. Že chtěl varovat i vyvolat polemiku před nástupem drog i rostoucí agresivitou. Naštěstí se vyhnul tomu, že by se výsledek zvrhnul v moralitu: jeho topologie jednoho zločinu i jedné subkultury na počátku nového tisíciletí je poutavým příběhem.

Na tom má v první řadě zásluhu sestava mladých herců. Emile Hirsch i Justin Timberlake jako vůdčí osobnosti partičky působí autenticky, Timberlake na sebe nestrhává všechnu pozornost, jak by se od celebrity jeho kalibru dalo čekat. Nepřekonatelný je Ben Foster jako rozklepaný vystíhovaný feťák Jake Mazursky.

Ve vedlejších rolích rodičů se objeví Bruce Willis (jako otec Johnnyho) a Sharon Stoneová. A hlavně ona jako Zackova matka po roli v Atentátu v Ambassadoru znovu dokazuje, že hysterické ženy s krizí středního věku jí jdou mnohem líp než návraty k proradným femme fatale se sekáčkem na led. Včetně závěrečného "fat" dovětku.

Film doprovází neméně životný soundtrack naládovaný nabušenými peckami z americké hiphopové scény. Realističnost ději na plátně dodávají titulky oznamující místo, čas, a přítomnost svědků, kteří dotyčnou scénu popsali.

Těmi svědky se stávají i diváci - a teenageři v jejich řadách po německém Drsňákovi dostávají další film, jaký si zaslouží.

Alpha Dog, USA 2005. Scénář a režie Nick Cassavetes, kamera Robert Fraisse, hrají Justin Timberlake, Sharon Stoneová, Bruce Willis, Ben Foster a další. 117 minut, distribuce Intersonic.