VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotograf Staffan Widstrand: Ukázali jsme divočinu, aby ji lidé mohli milovat a chránit

Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Švédský fotograf Staffan Widstrand patří k nejlepším a nejznámějším autorům snímků přírody na světě. Přesto i pro něj představuje projekt Zázraky evropské přírody, jehož je ředitelem, vrchol jeho celoživotní práce. Kromě knihy je v Praze k vidění i výstava, kterou ve středu slavnostně zahájila ministryně životního prostředí Rut Bízková společně sřadou dalších významných hostů. Projekt Wild Wonders of Europe – mezinárodní putovní výstava velkoformátových fotografií divoké přírody, je umístěn před Rudolfinem a bude zde kvidění až do 22. srpna.

24.6.2010
SDÍLEJ:

Unikátní projekt Zázraky evropské přírody, velkoformátové fotografie před pražským Rudlfinem, ve středu slavnostně zahájila ministryně životního prostředí Rut Bízková s řadou významných hostů, samozřejmě také autorem projektu, fotografem Widstradem. Foto: ConPro

Jste autorem řady obrazových knih o přírodě. Čím je právě tato publikace výjimečná?

Ano, já a další ředitelé projektu Zázraky evropské přírody (Wild Wonders of Europe) jsme během let publikovali několik knih. Tato kniha je ojedinělá hned z mnoha důvodů. Je to poprvé, kdy přírodní dědictví celého kontinentu bylo zachyceno najednou, s poutavými snímky z každé země Evropy. Unikátní kolekci snímků vytvořilo 69 nejlepších fotografů přírody z Evropy. Každý, kdo si prohlédne tuto knihu, bude ohromený pestrostí, barvami, tvary, poetikou, dramatičností a úžasnou atraktivitou tohoto našeho společného přírodního dědictví. Knihou upozorňujeme na dvě věci, o kterých většina Evropanů neví nebo příliš nepřemýšlí – že naše přírodní dědictví je stále tady, že neporušená příroda je v Evropě stále zachována. A že mnoho klíčových a atraktivních divokých druhů se začíná vracet. Rozhodli jsme se přinést pozitivní úhel pohledu na toto téma a ukázat: Ano, ochrana přírody funguje! Jen toho potřebujeme více a na více místech.. Unikátní je také design této knihy. Není to jen další kniha v řadě s fotografiemi přírody. Je mnohem elegantnější než vše, co tu bylo předtím.

Když jste se do projektu pouštěl, čekal jste, že jeho výsledkem bude takto skutečně impozantní publikace?

Upřímně, doufali jsme a plánovali, že se nám něco takového povede. Ale nikdy samozřejmě nevíte, jak to dopadne. Nakonec vše záleží na kombinaci obrazových a textových materiálů, které máte k dispozici, a zručnosti designéra a obrazového editora. Týmová práce, kde všechny části musí zapadat do sebe. Rozhodli jsme se vytvořit největší ochranářskou iniciativu založenou na fotografiích, jaká tu kdy byla a komunikovat se stovkami milionů lidí. A nyní se nám vydařil skvělý start. Kniha je jedním z prostředků, jak můžeme ukázat toto přírodní dědictví všem Evropanům. Je nám líto, že zatím nemáme možnost knihu publikovat také v češtině. Ale alespoň katalog k výstavě je v českém jazyce. A doufáme, že brzy budeme mít i českou edici knihy. Příští rok bude, doufejme, vytištěna ve všech hlavních evropských jazycích.

Objevoval jste při práci na knize nějaké nová, krásná místa, nebo jste šel „na jisto“ do míst, která jste již znal z minulosti?

Tak i tak. Některé místa samozřejmě v podobném projektu nemohou chybět, jako například Špicberky, Kavkaz, Bieloviežský prales, francouzská Camargue, švédský národní park Sarek, italský park Grand Paradiso… Ale mnohé z nich jsou velmi malé a neznámé za hranicemi zemí, kde se nacházejí – Tichá dolina v Tatrách, slovenské Poloniny, Národní park České Švýcarsko, albánské jezero Skadar, Plitvická jezera a další. A nejlepší na tom je, že je zde spousta nádherných míst, která bychom bez tohoto projektu nikdy nenavštívili, a která jsou opravdu skvělá.

Při pohledu na snímky se zdá, jako by v Evropě byla ohromné množství míst s divokou přírodou. Je to správný dojem, nebo je stále těžší najít místa nedotčená civilizací?

Na obě otázky se dá odpovědět: Ano. V Evropě je úžasné množství divokých nebo téměř divokých oblastí. Ale zároveň, nám zbývá velmi málo té opravdové divočiny, méně než jedno procento rozlohy EU. Cítíme, že nyní všichni musíme skutečně chránit každou zbývající oblast divočiny v Evropě. A potřebujeme dále chránit a obnovovat divočinu v řadě dalších přírodních oblastí. Nejen kvůli přírodě samotné, ale pro náš vlastní dobrý pocit. Tyto oblasti reprezentují část naší historie, našeho duchovna i duše, naší identity a našeho dědictví. Pokud je ztratíme, ztrácíme část sebe samých.

Máte za ta léta nějaké oblíbené místo, nebo rostlinný či živočišný druh, který vám opravdu přirostl k srdci?

Je jich opravdu několik. Mezi mé nejoblíbenější druhy patří velké šelmy – medvěd, vlk, rosomák, lední medvěd a rys, velcí draví ptáci – orli, supi a sokoli, a z rostlin různé orchideje. Co se týče míst, tak norské pobřeží, arktické ostrovy, lesy v tajze ve Finsku a v Rusku, švédský sever, Kavkaz a některá místa ve Španělsku, jako Pyreneje, Andaluisie, Extremadura a Sierra de Gredos. Také jezero Kerkini v Řecku a některá místa ve vyšších partiích Alp.

Výstava, která vydání knihy provází, představuje sto velkoformátových fotografií. Bylo těžké je vybrat a nezařadit řadu dalších krásných snímků? Kdo se na výběru podílel?

Ano, bylo to velmi frustrující. Nakonec jsme měli kolem čtyř set snímků, všechny vhodné pro výstavu. Vyřazení těch tří stovek bylo jako sekání vlastních prstů, jeden po druhém. Naštěstí jsme měli místo pro dvě stě snímků v knize a dalších 128 pro dvě interiérové putovní výstavy, které rovněž odstartovaly. Takže pokud se vám v Praze bude líbit současná venkovní výstava, můžete později uvažovat také o interiérové výstavě v tomto městě. Výběr snímků dělali všichni ředitelé projektu a členové týmu Life Exhibitions. A pak čtyři z nás společně udělali poslední úpravu tohoto výběru, což byl velmi zajímavý, emocionální a inspirující proces.

Překvapily vás velkoformátové snímky něčím? Ukázaly například detaily, které zůstaly v menším formátu skryté?

Kvalita tisku tiskáren Epson je fantastická, bylo to mnohem lepší, než jsme kdy předtím viděli. Ale zatím jsme neobjevili v detailech snímků žádné překvapení – pracovali jsme s nimi intenzivně již předtím, takže jsme je velmi dobře znali. Všechny snímky byly pořízeny v přírodě bez dodatečných digitálních úprav.

Jak se vám líbí místo, které bylo pro výstavu vybráno v Praze?

Jsme velmi šťastní, že můžeme představit výstavu ve skutečném srdci Evropy, v Praze. A že se můžeme podělit o pocity společného přírodního dědictví ve městě, kde se velmi výrazně odrážejí mnohé projevy evropského dědictví kulturního. Místo před Rudolfinem je velmi elegantní, ve středu starého města, je to fantastické! Je pro nás skutečnou ctí, že můžeme výstavu Zázraky evropské přírody ukázat právě zde.

Věříte, že výstava a publikace může oživit zájem o původní, divokou přírodu v Evropě, který je zatím menší než na jiných kontinentech?

Rozhodně myslíme, že ano. Je to důvod, proč jsme to všechny dělali! Jsme hluboce přesvědčeni, že „uvidět znamená uvěřit“ a toto naše nadějné, pozitivní poselství osloví veřejnost silou emocí velkých fotografií. Konečně, jak můžeme my všichni něco milovat a chránit, když ani nevíme, že to existuje? A i když už víme, že to existuje, jak si to můžeme zamilovat, když nevíme, jak úžasné, nádherné a inspirující to je? Naším posláním bylo ukázat, že toto přírodní dědictví stále existuje že je opravdu jedinečné. A že potřebujeme dělat více, abychom mu pomohli přežít.

Autor: Dalibor Dostál

24.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
1 7

Češi mají ve vesmíru svou první nanodružici. Vědcům zatím dělá radost

Německé dálnice mají zavádět mýtné

Cesta k sousedům. V Německu si dejte pozor na kolony

Britové se pyšní novou válečnou lodí. Jde o největší plavidlo Jejího Veličenstva

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ze skotských doků v Rosythu vyrazila ke své první cvičné plavbě nejnovější chlouba královského námořnictva HMS Queen Elizabeth. Jde o doposud největší a nejpokročilejší britské válečné plavidlo v historii. Světlo světa spatřilo po osmi letech vývoje. Dokáže nést čtyřicet letadel a může na ní působit až tisíc mariňáků.

Vedení ODS schválilo program i kandidátky, chce hájit svobodu a demokracii

Vrcholné orgány ODS dnes definitivně schválily program i kandidátky pro podzimní volby do Sněmovny. Na tiskové konferenci po jednání výkonné rady a republikového sněmu ODS to řekl předseda strany Petr Fiala. Podle něj jde ODS do voleb s cílem hájit svobodu a demokracii. Fiala se domnívá, že tyto hodnoty jsou v ohrožení.

AKTUALIZUJEME

V čele ANO bude ve středních Čechách Babiš. Pilný na Vysočině kandidovat nebude

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude lídrem pro sněmovní volby ve středních Čechách. Žádost tamních oblastních organizací dnes potvrdilo předsednictvo hnutí. Babiš chtěl původně kandidovat až z posledního místa a neúspěšně k tomu vyzval i šéfy ostatních stran. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě.

Rakouský prezident přijel do Prahy vlakem, Sobotka ho vítal na nádraží

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijel do Prahy vlakem Alexander Van der Bellen. Na pražském Hlavním nádraží ho uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. V historickém salonku nádražní budovy se pak s Van der Bellenem setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úterý se sejde i s prezidentem Milošem Zemanem, ten se ale plánovaného podnikatelského fóra nezúčastní kvůli návštěvě Vysočiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies