Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Kryl si uměl života bohémsky užívat, říká jeho bratr

Česká republika/Jižní Čechy - Právě v úterý uplyne přesně patnáct let od smrti písničkáře Karla Kryla a o pár týdnů později, konkrétně 12.dubna, vzpomeneme jeho výročí narození. Bylo by mu 65 let…

3.3.2009
SDÍLEJ:

Každý je svůj, říká Jan Kryl, který jezdí po klubech a školách s komponovaným pořadem, plným hudby a vyprávění o tom, jak komunisté zametli s jejich rodinou. Foto: Archiv Jana Kryla

Byl neúplatným a zásadovým rebelem a jeho písničky se staly proklamacemi většiny národa. Netajil se zklamáním nad tím, jak se vyvíjely další kroky sametové revoluce.

Co by asi tak řekl dnešní době? O Karlovi, jeho životě, představách a názorech jsme si povídali s jeho mladším bratrem Janem, který se po delší a složité cestě také stal písničkářem. A v jeho pořadech, s nimiž jezdí po školách, klubech nebo festivalech, nikdy nechybí vyprávění o Karlovi.

Blíží se dvě Karlova půlkulatá výročí. Vzpomíná se na něho ve vaší rodině v té době nějak intenzivněji?
Vzpomínáme na něho takřka denně. Každý den hoří svíčka za všechny blízké, kteří tady už s námi nejsou. A na Karla vzpomínám navíc i ve svých programech, vždyť to se nedá zapomenout.

Asi se ti přitom vynořují i další vzpomínky na dětství, rodiče…
Táta měl tiskárnu, kterou mu v roce 1950 komunisti rozbili, a pak byl nasazen do výroby. Smýkali s ním od jedné nádeničiny k druhé, až to zákonitě odneslo jeho zdraví. Maminka začínala jako kreslička u Baťů, pak byla doma s dětmi a v zaměstnání končila jako vedoucí prodejny nábytku.
Byli jsme vychováváni jako individuality. Hodně se u nás četlo, zpívalo a spoustu času jsme trávili v přírodě. Ovšem pěstní právo se u nás nedrželo, táta vždycky tvrdil, že facka není argument.

A co sourozenci?
Nejstarší byla Marie, která odešla studovat na keramickou školu do Bechyně, kam rok za ní přišel i Karel. Byla to jedna z mála škol, kam se dostaly i děti „reakcionářů“. Domů jezdili pak jen občas, protože tehdy se učilo ještě i v sobotu a cesta vlakem trvala deset hodin. Průšvihy se jim rozhodně nevyhýbaly, to patřilo k věci, ale školu oba dokončili v pořádku.

Jaký byl tvůj vztah ke Karlovi?
Karel byl odmalička rebel. I na rodinných fotkách se všichni usmívají, jen on se mračí. Když si postavil hlavu, nikdo s ním nehnul. Třeba na základce si učitelka umínila mít ve třídě stoprocentní účast žáků v Pionýru, ale Karel se zasekl, že on je skaut a ne pionýr. Poslala tedy největšího kluka ze třídy, aby mu domluvil, ten skopal Karla ze schodů, ale stejně s ním nic nepořídil.
Zákonitě byl starší brácha pro mne vzorem, jenomže bráška u ničeho dlouho nevydržel, při prvním nezdaru všeho nechal a mně to pak zůstalo… Vlastně mě ty převzaté záliby drží dodnes – ryby, sbírání kamenů atd.

Vzpomínáš si na první Karlovy písničkové pokusy?
Začínal vlastně s básničkami z nešťastné platonické lásky. V Bechyni pak chodívali se sestrou dolů do loděnice, kde se scházela trampská osada Zlatý klíč, kam patřili například bratři Ryvolové, a tam se naučil hrát trampské písničky. Bylo jen otázkou času, kdy se začaly rodit i jeho první autorské věci. Ta úplně první ale nebyla ani trampská, ani milostná, spíš srandistická - jmenovala se Potkal jsem svou tchýni na mostě v Bechyni.

Přejímal jsi tehdy bratrovy písničky?
Byl jsem v té době na internátu, snažil jsem se ty jeho začátečnické věci hrát, ale moc mi to nešlo. Na jednu z jeho melodií jsme potom s kamarády dali dohromady Třídní blues, ve kterém jsme kriticky probrali kantory, a málem jsem se kvůli tomu nedostal k maturitě.

Jaký dojem na tebe udělalo první zhlédnuté Karlovo vystoupení?
Vlastně jsem ho až do jeho odchodu do exilu, což bylo 9.září 1969, naživo neviděl. V době jeho začátků jsem byl na vojně, pak se on potuloval po koncertech po republice a doma v Novém Jičíně se takřka nezdržoval. A já měl v té době plno starostí o holé živobytí a zajištění své mladé rodiny. Poprvé jsem viděl Karla na pódiu až 12.března 1990 v Novém Jičíně, kde v polovině koncertu přišli estébáci a nechali vyklidit sál, že je tam někde bomba. Koncert se dohrál v repríze později.

Jak na tebe působily Karlovy protestsongy?
Logicky jsem byl na něho pyšný. S „Bratříčkem“ například vyhrál několikrát soutěž „Dvanáct na houpačce“ a dost se jeho věci hrály v rozhlase, lidi ho brali… Jenomže pak přišel Gustáv Husák, normalizace a bylo po hraní.

Jaké to pro vás bylo po Karlově odchodu?
Dcerka byla tehdy malinká, zaměstnání finančně chabé, pomáhali nám rodiče z obou stran… V roce 1971 zemřel otec a Karla nepustili ani na pohřeb. Asi měsíc nato mě vyhodili z práce, jako civilní zaměstnanec vojenské opravny tanků jsem se stal nežádoucím.
Ještě několikrát jsem pak byl nucen zaměstnání měnit. Ačkoliv jsme byli pochopitelně jako rodina sledováni, přesto se poslouchala Svobodná Evropa a také Karlova tvorba se k nám vždycky nějakým zázrakem dostala. Nikdy jsme nezjistili, kdo ty nahrávky odesílal, adresy byly fiktivní. Dvě desky například přišly v přebalech vážné hudby.

Jak bratr prožíval posametové změny?
Karel se vrátil 30.listopadu 1989 na sociální vízum – mamince na pohřeb. Její srdíčko nevydrželo ten obrovský nával euforie nad tím, že se starý režim hroutí jako domeček z karet a že se Karel může vrátit. Bohužel setkání s ním už nestihla.
Karel se pak hlásil nově zvolenému prezidentovi Václavu Havlovi do takzvané politické služby, ale ten ho vypoklonkoval, aby raději hrál a zpíval. Zřejmě se jim se svou nesmiřitelností ke šlendriánu a všem těm kotrmelcům novodobých politiků nehodil do krámu.

Co ho nejvíc nadzvedávalo?
Vývoj po sametové revoluci nesl těžce a nepřestával se strefovat do všech těch nově se vynořujících nešvarů. Strašně se užíral tím, že se k moci prodrala spousta zlatokopů, kteří hleděli a dosud hledí jen na vlastní prospěch, ale silně se ho dotklo i rozdělení státu a skutečnost, že Češi nehledali své vzory v nejlepších z nejlepších v české historii, a raději se vrátili ke Švejkovi.

Myslíš si, že se zklamání podepsalo i na jeho předčasném odchodu?
Objektivně musím přiznat, že Karel si uměl života bohémsky užívat a jak se říká – pálil svíčku z obou stran, což mu rozhodně nepřidalo. Ale i to zklamání hrálo svou roli…

Ovlivnily tě jeho písničky v pozdější tvorbě?
Myslím, že v tom bylo víc společných faktorů – stejní rodiče, stejná výchova, stejná literatura, společné zážitky z dětství… Podobná melodika písniček je spíše v tom, že ani jeden z nás nebyl studovaný muzikant, a tak jsme volili melodie co nejjednodušší na hraní, hlavně podle akordů. Ale i tak jsem přesvědčený, že každý z nás jsme prostě svůj.

Jak se tohle všechno objevuje ve tvých programech?
V komponovaných pořadech pro školy vyprávím o rodině, jak s ní jednotlivé režimy zametaly, stručně Karlův životopis a zařazuji i ukázky z jeho tvorby. Je to tak trochu občanská nauka, trochu novodobá historie, také poezie a hudba.
Programy pro kluby a podobně jsou odlišné – jsou složené z mých básniček a písniček, povídání jen okrajově a jako třešničku na dortu přidávám tři Karlovy věci - oni by mi to posluchači jinak asi neodpustili. Hrávám třeba Anděla, Morituri te salutant, Bílou horu, Babylon, Karavanu mraků. Nejraději mám ale Děkuji a Bratříčka. Ovšem mám-li být upřímný, nejlépe se cítím při produkci svých věcí.

Kde tě může veřejnost slyšet?
Nejspolehlivěji, pokud si mne škola nebo provozovatel objednají. Jezdím totiž s těmito koncerty po celé republice. Jižní Čechy mám moc rád, bohužel těch příležitostí z jihu nyní moc není.

Autor: Hana Hosnedlová

3.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
3

Mladík zůstal tři dny uvězněn v jeskyni. Zamkli ho tam jeho kolegové

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
10

Ukázka síly: Nad Koreou proletěly americké bombardéry a stíhačky

Smržice řeší, kde budou k dostání rajčata ze skleníku. A zda nepřibude další

Již brzy ve Smržicích vysadí první rajčata v chystaném velkokapacitním skleníku, brzy se tak také zvýší počet volných pracovních míst na Prostějovsku. Zároveň by se také obyvatelé k cherry rajčatům, která ve skleníku u Smržic bude pěstovat firma Agro Haná, měli dostat.

AKTUALIZOVÁNO

Parašutista na Dnu armády dopadl mezi diváky. Jsou tři zranění

/FOTOGALERIE/ Při závěrečném seskoku osmi parašutistů na Dnu armády na pražské Letné se jeden z nich netrefil do určeného prostoru a dopadl mezi diváky. Šestatřicetiletý výsadkář skončil v Ústřední vojenské nemocnici Praha, jedna z divaček byla převezena do Motola. Zranění nejsou vážná, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Podle Vlastimily Cyprisové z tiskového odboru generálního štábu mohl za nehodu náhlý poryv větru.

AKTUALIZOVÁNO

V Severní Koreji se opět otřásla země. Čína hovoří o dalším jaderném testu

Zemětřesení o síle 3,4 stupně Richterovy škály bylo zaznamenáno v Severní Koreji. Informovaly o tom čínské úřady. Podle serveru BBC s odkazem na čínské seismology k němu došlo v blízkosti místa, kde Severokorejci testují jaderné střely. Jihokorejští seismologové se však přiklánějí k přírodnímu původu.

Muž podle policie vylákal z žen 2,5 milionu, hrozí mu osm let vězení

/VIDEO/ Pražští kriminalisté vyšetřují jedenatřicetiletého muže, který podle nich podvodně vylákal z žen téměř 2,5 milionu korun. Seznamoval se s nimi na internetu. Policisté zatím evidují deset poškozených a hledají případné další oběti. Muži, který je od září ve vazbě, hrozí až osm let vězení. Na webu tom dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení