Vrcholem pak bude již všem dobře známý Hefaiston, který se uskuteční v sobotu 29. srpna a v neděli 30. srpna.

Na kovářském fóru se představí známý italský umělec. „O Hefaistonu už ví poměrně hodně lidí, ale já bych chtěla upozornit hlavně na Kovářské fórum, které je neméně důležité a které celý program v podstatě zahajuje,“ řekla správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.

Kovářské fórum je týdenní program, který předchází Hefaistonu a ve kterém se každý rok představí jeden umělecký kovář se svými pomocníky.

Pracuje se celý týden

„Po celý týden pak na hradě pracuje na nějaké větší plastice, která poté zůstává v majetku hradu a obohacuje každý rok naši sbírku,“ upřesnila.

Na letošním dvaadvacátém ročníku fóra se představí věhlasný italský kovář Claudio Bottero. „Společně se svým synem Massimilianem budou tvořit plastiku, kterou nazvali Dech větru,“ popsala Kleckerová.

Italský umělec patří v Evropě k těm nejlepším ve svém oboru a nebylo jednoduché jej na Helfštýn dostat. „Bottero je hodně žádaný, i přesto se nám však podařilo jeho návštěvu u nás zajistit,“ uvedla.

Hefaiston

Claudio Bottero a jeho syn budou na hradě předvádět své umění od příští soboty od tří hodin odpoledne. „Návštěvníci se na ně mohou přijít podívat po celý týden, kromě pondělka, kdy je hrad jako vždy pro veřejnost uzavřen,“ dodala Kleckerová. Jejím přáním je, aby se kovářské fórum stalo stejně známým jako Hefaiston.

„Na Helfštýn se jezdíme podívat každý rok. Na kovářském fóru jsem byla před dvěma lety. Tehdy tam pracoval umělec z Nigérie, který vyráběl šperky, moc mě jeho práce zaujala,“ řekla dnes již pravidelná návštěvnice Martina Rybářová.

Letos na Hefaiston zavítají i kováři z Izraele nebo Spojených států Jako každý rok, i na letošní osmadvacátý ročník Hefaistonu dorazí umělečtí kováři z celého světa. Někteří na hrad přijedou už poněkolikáté, jako například Slováci, Holanďané, Němci nebo Italové.

Mezinárodní účast

„Kromě toho se do soutěže přihlásili i účastníci z Francie, Belgie, Rakouska, Polska nebo Ukrajiny,“ dodala Marcela Kleckerová. Nejdelší cestu na Helfštýn však absolvují kováři ze Spojených států a z Izraele. Všichni společně vytvoří kolem dvou set padesáti exponátů.

„Každá skupina bude mít na vytvoření svého díla zhruba dvě až tři hodiny, protože se kováři musí na pracovištích vystřídat,“ upřesnila Kleckerová.

Na hradě zahraje i Academic Jazz Band V loňském roce se na přehlídku kovářského umění přijelo podívat okolo dvanácti tisíc návštěvníků. Letos se očekává podobné číslo. Mimo to ještě dorazí i stovky účastníků. „Každý rok se přihlásí okolo pěti až šesti set kovářů,“ vypočítala Kleckerová.

Program začne v sobotu 29. srpna v devět hodin ráno a kovat se bude až do nedělní jedné hodiny po poledni. „Pak bude odborná porota hodnotit jednotlivé výtvory a vybírat vítěze,“ uvedla Kleckerová.

Naděžda Švrčková