„Václav III. je jedna z významných osobností české historie, jeho vraždou skončila čtyřset letá vláda Přemyslovců, a tak významné události by si lidé měli připomínat častěji,“ uvedl autor hry a zároveň režisér nastudování Jan Sulovský.

K napsání dramatu ho prý přiměla láska k Olomouci a prostor Václavského náměstí, jehož atmosféra umělce láká k provedení historické inscenace. Sulovského herecký soubor se na představení ve venkovních prostorech také přímo specializuje.

O osobnosti českého, polského a uherského krále kolovaly po staletí historky, které ho popisovaly jako nezodpovědného panovníka se zálibou v alkoholu. Sulovský se snažil postavu představit i v jiném světle.

Byl opravdu pijan a floutek?

„Ve Zbraslavské kronice se o něm dočteme, že byl pijan a floutek, který rozhazoval majetek a nebyl ničemu užitečný. František Palacký převzal informace, které získal v kronice, ale prováděl i svůj vlastní výzkum, vlastně začal měnit pohled na mladého krále. Dnešní výzkumy prokazují, že tomu bylo ve spoustě případů opravdu jinak.

Rozhodně je pohled na Václava III. zkreslený a v mnoha ohledech nepravdivý,“ potvrdil režisér. Dodnes ani historikové nevyřešili záhadu, kdo vlastně vraždu provedl nebo objednal. Ani autor ve hře neukazuje přímo viníky. „Interpretací je více a záleží jen na tom, ke které verzi se kdo přikloní,“ uvedl Sulovský.

Hlavní roli ani ne sedmnáctiletého krále ztvárnil sedmatřicetiletý Petr Kubes, herec Moravského divadla. „Myslím, že je natolik zkušený a dobrý herec, že dokázal mladému panovníkovi vnuknout potřebnou energii a elán,“ poznamenal režisér.

Poprvé hru ansámbl uvedl před třemi lety na sedmisté výročí smrti krále. Tehdy však katedrálu zakrývalo lešení. Nyní si drama mohli diváci vychutnat na pozadí zrekonstruovaného průčelí.

MAGDALENA PECHOVÁ