Nejčastěji jde o historické exempláře, mimo jiné třeba francouzskou brokovnici, kulovnici či německou malorážku. Čas na beztrestné odevzdání nelegálně držených zbraní mají lidé ještě do konce roku.

„Zbraně odesíláme vždy v pátek na balistiku, kde jsou podrobeny zkoumání, zda s nimi nebyl spáchán dosud neobjasněný trestný čin," vysvětlila vedoucí oddělení zbraní litoměřického územního odboru policie Alena Chlupsová.

V případě, že je výsledek expertizy negativní, může si člověk, který zbraň odevzdal, požádat o vydání příslušných dokladů k jejímu držení, případně o znehodnocení zbraně. Může také zbraň převést na někoho, kdo zbrojní průkaz už vlastní.

„Výsledek zkoumání se od nás lidé dozvědí přibližně do tří měsíců. Záleží, kolik zbraní lidé nakonec odevzdají a jak dlouho budou expertizy trvat," doplnila Chlupsová.

Větší nápor policisté čekají až po prázdninách a v prosinci. Zbraně kategorie A, B, C a D, jejich hlavní části a střelivo mohou lidé na jakékoli policejní stanici beztrestně odevzdávat do konce roku.

V České republice jde prozatím o čtvrtou zbraňovou amnestii. Předtím se uskutečnila v letech 1996, 2002 a 2009.