Ministerstvo zemědělství teď jemu i ostatním poškozeným zemědělským subjektům nabízí možnost finančního odškodnění. Vyplatí celkem 685 milionů korun.

„Výše jednotlivých dotací se bude odvíjet podle vzniklých škod a také podle celkového počtu došlých žádostí," upozorňuje ministerstvo.

„Uvidíme, kolik poškozených zemědělců se přihlásí a zda bude celková částka dostačující. Tabulky už jsou stanovené, ale stále nevíme, jaký obnos máme očekávat. Nahrazovat se budou navíc jen ušlé náklady, ne zisk. Například květák mne vyšel na 160 tisíc. Jestli dostanu 50%, zaplatí mi 80 tisíc. Letošní zisk by však díky vysokým cenám mohl jít do milionu," vysvětlil zemědělec Aleš Skála.

Zemědělci mohou požádat o dotace na zmírnění povodňových škod v období od 7. října do 25. října 2013. Předpokladem pro podání žádosti  je, že už dříve, na základě metodického pokynu, který vydalo Ministerstvo zemědělství, požádali zemědělci o provedení  šetření škod vzniklých povodněmi na místně příslušném regionálním odboru.

Štetření mělo proběhnout nejpozději do 20. června 2013

Toto šetření mělo proběhnout do 10 pracovních dnů ode dne, kdy byli schopni škodu posoudit, nejpozději však do 20. června 2013. Voda přitom zemědělské plochy pokrývala na některých místech až do konce června. „Na poli ještě byla voda, ale tuto podmínku se nám podařilo stihnout a celkové škody jsme ve stanoveném termínu nahlásili," dodal Petr Tůma.

Drobní zemědělci na Terezínsku se shodují, že letošní povodně pro ně byly velkou ranou. Jejich jedinou výhodou bylo, že přišly právě v červnu. „Stihli jsme alespoň ještě něco zasít. Teď to sklízíme. Díky tomu můžeme hovořit o tom, že povodně nebyly likvidační. Kdybychom však přišli úplně o všechno, nepřežili bychom," řekl Aleš Skála. „Letošní ceny jsou poměrně vysoko. Kdo může prodávat, přijde si na dobrý zisk. Kdyby se nám povodně vyhnuly, byl by letošní rok dobrý," uzavřel Petr Tůma.