Ideálním místem se stal úkryt za navážkou směsi zbytků stavebního materiálu a zeminy, který tu zanechaly firmy budující dálnici. „Skládka se nenachází na našem katastru, ale v těsném sousedství, a proto jsme se k její likvidaci připojili. Nemuseli jsme agitovat, ale stačilo brigádu vyhlásit a lidé přišli. Moc jim za pomoc děkujeme, poděkování patří i společnosti Astur ze Straškova a farmáři Vítězslavu Škodovi z Vražkova, kteří přistavili velkoobjemové kontejnery a poskytli techniku na nakládání odpadu. Společnost BEC nám pomohla radou, jak co roztřídit, a vyšla nám vstříc možností uložit zbylý odpad na své skládce," uvedl Ondřej Švec, starosta sousední obce Straškov Vodochody.

Dobrovolníci při brigádě vytřídili hlavně pneumatiky a odpad, který lze recyklovat. „Cením si kolegiality, která bude určitě pokračovat. Naše obce jsou mimo jiné členy Svazku obcí Podřipsko, ve kterém se snažíme koordinovat aktivity směřující k rozvoji celého regionu. Péče o životní prostředí patří k jeho prioritám. Pokud jde o tuto skládku, po odvozu odpadu bude terén zarovnán, dočistí se půda a na vzniklé ploše zhruba tisíc metrů čtverečních chceme vybudovat kompostárnu, kde se zpracuje bioodpad od našich obyvatel. Během předchozích tří let jsme bioodpad vozili na kompostárnu SONO u Čížkovic. Věřím, že když se na tomto místě začne hospodařit, zabrání se tím vzniku nové černé skládky," říká starostka Vražkova Jaroslava Smetanová.

Náklady na vybudování kompostárny jsou odhadovány na dva miliony korun. Vražkov chce požádat o dotaci u Ministerstva životního prostředí, pokud neuspěje, bude si muset vzít úvěr a zařízení provozovat ve vlastní režii a s využitím pracovníků z veřejně prospěšných prací. Straškovští řeší sběr bioodpadu prozatím vytvořením sběrného místa v obci s přistaveným kontejnerem. Obec zažádala rovněž o dotaci na pořízení kontejnérů a potřebné techniky.