Turisté našli v pondělí v Jetřichovicích v Národním parku České Švýcarsko mládě pěnkavy obecné. V domnění, že je mládě v ohrožení, jej proto sebrali a donesli do blízkého informačního střediska, jehož pracovníci ptáče později předali strážcům národního parku.
V péči strážní a informační služby pěnkava zůstala až do předání ornitoložce, která se o mládě postará do doby, než se naučí létat.

„Nepochybně dobře míněná pomoc vyznívá v takovýchto případech spíše v neprospěch mláděte, rodiče by se o ně postarali," říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko. „Je obvyklé, že mláďata především pěvců v určitém období, ještě než se naučí létat, sama hnízdo opustí a snaží se skrýt v okolí, což snižuje šanci predátorů je ulovit. Ale rodiče jsou vždy někde poblíž," dodává ředitel.

Odnesením mláděte z okolí hnízda se sice podaří vyloučit řadu potenciálních rizik, na straně druhé se takové zvíře stane na poměrně dlouhou dobu závislé na lidské péči, což se může negativně odrazit i na jeho pozdějších schopnostech přežít bez pomoci člověka. 
V extrému pak takové mládě může být odsouzeno k trvalému životu v zajetí.

„Jsme rádi, že návštěvníkům není osud zvířat lhostejný, měli by však mít na paměti, že unáhlená pomoc nemusí být skutečnou pomocí," říká Pavel Svoboda, vedoucí strážní služby národního parku.

Nejlepší je ponechat mládě na místě nebo mu jen pomoci dostat se na vyvýšené místo, například do vysoké trávy, keře nebo na větev stromu. V případě pochybností mohou lidé svůj zamýšlený postup s předstihem telefonicky konzultovat s odborníkem na telefonním čísle 603 990 000, které je běžně uváděno na informačních tabulkách pro neobvyklé či krizové situace. 

Autor: Tomáš Salov