„Takové cesty by mohly začít někdy kolem roku 2035. Tedy v době, kdy z těchto dětí budou pětatřicátníci, čtyřicátníci. A to je ideální věk pro odborníky na kosmonautiku a vědce,“ říká Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

Mladí lidé mezi 13 a 18 lety z České republiky a Slovenska se mohou do soutěže přihlásit na stránce www.expedicemars.eu.

Dvanáct finalistů se může těšit na týden v Evropském vesmírném centru v Belgii, kde je v listopadu čeká několikadenní kosmonautický výcvik. „Ten vyvrcholí simulovaným letem na Mars v trenažéru raketoplánu, který je stejně velký jako skutečná raketa,“ podotýká za dalšího organizátora DTA Slávek Hrzal.

„Let trvá kolem dvanácti až třinácti hodin, během kterých jsou vítězové zavřeni v simulátoru sami. Všechno musí sami řídit, sami řeší nenadálé situace,“ doplňuje.

A co pro vítězství musíte udělat?

„Důležitý bude motivační dopis. Právě on nám naznačí, proč jednotlivé děti a mladé lidi pozvat k další účasti,“ vysvětluje Milan Halousek z ČKK.

Podle něj není počet těch, kteří půjdou do druhého kola, předem určený. Kdo bude zajímavý a nadějný, postoupí. Pak už soutěžící čeká samostatná práce.

„Jednotliví velitelé z pěti odborností, které tady máme, připraví témata, na která budou účastníci soutěže zpracovávat projekt.

Z oboru lékařství bude třeba téma, jak vybavit ordinaci pro let na Mars, z oboru architektury například jak by měla vypadat tělocvična na Marsu,“ říká Halousek. Z prací se vybere 25 nejlepších, jejich autoři postupují dále. A z nich pak vybere porota 12 vítězů.

Bude mezi nimi budoucí astronaut?

Česká kosmická kancelář vidí v soutěži šanci, jak popularizovat moderní trendy vědeckého výzkumu vesmíru a také jak u mladých lidí nastartovat zájem o vědu a techniku. Doufá, že se tím splní český sen, že naše země pošle do kosmu dalšího člověka. „Že bychom měli následovníka našeho jediného kosmonauta Vladimíra Remka,“ usmívá se.