„Jak to vypadá, tak se do toho městu nechce ani investovat, aby to nějaká firma opravila," poukazoval například Jan Šmíd a své tvrzení doložil hned několika fotografiemi chodníků zdevastovaných jako lázně Vrbenského.

Starostka Střekova Miroslava Lazarová vysvětlila, že oprava chodníků rozhodně neusnula. „My to máme všechno zdokumentované, nafocené a odevzdané na magistrát. Potíž je v tom, že to nemůžeme opravit kvůli penězům," popisovala starostka. „Jsou to povodňové škody a tak prý musíme čekat, až ministerstvo dopravy škody uzná a přidělí na ně prostředky."

Metodika dotace

Jak vysvětlila Romana Macová z kanceláře ústeckého primátora, odbor dopravy podle metodiky dotace, kterou ministerstvo dopravy vyhlásilo v souvislosti s povodněmi, odeslal ke konci července žádost o peníze na opravu městských komunikací a chodníků.

„Žádáme o souhrnné dotace v celkovém objemu za zhruba 6 milionů korun. Nyní čekáme na sdělení, zda byla naše žádost projednána a schválena," uvedla k tomu Macová.

Ministerstvo dopravy už schválilo finanční pomoc ve výši 223 milionů korun pro 109 měst a obcí zasažených povodněmi. „Úřad nyní převede peníze přes jednotlivé kraje do poškozených míst. Nejpozději do dvou týdnů budou na účtech samosprávy," slibuje ministerstvo na svém webu.

Stovky obcí

Celkem obce podaly více než 300 žádostí o finanční pomoc. Komise posoudila už 182 žádostí. „Vyřizujeme žádosti co nejrychleji, na druhé straně jsme ale zvýšili tlak, aby všichni čerpali peníze dle pravidel. Nebojíme se přímo na místě zjistit, jaké škody voda napáchala," sdělil ministr dopravy Zdeněk Žák.

Což prý pro Ústí znamená, že v podstatě nemůže začít s opravou, dokud se úředníci nepřesvědčí na místě, že žádost je oprávněná, protože by jinak mohlo dostat méně peněz.

Dotaci pak musí město vyčerpat do konce roku, jinými slovy, chodníky musí být opravené ještě letos.