VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvěma litoměřickým soudcům hrozí až deset let vězení

Ústí nad Labem - V kanceláři jednoho staršího soudce bylo instalováno záznamové zařízení kvůli podezření z korupce. Podezření bylo údajně potvrzeno.

31.8.2012 31
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Filip Vlček

Nevšední příběh o zatčení dvou soudců se odehrál v Litoměřicích. Soudcům teď hrozí až deset let vězení.

Příběh je v české justici mimořádný tím, že se údajně podařilo odhalit u jednoho soudce před důchodem sérii pěti úplatků. S tím, co policie a státní zastupitelství popsaly jako trestné činy, se musí ještě seznámit obžalovaní a poslední slovo bude mít soud. Než o kauze rozhodne trestní senát soudu, jde o příběh, o kterém nevíme, zda obvinění v něm popsaná, budou potvrzena či ne.

Jisté je, že v roce 2011 se soudce Knotek ocitl pod drobnohledem policie. Dostal do kanceláře zařízení, které monitorovalo vše, co se tam za Knotkovy přítomnosti odehrávalo.

První příběh

Co vše policie zaznamenala v této kauze, přesně nevíme. Ale je jisté, že soudce Knotek je viněn v prvním případě, že na podzim roku 2010 si vzal na řadu měsíců k sobě jeden spis z trestní kanceláře, ačkoliv se nejednalo o jeho případ. Spis si údajně vzal, aby zmizel z očí.

Případ lze shrnout: Jakýsi Honza B. byl podmínečně odsouzen, a protože se mezitím  dopustil jiného trestního činu, a byl v podmínce, měl by si podmínku odsedět. Jenže spis zmizel, uplynula doba podmínky a Honza B. se ze zákona osvědčil.

Do vězení ne

Pro Knotkova kolegu soudce Jelínka a úřednici Šindelářovou byl podle státního zástupce loni  osudný jeden srpnový den, kdy za Knotkem přišel občan Kühn. Šel si nechat od Knotka poradit, jak vyřešit problém jeho známého Romana Bečvaříka, který byl odsouzen pro podvody.

Bečvařík podal žádost o podmínečné propuštění na svobodu, protože si ve vazbě odseděl přes polovinu z tříletého uloženého nepodmíněného trestu. Bečvařík měl nastoupit 30.8.2011 za mříže. Jednání o podmínečném propuštění nařídil litoměřický soud až o dva měsíce později, koncem října. Podle odposlechů údajně za to, že se Bečvařík dozví: Sednout si koncem srpna nepůjdeš, Kühn slíbil Knotkovi 30 tisíc korun. Ten s tím prý souhlasil.

Knotek požádal úřednici Šindelářovou o zjištění, který soudce má případ na starosti. Spis si Knotek zapůjčil, ačkoliv se tímto případem vůbec neměl zabývat, a proto sám zjistil, že Bečvaříkova žádost bude projednávána až v druhé polovině října. Znamenalo to, že by 30. srpna Bečvařík nastoupil do výkonu trestu. Až o zhruba dva měsíce později bude soudce litoměřického soudu rozhodovat, zda podvodníka propustí podmínečně na svobodu.

Pokud by ale rozhodl soudce o propuštění na podmínku nejpozději 30. srpna, nemusel by Bečvařík vůbec nastoupit za mříže. Knotek měl podle žalobce přemluvit Šindelářovou, aby dohodla se soudcem Jelínkem, který měl o případu rozhodovat, jestli by nezařadil jednání ohledně Bečváře přednostně do 30. srpna. Potom prý s kolegou Jelínkem  hovořil i kolega Knotek a domluvil s ním i datum předčasného jednání.

Následkem toho došlo podle vyšetřování prý k zázraku: V den nástupu za mříže (30.8.2011) se ráno Bečvařík prý dozvěděl na jednání u litoměřického okresního soudu, konaném v ten samý den (30.8.2011), že nemusí nastoupit do vězení.

Soudce Jelínek v tom neviděl problém, protože stejně by o případu rozhodoval, rozhodl by stejným způsobem, protože skutečně odsouzený si ve vazbě již polovinu doby vězení odseděl. Prostě jenom posunul datum jednání. Ze zákona  však podle státního zastupitelství došlo k úmyslnému zvýhodnění osoby. Jiní odsouzení musí čekat, dokud na ně nepřijde v jednacím pořádku soudu řada, Bečvařík získal neopodstatněnou časovou výhodu.

Ještě horší pro obviněné je, že podle výsledků vyšetřování měl dostat 30 tisíc korun úplatku soudce Knotek a dát z toho 5 tisíc Šindelářové. Kolegovi Jelínkovi slíbil láhev whisky.

Člověče, neboj se

V srpnu 2011 podle policejního vyšetřování měl údajně Motejl hovořit s kamarádem Knotkem, ale policie neví přesně kde. Měli se domluvit zhruba na tom, že se obžalovaný Lukáš F. dozví: Člověče, za pomluvu tě neodsoudím. Policistům se to ale doneslo a soudní jednání proto bylo pod mikroskopem. Státní zastupitelství údajně zjistilo, že soudce Knotek zhodnocení důkazů provedl záměrně ve prospěch obžalovaného Lukáše. Usvědčující maily a výpisy telefonických hovorů zhodnotil jako neprůkazné. Rozhodl proto o zproštění obžaloby.

Z vyšetřování údajně vyplynulo, že Motejl po jednání odpoledne přišel do kanceláře ke Knotkovi a slíbil soudci za to odměnu. Peníze ale Knotek už nedostal, protože mezitím byl zatčen policií.
Motejl pro Deník k případu uvedl: „Protože jsme ještě nebyli seznámeni s obžalobou, mohu říci jen to, že na vaši otázku, zda jsem nabídl soudci Knotkovi deset tisíc korun či dokonce ještě více, v případě ovlivnění jedné kauzy, nejsem si ničeho takového vědom, a jsem přesvědčený, že v soudním líčení se dokáže moje nevina. Dále mohu pouze konstatovat, že soudce Knotka znám dlouhá léta z prostředí fotbalu, a myslím si, že časem naše známost přerostla v rodinné přátelství."

Počtvrté čili podobně

Když koncem srpna vešel Marčaník do kanceláře soudce Knotka, ani on netušil, že bude jeho prosba nahrávána. Jinak by podle vyšetřování neříkal, že prosí o urychlené vyřízení podmínečného upuštění od výkonu zbytku trestu, což nebylo nic jiného, než zákaz řízení motorových vozidel.

Orodoval za jakéhosi Davida H. Ideální by bylo, kdyby se David H. dozvěděl: „Po polovině trestu v rozumné lhůtě to soudce projedná, abys mohl opět do čtrnácti dnů oficiálně řídit." Knotkovi za to Marčaník slíbil podle odposlechů prý      6 tisíc korun, ale nedal mu ani korunu. Těžko by je nesl Knotkovi do vazby.

Popáté, v říjnu zaťukal, a do kanceláře soudce vstoupil, podle policejních záznamů, opět občan Kühn. Chtěl prý vyřešit situaci dalšího odsouzeného. Shodou okolností to měl být komplic Bečvaříka. Šlo o Milana Hájovského, který byl odsouzen na pět let za podvody. Protože byl ve vazbě hodně dlouho, zbývalo mu do možného podmínečného propuštění odsedět jenom dva měsíce za mřížemi.

Kühn přišel podle policejního vyšetřování prý s prosbou, zda by nebylo možné vyčarovat, aby si Hájovský nemusel odsedět vůbec nic. Rád by se vyhnul oficiálně nástupu trestu, nebo alespoň ve výkonu trestu by chtěl být co nejkratší dobu. Na konci příběhu mělo být: Dva měsíce se dají vydržet, ale proč sedět za mřížemi jenom o jeden den více, když se dá hned po tom datu zařídit podmínečné propuštění?

Hájovský by v normálním případě podal žádost o podmínečné propuštění a soud by o tom mohl rozhodnout v termínu na základě doručení věci k soudu. Hájovský by musel čekat, až na něho dojde řada. Asi jako když stojíte na koupališti v horku v řadě na pivo: Až na vás dojde řada. Obžaloba prý může dokázat, že soudce Knotek přislíbil Kühnovi přímluvu o posunutí termínu jednání u kolegy Jelínka. Za to soudci v jeho soudcovské kanceláři Kühn prý slíbil peníze, ale na místě údajně neřekl přesně kolik. Knotek souhlasil, ale peníze žádné nedostal, protože mezitím šel na čas do vazby.

Hledá se soud

Litoměřický případ údajného podplácení řešilo lounské státní zastupitelství, tedy z jiného okresu, než ve kterém působili soudci Knotek a Jelínek. Soudit by měl tento případ okresní lounský soud. Ale ten se vzdal případu. Oficiálně bylo uveřejněno v tisku, že z projednávání se vyloučil lounský soud z důvodu své místní nepříslušnosti a případ předal pražskému vrchnímu soudu.
Jsou v tom také psychologické faktory. Litoměřicko a Lounsko představují příliš malý rybník, než aby se tam všichni neznali.

Soudit své kolegy by nebylo jistě pro lounské soudce nejšťastnějším řešením. Soud také uvedl, že soudci lounského soudu jsou v pracovním styku s litoměřickými soudci, protože v Litoměřicích je umístěna spádová vazební věznice. Proto předal lounský soud Vrchnímu soudu v Praze k rozhodnutí, který soud bude soudit litoměřické soudce a další obviněné.

Autor: František Roček

31.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 31
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dětská skupina. Ilustrační foto.
14

Dvouleté děti nejsou do školek zralé. Potřebují individuální péči

Ilustrační foto.
4 8

Pamlsková vyhláška. Děti nakupují sladkosti mimo školy

AUTOMIX.CZ

Zapomenuté české automobilky: Wikov nabízel luxus, zaujal i první "kapkou"

Tatru a Škodu zná v naší zemi každý. Jsou tu ale i další, méně známé automobilky, mezi které spadá například Wikov. Strojírenský podnik původně vyrábějící zemědělské stroje vdechnul život vozům, kterým se dnes přezdívá „československý Rolls-Royce".

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Pamlsková vyhláška. Děti nakupují sladkosti mimo školy

Plné žáků a studentů. Tak vypadají obchody s potravinami nedaleko brněnských škol. Zjistili to redaktoři Deníku, kteří zjišťovali dopad takzvané pamlskové vyhlášky půl roku poté, co začala platit. Děti hledají v obchodech náhradu za školní bufety, které podle vyhlášky nemohou prodávat některé nezdravé potraviny či sladkosti.

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

/ROZHOVOR/ V noci na neděli se mění čas ze zimního na letní. Kdo by si myslel, že všechny kostelní hodiny potřebují při změně času ručně seřídit, ten by se mýlil. Hodiny v klášterním kostele sv. Josefa v Obořišti má na starosti místní řemeslník a také zvoník Ladislav Leksa. Už zhruba sedm let na nich přesný čas řídí družice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies