VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Druhý Seznam se bezpečně! ukazuje nebezpečí, která číhají na internetu

Severní Čechy - „Hledám kluka z Ústecka, max. do 14 let… Hledám kluka, který by chtěl občasnou brigádičku a je diskrétní…“ Právě tak začala zkušenost čtrnáctiletého Davida.

27.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

V roce 2009 představil Seznam.cz krátký film „Seznam se bezpečně!“, který skutečnými příběhy ukazoval nebezpečí číhající na děti na internetu. Po třech letech se však prostředí internetové kriminality natolik změnilo, že se Seznam.cz rozhodl natočit druhý díl. Ten začíná právě Davidovým příběhem. Film upozorňuje nejen na nové hrozby, ale i na fakt, že děti už nejsou jen poškozenými, ale často i pachateli.

„Březen je označován jako měsíc internetu a vše s ním spojené. Do toho patří i edukace nejmladších uživatelů, jak se na internetu chovat co možná nejbezpečněji. I proto jsme se rozhodli natočit druhý díl filmu Seznam se bezpečně! Budeme velice rádi, když se film setká se stejným úspěchem jako jeho předchůdce a budeme moci nejen dětem, ale i pedagogům ukázat všechny nástrahy, které v sobě toto médium skrývá,“ řekl Michal Feix, výkonný ředitel společnosti Seznam.cz.

„Seznam se bezpečně!2“ ve 40 minutách představí divákům několik autentických příběhů. Kromě příběhu Davida, který se díky rychlému zásahu otce nestal obětí sociálního inženýra, i rozhovor se šestnáctiletým Patrikem, který se několik let živil jako dětský prostitut. Pohled z „druhé strany“ přináší rozhovor s pedofilem Miroslavem. Ten popisuje jednoduchost, jak se mohou lidé dostat k nahým fotografiím dětí a následně je vydírat. Filmem provází Mirek Vaňura známý z pořadu „112, V ohrožení života“.

Novinkou není jen samotný film. Na stránkách www.seznamsebezpecne.cz mohou uživatelé najít i čtyři krátké spoty z dílny hereckého souboru Divadla v Dlouhé režírované Braněm Holičkem. Celá série spotů dostala název „Křečci v síti“. „Na rozdíl od dokumentárního pohledu na problematiku bezpečnosti na internetu jsme se pokusili nahlédnout na toto téma s nadsázkou. Naší snahou bylo zábavnou a široce srozumitelnou formou ilustrovat základní mechanismy a rizika, se kterými se může dnešní dítě v prostředí internetu setkat,“ řekl režisér Holiček.

Celý projekt získal záštitu ministerstva školství, proto jsme jak k filmu, tak ke spotům připravili i metodickou příručku. „Problematika bezpečnosti internetu se dotýká nejen dětí, ale i rodičů a pedagogů. Pokračování Seznam se bezpečně!, stejně jako jeho předchůdce, rozešleme do více jak 4000 škol. Byli bychom rádi, kdyby se metodická příručka a spoty staly nedílnou součástí výuky a pomohly tak nejen dětem, ale i učitelům pochopit závažnost nebezpečí, kterému jsou denně vystaveni,“ popsala Michaela Losertová, marketingová specialistka Seznam.cz.

Na filmu „Seznam se bezpečně!2“ se podílela i řada známých odborníků. Můžeme jmenovat Václava Píseckého, vedoucího Oddělení informační kriminality, Krajské ředitelství policie hl. města Prahy, nebo senátora Miroslava Antla.

Poděkování patří také partnerovi projektu, sdružení CZ.NIC. „Zvýšení povědomí o bezpečnosti na internetu je dlouhodobé a nikdy nekončící úsilí. Proto jsme rádi podpořili projekt, který vysvětluje, jak se chovat bezpečně, právě těm, kteří jsou v ohrožení a přitom povědomí o bezpečnosti vůbec nemusí mít. Jasná identifikace uživatelů, kterou mojeID zaručuje, může být velice platným nástrojem pro kohokoliv, kdo to na internetu myslí vážně. Nejen při seznamování,“ doplnil Pavel Tůma z CZ.NIC.

MojeID je služba, díky níž mají uživatelé českého internetu možnost používat pro přihlašování na různé internetové stránky a k různým webovým službám jednotné identifikační údaje (uživatelské jméno a heslo). S využitím mojeID tak není potřeba zakládat vždy nový účet a procházet opakovaně zdlouhavým a složitým procesem registrace. MojeID také umožňuje udržovat údaje o jeho držiteli na jednom bezpečném místě a stále aktuální. MojeID je možné využívat u všech služeb, jejichž provozovatelé podporují přímo službu mojeID či alespoň technologii OpenID. Více informací o této službě, která je v provozu od 26. října 2010, je k dispozici na internetové adrese www.mojeid.cz. Služba má v současnosti více než 50 000 uživatelů. Internetové veřejnosti je poskytována zdarma.

Seznam se bezpečně!2 podporují:

Autor projektu a produktový manažer služeb Lidé.cz a Spolužáci.cz Martin Kožíšek:„Jsem rád, že mi Seznam.cz umožnil zrealizovat projekt Seznam se bezpečně! ještě v době, kdy tu téměř nikdo neznal facebook. Doufám, že druhý díl projektu bude stejně nadčasový jako ten první a bude dál pomáhat lidem používat internet bezpečně.“

Moderátor Mirek Vaňura: „Při natáčení reportáží se setkávám s příběhy lidí, kteří byli příliš důvěřiví, podcenili nebezpečí, které jim na internetu hrozí, a dostatečně se nechránili. Jsem rád, že Seznam.cz a s ním i já prostřednictvím filmu mohu na toto nebezpečí upozornit a naučit lidi, jak se nevystavovat riziku.“

Senátor JUDr. Miroslav Antl: „Tento projekt je významným preventivním počinem a zaslouží si odbornou podporu. Tu mu dávám jako celoživotní bojovník proti zločinu, jako VŠ pedagog i v rámci své funkce senátorské. Z praxe vím, že nejen děti, ale ani jejich rodiče a učitelé o skrytém nebezpečí nevědí a řeší až následky…“

Mgr. Václav Písecký, vedoucí Oddělení informační kriminality, Krajské ředitelství policie hl. města Prahy:„Na internetu, stejně jako v běžném životě, se skrývají mnohá nebezpečí. Projekt Seznam se bezpečně! tato nebezpečí ukazuje široké veřejnosti. Navíc velmi poutavou formou. Vypráví příběhy, které se skutečně staly, nic nepřikrášluje, nic nezkresluje. Je to dokument, kterému lze věřit.“

Pavel Tůma (Sdružení CZ.NIC):„Rádi jsme podpořili projekt, jehož jasným cílem je zvýšení povědomí o významu slov internetová bezpečnost, a to u těch z nás, kteří toto téma neberou dostatečně vážně nebo ho dokonce úplně přehlížejí. Právě jasná identifikace, kterou mojeID přináší a zaručuje, může být velice silným nástrojem ke zlepšení současné situace. Abychom jasně ukázali na výhody a možnosti spojené s touto službou, jsou součástí tohoto projektu i tutoriály nebo video představující mojeID očima jeho tvůrců.“

Režisér a herec Braňo Holiček:„Mám blízko k Divadlu v Dlouhé a k lidem, kteří tam působí. Když se objevila nabídka podílet se na projektu Seznam se bezpečně!, tak jsem neváhal ani chvíli. Samotné téma projektu je mi velmi blízké jsem velmi aktivním uživatelem internetu, Seznam.cz mám nastavený jako homepage. Překvapilo mě ale, jak velké riziko hrozí (nejen) dětem, které komunikují a seznamují se prostřednictvím internetu. Byl jsem rád, že se můžu přidat k záslužné aktivitě a zároveň u toho zažít trochu legrace s přáteli, kteří se na tom podíleli také. Za všechny např. kameraman Gasper Snuderl.“

Kreslíř Štěpán Mareš: „Tento projekt firmy Seznam.cz je skvělý v tom, že dokáže, nebo ‚alespoň‘ pomůže ochránit potenciální dětské oběti nejrůznějších internetových zvrhlíků, sexuálních loudilů a dalších individuí, kteří berou internet na rozdíl od nás ostatních jako něco, čeho až s děsivými následky zneužívají.“

Ing. Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše Dítě: „Věřím, že i druhý díl bude mít silný účinek na děti a mladé lidi, kteří stále podceňují nebezpečí internetové kriminality a její negativní dopad na psychiku. Vážíme si spolupráce se Seznamem, která nám dává pocit jistoty, že nejsme na ochranu dětí sami!“


Autor: Jana Švecová

27.3.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dům ve Wuppertalu, který nechaly úřady vystěhovat kvůli nebezpečné hořlavé izolaci.
30

Němci se bojí, že po Wuppertalu vystěhují kvůli obavě z požáru další domy

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo při inauguraci
9 8

Pražská trafika? Velvyslankyní Ghany v Česku bude exmilenka prezidenta

Aktér videa s Babišem: Vůbec mě nenapadlo, že z toho bude takový poprask

Měla to být tak trochu předvolební agitace a hlavně autogramiáda knihy lídra hnutí Ano Andreje Babiše na prachatických Slavnostech Zlaté stezky. Jenže v Prachaticích bývalý ministr financí narazil.

Východní Čechy dnes zasáhnou silné bouřky, sever čekají vydatné lijáky

Velmi silné bouřky, které mají ukončit současná vedra, zasáhnou dnes zejména východní polovinu Čech, na ostatním území by tak silné být neměly. Po půlnoci budou bouřky a přeháňky slábnout a přecházet do deště, přičemž v Ústeckém a Libereckém kraji bude vydatný.

Módní, ale drahé „hipsterské“ občerstvení vyhání z koupališť chudší Švýcary

Letní horka přímo vybízejí k trávení času u bazénu doma, anebo také na veřejných koupalištích. Švýcarská Socialistická strana (SP) přišla s „letním tématem" – města by se prý měla zamyslet nad cenou občerstvení v plaveckých areálech. Jeho stále rostoucí cena prý odrazuje slabší sociální vrstvy.

U nového auta vede při rozhodování cena. Trendem se stává carsharing

Koupě auta online, využívání carsharingu, financování operativním leasingem a stále víc technologií. To jsou u osobních aut podle českých řidičů a řidiček trendy budoucnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies