Předběžné závěry z geologického průzkumu zatím nejsou příliš lichotivé. Podle vedení plavečáku ale bezpečnost návštěvníků v žádném případě ohrožena není.

„V tomto prostoru je velké množství navážky, která je nesoudržná. Viděl jsem tam dokonce i klacky. To je prostě špatně na zakládání takové stavby. V určitých místech je
i prostor v té navážce, dutina, do které se vrtný nástroj propadl. Když takhle těžkou stavbu postavíte jen na navážkách, tak piloty, na kterých stojí, jdou dolů," popisuje prvotní dojmy z vrtů geolog Vratislav Nakládal.

K vrtům došlo ve středu dopoledne.

Mladá navážka

Navážka se na místo budoucího plaveckého areálu dostala při stavbě staroměstského sídliště, které je v jeho těsném sousedství. Je tak stará teprve pár desítek let a neustále si sedá. Pokud by se jednalo o historickou navážku starou například několik stovek let, byla by podle geologa situace jiná. V takovém případě by se totiž jednalo o stabilní podloží.

Ve větších hloubkách jsou pak labské štěrky. Těch je podle Nakládala přibližně deset metrů.

„Celý základ měl být položen na ty štěrky. Ale on je podle mého názoru položen na navážce. Bohužel nemám úplné informace. Nejen já, ale nikdo tady totiž nemá k dispozici dokumentaci skutečného provedení založení," vysvětluje Nakládal, proč bylo nutné průzkumné vrty nechat provést.

Město vyjdou na přibližně půl milionu korun. Dosáhnout by měly nejméně do čtrnácti metrů. Je ale možné, že budou ještě hlubší. Vrty totiž mají zasáhnout metr do pevného podloží a nikdo neví, 
v jaké hloubce pevné podloží je.

Když praskají zdi

Pravděpodobně kvůli nestabilnímu podloží před časem popraskala část obvodových zdí. Ty nechala Děčínská sportovní, která plavecký areál provozuje, osadit speciálními terčíky. Pomocí těch sleduje další případný pohyb budovy. Ale ta je od prvotního pohybu po povodních před dvěma lety v klidu.

„Jsme v povodňové oblasti, na hranici Labe a Ploučnice. Navíc jsme zjistili, že tudy kdysi dávno vedl náhon na mlýn a to je možná ta příčina, protože když se stavělo v roce 2001, nevím, jestli to někdo bral v potaz," říká ředitel Děčínské sportovní Igor Bayer. Zároveň uklidňuje návštěvníky, že se o svou bezpečnost vzhledem k neustálému monitoringu stavu budovy bát nemusí.

Problémy s děčínským plaveckým areálem řeší magistrát již několik let, a to přesto, že se jedná o relativně novou stavbu. Již předloni musel děčínský magistrát nechat opravit střechu. To ho vyšlo včetně ztrát na vstupném na přibližně 18 milionů korun.

Problémy jsou také s fasádou, která je na plavecké hale necelých 15 let. Běžně přitom fasády vydrží i mnoho desetiletí. Na fasádě je podle odborného posudku řada prasklin, kterými může pod fasádu zatékat. I to je jeden z důvodů, proč se bude fasáda odlupovat od zdi. Její oprava by měla vyjít na více než jeden milion korun.

Kvůli chybějící dokumentaci není možné zcela spolehlivě prokázat, zda stavební firma Syner postavila plavecký areál v souladu s projektovou dokumentací. Některé posudky totiž mluví o velmi nekvalitní práci, případně o nevhodných materiálech. To se týká například některých dveří, které nebyly vhodné do vlhkého prostředí. Stejně tak nevhodná měla být automatická splachování některých toalet.