VYBERTE SI REGION

Justiční palác: Z 850 milionů jsou skoro dvě miliardy

Ústí nad Labem - Byl srpen 2014. V Deníku vyšel článek, že nad stavbou ústeckého justičního paláce se vznáší strašák nákladů ve výši 1,5 miliardy korun. Krajský soud totiž aktualizoval studii justičního areálu a upřesnil počet zaměstnanců.

23.9.2016
SDÍLEJ:

Základní kámen nového ústeckého justičního paláce.Foto: DENÍK/Karel Pech

Původní odhady nákladů byly daleko nižší. Počítalo se, že nový areál postaví za 850 milionů korun.

O výstavbě nové soudní budovy se začalo definitivně uvažovat v roce 2006. O osm let později tehdejší předseda severočeského krajského soudu Milan Kohoutek upozornil, že budou problémy s náklady na výstavbu. Ceny z roku 2006 už neodpovídají cenám za materiál a stavební činnost v roce 2014.

„Ceny jsou nesrovnatelné. Pokud někdo odhaduje, že by se náklady vyšplhaly až na 1,5 miliardy korun, myslím, že to není přemrštěný odhad," uvedl tehdy Kohoutek. Jeho proroctví se naplnilo.

Současný předseda krajského soudu Luboš Dörfl je optimistou. „Předpokládám, že do konce mého působení v roce 2021 bude areál stát."

VYŠKRTNUTÉ PROJEKTOVÉ SNY

Už v roce 2014 bylo jasné, že bude potřeba šetřit. Do podzemí měly podle projektu vjíždět autobusy s obžalovanými a eskortou. V podzemí se vězeňské autobusy měly také otočit, aby mohly vyjet ven. Tato část projektu byla ale nakonec zrušena.

„I jako laik vidím, že buď bude projekt výrazně zjednodušen, nebo náklady na výstavbu poletí raketově nahoru. To jsou problémy, které musí závazně vyřešit ministerstvo spravedlnosti, respektive pracovní skupina, kterou je vhodné jmenovat. Souhlasím s názorem, že justiční palác by mělo ústeckému krajskému soudu předat po kolaudaci ministerstvo spravedlnosti jako garant stavby," řekl Kohoutek v srpnu 2014.

Tak se i stalo. Investorem bylo ustanoveno ministerstvo spravedlnosti.

SOUČASNÁ PODOBA

Nový justiční komplex pojme 750 zaměstnanců. V budově bude sídlit krajský a okresní soud, krajské a okresní státní zastupitelství, Mediační a probační služba a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Dnes kvůli nedostatku místa už z budovy ústeckého krajského soudu odešlo okresní a krajské státní zastupitelství do pronájmu v soukromém areálu v centru města. Krajský soud musí též využívat pronájem jedné budovy poblíž soudu," upřesnil ředitel správy ústeckého krajského soudu Jan Tobiáš.

O stavbě justičního paláce čtěte také: Justiční palác plánují už deset let. Do roku 2021 by prý měl stát

Povodně u střekovského soudu

Po roce 2000 se stal soudní komplex na břehu Labe na ústeckém Střekově obětí několika povodní. Nejhorší povodeň postihla soud v roce 2002. Další nastaly v letech 2006, 2011 a 2013.

Krajský soud na Střekově.„Od hladiny ve výši šesti metrů jsme v pohotovosti, ještě o půl metrů vyšší hladina Labe znamená, že do podzemních prostor justičního areálu na Střekově na břehu Labe začíná prosakovat voda. Musíme vyklidit věci ze skladů ve sklepní části objektu krajského soudu," uvedl Jan Tobiáš, ředitel správy ústeckého krajského soudu.

Dodal, že při hladině Labe 6,50 m začíná prosakovat do sklepních prostor voda a při hladině Labe 7,15 m začíná v suterénu soudu voda stříkat ze stěn zdí. Budova okresního soudu o kousek dál začíná mít problémy s vodou v suterénu objektu při hladině Labe 7,80 m.

V době povodní jsou přerušena tisíce soudních jednání. Když krajský soud začne opět fungovat, v prvních dnech je na soudu poloprázdno. Počet soudních jednání je řadu dnů omezený. Soudci musí sladit řadu jednání s časovým rozvrhem advokátů, znovu obeslat všechny účastníky soudních jednání ať trestních či civilních.

Při povodních byl problém také s příjmem podání do datové schránky. Poškození elektrických rozvodů zastavilo výtahy a zaměstnanci týdny chodili pěšky až do sedmého patra.Autor: František Roček

23.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Hospodští mají z EET strach. Lídři se v debatě zamýšleli, zda oprávněně

Praha /VIDEO/ - Dalším důležitým tématem předvolební debaty lídrů byla problematika zavedení EET. Hospodští si totiž stěžují, že EET a potenciální, plošný zákaz kouření jim pořádně zkomplikují podnikání. Jak se k této otázce postavili jednotliví představitelé politických stran a jakou protiváhu mohou hospodským nabídnout? 

Na odpočívadle u D8 policisté zajistili cizince, zřejmě Syřany

Klecany – Na odpočívadle u dálnice D8 nedaleko Klecan u Prahy dnes odpoledne zajistili policisté 11 dětí a dospělých, zřejmě Syřanů. Policisté zjišťují jejich totožnost. Mohlo by jít o běžence, připouští policie.

Švýcarsko zadrželo bosenskou muslimku obviňovanou z vraždy dítěte

Bern/Sarajevo – Švýcarské úřady zadržely bosenskou muslimku, která je podezřelá, že za války v Bosně v letech 1992–1995 brutálně zavraždila srbské dítě. S odvoláním na bosenskou prokuraturu to dnes oznámila bosenská média. Právě prokuratura požadovala, aby nyní šestapadesátiletá žena, žijící ve Švýcarsku, byla zatčena.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies