VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kadaň má své omalovánky. Nakreslil je táta pro své dcery

Kadaň - Kadaň má své omalovánky. Jsou v nich známé dominanty jako Kadaňský hrad, Žatecká brána, „Katovka" nebo rozhledna.

16.6.2016
SDÍLEJ:

AUTOR. Jako první si omalovánky vybarvily dcerky Josefa Archmana šestiletá Ema a tříletá Adina. Foto: Deník/Mirka Šebestová

To by nejspíš samo o sobě nebylo tak zajímavé, omalovánky mají i jiná města. Tyhle ale nakreslil jeden z místních obyvatel, který se neživí uměním ani propagací. A město je nadšeně přijalo.

Josef Archmann pracuje jako týmový koordinátor ve výrobním procesu v jedné z kláštereckých firem a když má volno, odpočívá tím, že si kreslí. Omalovánky původně vytvořil pro své dvě dcerky, až pak ho napadlo, že by mohly sloužit i dalším dětem z Kadaně. Své skici, barevně doladěné v počítači, tedy nabídl městu.

„Nejdříve jsme nevěděli, co čekat. Když jsme ale viděli náhledy, moc se nám líbily, stejně jako později panu starostovi," vypráví Štěpánka Petrášová z kadaňského infocentra, kde jsou také omalovánky od června v prodeji. A prý jdou dobře na odbyt. „Hned v prvních dnech se jich prodalo na padesát. Lidé jsou z nich nadšeni, to jsme tu ještě neměli," pochvaluje si.

Omalovánek nechalo město vytisknout tisíc kusů. Stojí 20 korun.

ROZHOVOR S AUTOREM OMALOVÁNEK JOSEFEM ARCHMANNEM Omalovánky města Kadaně.

„Kadaň je náš miláček, hrdě se k ní hlásíme"

Jak na to přišlo, že jste začal kreslit památky a známá místa Kadaně?

My si pořád doma něco kreslíme. Snažíme se, aby děti nekoukaly na televizi a do tabletů. A tak mě napadlo, že bychom zkusili obrázky Kadaně. Jako první jsem jim nakreslil výhled na Žateckou bránu (je i prvním obrázkem omalovánek) a holky si ho vybarvily každá svým stylem. Barvy skončily i na stole (směje se).

Podle čeho jste kreslil? Podle dostupných fotek na internetu, svých fotografií, nebo jste skicoval na místě?

Buď podle fotek z internetu, anebo vlastních. Na místě jsem nekreslil, i když s tím mám zkušenost, protože pak se kolem vás seběhnou lidé a jsou zvědaví.

Obrázky mají jednodušší a výraznější barevnost, než jejich předlohy. Jak jste barvy volil?

Bylo by těžké, kdybych je tam nechal tak, jak jsou. Děti by musely použít snad padesát barev. Musí to působit omalovánkově, tak jsem nechal jen několik výraznějších barev.

Také jsem na obrázcích nechal přetahy, aby vypadaly, jako by je kreslilo dítě. Nemá to působit perfektně.

Ano, všimla jsem si například „chlupatých" kamenů u „Katovky" :D

No za „Katovku" mě asi děti budou nenávidět. Snad jim při vybarvování pomůžou rodiče :D

Podle čeho jste vybíral náměty do omalovánek a je něco, co se do nich nevešlo?

Byla tam například i elektrárna, jako typická dominanta, ale nakonec jsem ji tam nedal, přišlo mi, že tam nepatří. Kreslil jsem, co je pro Kadaň typické.

Jak jste vytvářel předlohu, ručně nebo na počítači?

Nakreslil jsem je na A4 lihovým fixem a pak oskenoval do počítače, kde jsem odmazal linky, které neseděly. Vybarvoval jsem také v počítači v běžném programu pro malování.

Máte teď své omalovánky doma?

Máme. Má je celá rodina je to snad dvacet kusů, a další jsem rozdal v práci.

Když jsem původně vzal návrhy do práce a ptal se kolegyň, jestli si myslí, že by se takové omalovánky líbily, říkaly, že ano a chtěly, ať jim nějaké přinesu, až je vytisknou. Tak jsem jim je přinesl. Až dodatečně mi řekly, že nevěřily, že by mi je město vydalo.

To se asi často nevidí…

V tomhle je Kadaň prostě jiná. Cokoli je kadaňského, zeshora slyšíte: „okamžitě to bereme!" Patriotismus je tu fakt zakořeněný. Jinde by vypsali výběrové řízení a vybrali třeba návrhy člověka, co to místo nezná a nikdy tam nebyl. Stává se to často. Myslím, že je to jiné od člověka, který tu žije.

Předpokládám, že vás potěšilo tak vřelé přijetí vaší práce…

Potěšilo, zvlášť proto, že jsem nikdy nic takového nedělal. Jsem kreslíř samouk, kreslím uhlem portréty pro rodinu a známé, tohle byl spíš takový pokus.

Označil byste se za patriota?

Ano, Kadaň je náš miláček. Ačkoli pocházím z Kladna a v Kadani žiji teprve deset let, jsem pyšný na naše město a hrdě se k němu hlásím. Když někde bydlím, je to můj domov a mám závazek pro to místo něco udělat.

Komentář Mirky Šebestové o patriotismu

Kadaňáci jsou jiní, buďme také

Také jste si všimli, jak moc je Kadaň jiná? Každou chvíli tam přicházejí s nějakými novými zajímavými nápady. Tak například, kde se stane, že náměstí navrhne student. Že jiný student navrhne, jak bude vypadat socha na něm. Že děti z mateřských školek pomalují desítky metrů dlouhou zeď svým dětským street-artem. Že se do soutěže o nejlepší vinětu na „Kadaňské víno" mohou hlásit děti. Že ze zastávek zmizí reklamy a nahradí je staré pohlednice města. Že odkryjí desku spisovateli spjatému s městem na místě, kde prodával načerno svá jablka? Že se prezentuje tužkami s dominantami města. Že je pyšné na to, že má omalovánky města namalované od místního aktivního táty?

Ze všeho je cítit snaha o posilování vztahu k městu jako domovu. A jak je vidět, ono to účinkuje. Patriotismus, hrdost a cit ke Kadani, které jsou cítit z osobností, jež ji reprezentují, se odrážejí i v lidech a ti to vracejí. Nejsou rezignovaní, protože nemusí žít v kulisách vytvářených někým jiným. Sami se mohou podílet na spoluvytváření svého domova, pokud jen trochu chtějí.

I v jiných městech a obcích na Chomutovsku je být na co pyšný. Jen to mnohde zaniká v dlouhých a těžko průhledných kauzách, politických šarvátkách, nebo uzavřenosti radnic, nevěřících v solidní odezvu veřejnosti. Možná pak lidé snadno přehlédnou, že jejich město také vzkvétá. Třeba i díky malému dobru v podobě barevných kytek a květináčů na náměstí nebo osobní angažovanosti při vylepšování zanedbaného jezírka díky vzpomínkovým oblázkům z cest.

Kadaň dobře ukazuje, že se vyplácí péče o tradice, osobnosti a město jako takové, ale také otevřenost a důvěra v místní občany. Co se trochu přiučit?

Autor: Miroslava Šebestová

16.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Mečiar
AKTUALIZOVÁNO
6

Sporné Mečiarovy amnestie. Slovenští poslanci otevřeli cestu k jejich zrušení

Mapa republiky
6

Na sněhovém poli Mapa republiky je téměř 10 metrů sněhu

Zemina zasypala dva dělníky, nehodu nepřežili

Dva muže zasypal a usmrtil sesuv zeminy u statku v Zahořanech nedaleko Přestavlk u Čerčan. Na pomoc dělníkům, které při výkopových pracích zasypal nenadálý sesuv svahu, pod nímž kopali, přijeli do Zahořan, hasiči ze širokého okolí.

AKTUALIZOVÁNO

Rusnok: Konec intervencí může nastat prakticky kdykoli

/ANKETA/- Konec režimu devizových intervencí může nastat kdykoliv po konci tzv. tvrdého závazku, tedy od dubna, řekl dnes guvernér ČNB Jiří Rusnok. Zároveň upozornil, že centrální banka již nebude zveřejňovat možné scénáře načasování konce kurzového závazku.

Youtuber před soudem: Dostal podmínku za vulgarismy

Petr Jelínek z Jihlavy s přezdívkou Pstruh103 je na Vysočině vůbec prvním tvůrcem videí na internetu, takzvaným youtuberem, který skončil před soudem.

Vyceněné zuby a vypoulené oči. Ronaldova busta terčem vtípků

Při slavnostním pojmenování letiště na Madeiře po Portugalci Cristianu Ronaldovi vzbudila velkou pozornost fotbalistova busta, která se stala terčem kritiky i mnoha internetových vtípků. Sochař Emanuel Santos hájí výtvor tím, že se řídil zadáním hvězdného útočníka Realu Madrid, a tvrdí, že sám Ronaldo byl s výsledkem spokojený.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies