Impulzy Tvorba Prezentace

Jde o vskutku prestižní akci v tomto uměleckém oboru, která byla spojena v průběhu uplynulého víkendu s odbornými semináři pro učitele „výtvarky", z nichž řada převzala Cenu kurátora či Čestné uznání pro sebe a své žáky za díla, s nimiž se nyní mají možnost návštěvníci litoměřického hradu seznámit. A také posoudit, zda pořadatelé celostátní přehlídky její podtitul nějící „Impulzy Tvorba Prezentace" zvolili trefně, či nikoliv…

V Litoměřicích jsou vystaveny všechny zaslané práce všech věkových kategorií do 19 let, aby byla umožněna konfrontace mezi jednotlivými pedagogy. Přehlídky se účastní 40 škol a zařízení z celé republiky, od mateřských škol po základní a speciální školy, základní umělecké školy, gymnázia, domy dětí a mládeže, výtvarná studia, domovy dětí. Své prezentace 70 projektů vystavuje 72 výtvarných pedagogů s 1726 dětmi.

Všechny vystavené práce budou uveřejněny na webových stránkách www.artama. cz/dětské výtvarné aktivity a www.vytvarneprehlidky.cz.

Ojedinělá akce ve výtvarném oboru

„Celostátní výtvarné přehlídky mají dlouhodobou tradici a jsou ojedinělou akcí ve výtvarném oboru. Nemají charakter soutěže, ale ukazují současnou úroveň metodických postupů pedagogů v zájmových výtvarných činnostech s dětmi a mládeží. Všechny předcházející přehlídky byly přínosné tím, že kvalitativně posunuly vývoj výtvarné výchovy v Čechách. Současná přehlídka vychází z potřeby doby ovlivněné zásadním působením vizuálně obrazných prostředků a zaměřuje se na nové způsoby uplatnění vizuální aktivizace ve výtvarné výchově," vysvětluje Zdena Synecká z útvaru ARTAMA Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). To je z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR a města Litoměřice pořadatelem výtvarné přehlídky.

Popularizující a inspirující

„Posláním přehlídky je podporovat pedagogické přístupy rozvíjející tvořivost dítěte jako tvůrce, vnímatele a interpreta. Přehlídka podporuje koncepci oblasti Umění a kultura a obsah výtvarného oboru v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání a gymnázia. Jejím smyslem je popularizovat výsledky výtvarných aktivit dětí a mládeže a představit je veřejnosti. Věříme, že přehlídka bude přínosná a inspirativní pro výtvarné pedagogy i pro žáky a studenty všech typů škol a zájmových útvarů. Věříme, že zaujme i širokou veřejnost," dodává o smyslu akce Zdena Synecká.

Šéfova slabost pro recykl

Kromě samotných vystavených prací Deník zaujala instalace výstavy, opírající se o prvky obalových rohů a kartonplastu. Jan Svoboda, předseda Asociace výtvarných pedagogů ČR a ředitel ZUŠ v Bechyni, recyklovaný materiál pro prostory gotického hradu navrhl. „Recyklovaný materiál je trochu moje slabost, protože mám rád věci, které se vracejí zpátky do života. Myslím, že práce dětí mají mít umístění v nějaké skromnosti a tento materiál je svým způsobem skromný. Ovšem já mám radost hlavně z toho, že žije! Takže použité prvky jsou vlastně materiály, které by se jinak zahodily a tady mohou fungovat," tvrdí Jan Svoboda.

Týden uměleckého vzdělávání…

14. celostátní přehlídku výtvarných prací dětí a mládeže Litoměřice 2013 pořádá NIPOS, útvar ARTAMA, pod záštitou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky a starosty města Litoměřic, ve spolupráci s Informačním centrem Litoměřice, Národním ústavem pro vzdělávání a Střední pedagogickou školou J. H. Pestalozziho.

Akce se připojuje k Týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby (www.amaterskatvorba.cz), který se koná pod záštitou České komise pro UNESCO, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky.