„Nejhůře u nás dopadla odrůda Chardonnay. Odhadujeme to na více než padesát procent zničené úrody. Zničená je i úroda muškátu. Například ryzlink tak špatně nedopadl. Poškozené ale máme všechny vinice. Otázkou je, jak si s tím teď réva poradí. Nejen že jsou potlučené bobule, které začnou hnít, ale zničené jsou i listy. Rostlina tedy dostala šok, teď bude růst značně zpomalený, pokud ještě nějaký do konce sezony bude," vysvětluje Pavel Hrabkovský, který hospodaří v okolí Velkých Žernosek.

Jeho kolega Dalibor Mikulenka zatím zaznamenal přibližně desetiprocentní škody. Další z regionálních vinařů, Zdeněk Vybíral z maložernoseckého Vinařství sv. Tomáše hlásí velké škody.

„Poškozené máme všechny vinice, všechny odrůdy. Jak rozsáhlé škody to budou, zatím nevíme. Kromě vinic nám po bouři zůstala také voda ve sklepě a silný vítr vyvrátil mohutný strom hned vedle vinařství. Naštěstí nespadl na výrobnu," uvedl Zdeněk Vybíral.

Měl to být pěkný ročník, asi nebude

Právě letošní rok měl být pro vinaře na Litoměřicku „spásný". V posledních dvou letech jim počasí nepřálo a tak doufali v úspěšný rok 2012, který až do 21.8. 2012 vypadal velice slibně.

Další škody na poškozených plodech nyní sčítají ovocnáři. Kroupy totiž poškodily i jablka a hrušky. Uprostřed sklizně zastihly kroupy také pěstitele chmelu. V okolí Polep začali se sklizní v neděli.

„Čekáme na zástupce pojišťovny, aby poškození vyhodnotili. Kroupy nám rozhodně úrodu sníží," sdělil Jiří Špringl ze společnosti Chmel polepská blata, která obhospodařuje 48 hektarů chmelnic v okolí Polep, Oken a dalších obcí. Na chmelnicích se u nich v těchto dnech pohybuje padesát brigádníků. Sklizeň „jede" nepřetržitě ve dne i v noci. „Letošní rok je pro nás spíše průměrný, rozhodně není nijak výborný, ani tragický," dodal Jiří Špringl.