Dohoda stanovuje podmínky, za nichž se mohou lékaři a sestry z Krajské zdravotní připojit k dobrovolníkům mezinárodní organizace, tedy účastnit se výběrového řízení, zaškolení a samotné mise.

„Práce na našich misích je pro lékaře i zdravotní sestry velkým profesním obohacením," říká ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber. „Někdy musí působit v základních podmínkách bez sofistikovaných přístrojů. Zároveň ale máme na mnoha našich misích relativně vysoký medicínský standard."

Upozornil, že lékaře mise nemocnicím neodvádí, spíše si je na relativně krátkou dobu vypůjčuje. Obecně platí, že zájemci o mise musí mít po studiu nejméně dva roky praxe a musí mluvit anglicky.

ÚSTECKÝ ANESTEZIOLOG BYL V AFGHÁNISTÁNU

Pro jednotlivé profese se další požadavky liší, jsou dostupné na webu Lékařů bez hranic. Kromě lékařů se k Lékařům bez hranic mohou hlásit i sestry, farmaceuti, zdravotní laboranti, ale i nelékařské profese jako kupříkladu logistici. Dohodu vítá i generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

„Práce Lékařů bez hranic si vážím. Věřím, že naši lékaři a sestry, kteří s humanitární organizací do různých částí světa vyjedou, získají cenné zkušenosti, ze kterých mohou po návratu čerpat na mateřských pracovištích," uvedl. V Afghánistánu byl už jeden anesteziolog z Ústí nad Labem.

Své zastoupení v organizaci má i Liberecký kraj. „Na misi Lékařů bez hranic v Afghánistánu byla lékařka, která pracuje u Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje," uvedla mluvčí Lékařů bez hranic Iveta Polochová.