Podle státního zástupce Miroslava Stokláska měl zlínský podnikatel Radek Březina, jeho mladší bratr Tomáš a šest dalších obžalovaných od roku 1998 čistit technický líh pomocí speciálně upravených filtračních zařízení. Získaný čistý líh prodávali likérkám, které z něj vyráběly alkoholické nápoje. „Prodej probíhal bez přiznání a odvedení spotřební daně. Celkem stát na spotřební dani připravili až o 6,7 miliardy korun. Pracovali jako organizovaná zločinecká skupina, její členové měli přesně určené úkoly. Rozhodující slovo měl vždy Radek Březina, zastupoval ho mladší bratr Tomáš. Ostatní obžalovaní jim byli podřízeni," uvedl žalobce.

Jeho slova vzápětí potvrdil sám Radek Březina, který vypovídal jako první z obžalovaných. Nepopíral, že údajným lihovým bossem je právě on. „Byl jsem ta hlava, to je pravda. Všechno jsem to vymyslel a řídil já. Kromě Tomáše Pantlíka nese každý z obžalovaných na obchodech s nezdaněným lihem svou vinu. On jediný nic nelegálního nedělal a o ničem nevěděl, byl jen správcem nemovitostí mého otce," vysvětlil Radek Březina.

Výpověď mu zabrala celé pondělní dopoledne i odpoledne. Postupně velmi podrobně líčil, jak podle jeho návrhu vznikalo ve skladu v Ostravě Mariánských Horách zařízení na čištění technického lihu. Několikrát týdně tam navezli sudy s technickým lihem, ten přes tajné potrubí přečerpali do speciálně upraveného destilačního zařízení a získávali líh. „Vymyslel jsem to já, studoval jsem dříve chemii v Pardubicích a měl jsem potřebné znalosti. Zaměstnancům a lidem z finančního úřadu jsem řekl, že to slouží k zušlechťování a zjemnění vodky. Podnikal jsem ale tehdy jen v likérce Drak, potřeboval jsem něčím zastřít, že kupujeme tolik technického lihu.

----------------------

Celé roky jsme upozorňovali na to, že v bývalém závodu Kamenina se porušuje minimálně stavební zákon. To, že tam pak policisté našli tisíce litrů lihu nebylo zase až takovým překvapením.

Karel Drašner, starosta Háje u Duchcova

--------------

Proto jsem nechal založit firmu MoraviaChem, která měla oficiálně vyrábět směs do ostřikovačů," vzpomněl obžalovaný a soudu předložil nákresy destilačních kolon a tajných potrubí vybudovaných v kanalizaci.

Filtrační zařízení podle něj každou hodinu zpracovalo 350 litrů technického lihu a jelo až na krátkodobé výpadky nonstop až do konce roku 1999, kdy se jeden z podnapilých zaměstnanců při vánoční službě nešťastnou náhodou utopil v jímce s horkou vodou. Do té doby se přečištěný líh v plastových nádržích o objemu tisíc litrů ukládal do utajených skladů a z nich byli průběžně zásobováni odběratelé. Většinou se jednalo o likérky, za litr lihu platily od 65 do 95 korun, což je méně než je samotná sazba spotřební daně. Radek Březina kamiony při nočních jízdách několikrát sám doprovázel a inkasoval od zákazníků peníze. „Jména našich odběratelů ale uvádět nechci. Oni mi věřili a spolupracovali se mnou patnáct let. Vím, že bych si tím pomohl, ale vnitřně se mi příčí je jmenovat," zdůvodnil, proč neprozradí dlouholeté odběratele.

Hlavní líčení je nařízeno až do pátku. Před soudem stanou též dva takzvaní spolupracující obžalovaní Tomáš Březina mladší bratr Radka Březiny a jejich blízký spolupracovník Lubomír Kaláč. Obžalobě čelí také jednatel společnosti MoraviaChem Radek Menšík, správce nemovitostí Ivan Kovářík, dělník Václav David, invalidní důchodce Rostislav Hanulík a správce nemovitostí Tomáš Pantlík.

Za krácení daně v rámci organizované zločinecké skupiny jim hrozí až třináct let vězení. Hlavní líčení bude probíhat také v prvním lednovém týdnu příštího roku, ani tehdy ale zřejmě ještě nepadne rozsudek.(kos, mak)