VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matku dvou dětí zranil pád do kanálu. Další úrazy hrozí i těhotným

Most – Mostečanka Věra Malesaková (39 let) nemůže od dubna chodit do práce a starat se o rodinu. Operovali jí nohu po ošklivém pádu do špatně zakrytého kanálu na novém městském chodníku na Skupovce.

26.5.2014
SDÍLEJ:

Věra Malesaková, zaměstnankyně Dětského domova v Mostě, teď tráví nejvíce času v obýváku na gauči. Denně si musí píchat do břicha injekce proti trombóze.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Radnice a technické služby odmítly pochybení a oznámily, že kanál raději přivařily. Kanál ale přivařený není. Žena chce požádat o odškodné za poškození zdraví a nevylučuje soud. Případ řeší policie.

„Zkomplikovalo to život mně i celé mé rodině. Jsem teď na ní úplně závislá. Mám obavu, že už nebudu moci být tak aktivní jako před operací,“ říká Věra. V noze má titanový implantát. Do břicha si každý den musí píchat injekci proti trombóze. Kdy začne znovu chodit, nevědí ani lékaři.

Úraz nemohla předvídat

Pedagožka, cvičitelka a matka dvou dětí šlápla při chůzi na kovové víko kanálu, víko se naklonilo, pravá noha jí propadla otvorem, u kolena se zlomila a pod zemí bezvládně visela nad špinavou vodou. Po čtvrthodině plné bolesti a zimnice Mostečanku zachránil kolemjdoucí muž, který zavolal sanitu. Lékaři ženu operovali. Pád do kanálu oznámila policii. Je v kontaktu s právníkem.

Víko kanálu u bloku 202 není přivařené, jak oznámily radnice a technické služby.

Jak je možné, že člověk na novém chodníku spadne do zakrytého kanálu? Co budou město a technické služby s případem dělat? Dají ženě odškodné a prověří kanály v Mostě, aby lidi nemrzačily?

Podle radnice a technických služeb byl kryt kanálu v pořádku. „Na výzvu Městské police Most provedly Technické služby města Mostu kontrolu, při níž bylo zjištěno, že osazení vpusti je v pořádku a kryt vpusti se nevyvrací. Přesto jako mimořádné opatření technické služby přivařily kryt vpusti k rámu,“ uvedly radnice a technické služby ve společném stanovisku pro Mostecký deník.

Redakce ale zjistila něco jiného. Kanál u bloku 202 našla a zkontrolovala. Rezavé víko kanálu není přivařené k rámu ani teď, měsíc a půl po nehodě. Víko se dá snadno zvednout, uvolnit, posunout. A pak se tam může přizabít kdokoliv další, třeba i dítě či těhotná žena v osmém měsíci. Riziko je tam větší než jinde - pár metrů od kanálu je vstup do ordinace gynekologa. Poblíž je podobný, ale bezpečný kanál - jeho víko je ke vpusti napevno přišroubováno zřejmě již delší dobu.

Den pádu, po kterém je o berlích

Bylo 15. dubna kolem 18. hodiny. Věra Malesaková pospíchala za maminkou, která na ni čekala u Centralu. Věra chtěla poradit s výběrem nových šatů pro důležitou událost. Druhý den měla být v Ústí nad Labem v komisi hodnotící vědecké práce talentovaných středoškoláků. Místo toho ale skončila v nemocnici s komplikovanou zlomeninou nohy. Roztříštila si kost pádem do zakrytého kanálu, jehož víko se po nášlapu naklonilo, když procházela kolem bloku 202 na Skupovce. 

Stále slyší to křupnutí kosti po nárazu a přiskřípnutí. „Bylo to fakt odporný,“ vzpomíná na moment, kdy se zničehonic ocitla na zemi s nohou pod chodníkem. Popisuje, jak deset patnáct minut bezmocně seděla, klepala se zimou a bolestí a jak na ni lidé od sousedního chodníku koukali, aniž by se o ni zajímali. Pomohl jí až jeden muž. Přikryl ji svou bundou, počkal na záchranáře s pojízdným lůžkem a doprovázel je až k sanitě. Kvůli rekonstrukci ulice museli zraněnou ženu tlačit k sanitě oklikami a pak i po silnici. Příliš velký otok na noze nedovolil okamžitou operaci. Ještě ten večer volala z nemocnice strážníkům, aby kanál zabezpečili, a policii, že chce podat trestní oznámení. Ani po první, květnové lékařské kontrole neví, kdy bude opět chodit bez berlí. Optimistický odhad zní: po třech měsících. Věra chválí kolemjdoucího, který jí pomohl, zdravotníky i policistu, který se ujal jejího případu.

Věra má teď z kanálů hrůzu, vyráží ven jen na krátké „procházky“ a zápolí se schody. „Bez manžela se nikam nedostanu. Úplně se nám změnil život,“ svěřuje se. Když se přijela ukázat do technických služeb, zavolaný pracovník se jí ani nepřišel omluvit, pouze po telefonu přes vrátnou vzkázal, že už vypovídal na policii a už k tomu nemá co říct. 

SPOLEČNÉ STANOVISKO RADNICE A TECHNICKÝCH SLUŽEB K PŘÍPADU PANÍ VĚRYTechnické služby kontrolují stav vpustí minimálně dvakrát ročně. Krádeže kanálů jsou bohužel na denním pořádku

V dubnu došlo k politováníhodné události, kdy se pádem do kanálu u bloku 202 poranila žena. Na výzvu Městské police Most provedly Technické služby města Mostu kontrolu, při níž bylo zjištěno, že osazení vpusti je v pořádku a kryt vpusti se nevyvrací. Přesto jako mimořádné opatření technické služby přivařily kryt vpusti k rámu. Takováto opatření ale není možné provádět standardně u všech vpustí ve městě. Jednak to nenařizuje legislativa, především to ale komplikuje práci při údržbě nebo haváriích. Že se v Mostě na některých místech i přesto vpusti přivařují, je vyvoláno zoufalým stavem, protože dochází neustále ke krádežím kanálů. Jen v loňském roce odcizili zloději z majetku města (jsou tu i další vlastníci, zejména Severočeské vodovody a kanalizace) 133 vpustí za zhruba 350 tisíc Kč. Ničí tím majetek města a ohrožují zdraví jeho občanů. Kontrolu provádějí pracovníci technických služeb minimálně dvakrát ročně, pravidelně při strojním a následně blokovém čištění města. Další opravy se pak provádějí podle aktuální potřeby, technické služby tak reagují nejen na vlastní zjištění, ale také na podněty občanů nebo bytových družstev. Krádeže kanálů ale ovlivnit nedokážou. Samospráva nemá moc možností, jak krádeže kanálů ovlivnit. Provádí proto prostřednictvím městské policie a pracovníků odboru životního prostředí  a mimořádných událostí kontroly ve sběrnách. V tomto směru město Most podporuje senátní návrh zákona, podle něhož by směly odevzdávat do sběren materiál jen osoby s živnostenským oprávněním.

Statistické údajeV Mostě se nachází téměř 4 500 vpustí

Chodníkové vpusti: celkem 746 (540 z nich je v majetku města)

Silniční vpusti: celkem 3 690 (3 506 z nich je v majetku města)

krádeže vpustí v roce 2013: 133 vpustí (jen z majetku města!), výše škody zhruba 350 tisíc Kč

 

  

 

Autor: Martin Vokurka

26.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

EET ilustrační foto
5

Zmatení řezníci či pekaři. Nevědí, zda mají povinně dávat účtenky

Ilustrační foto.
6

Policie v Porsche. Muži zákona jezdí zabavenými auty

Pohledem Realistů: Naše ambice jsou realistické

V minulých dnech jsme začali s představováním naší strany. Máme za sebou Prahu, Ostravu a Brno, další místa nás čekají. Svým příznivcům i široké veřejnosti podrobně vysvětlujeme svá východiska, plány i cíle. I naše ambice. 

DOTYK.CZ

Evropa, daňový ráj to na pohled

Španělsko a další země EU by podle MMF hospodařily s přebytkem. Kdyby část jejich daní nemizela za hranicemi.

Deště a tající sníh zvedají na desítce mít v Česku hladiny toků

Povodňový stupeň pohotovosti dnes brzo ráno hlásily tři měřicí stanice, Dalečín a Veverská Bítýška na Svratce a Pertoltice na Liberecku na Panenském potoce. V některých případech za to může nahromaděný led. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Školy zakazují žákům mobily, hrozí i dvojka z chování

O tom, zda vůbec mobilní telefony patří dětem do ruky a od kolika let, se zabýval průzkum Deníku v minulém roce. Z něj vyšlo najevo, že rodiče většinou pořizují dítěti mobilní telefon v momentě, kdy začne chodit do školy bez jejich doprovodu. Naskýtá se však otázka, zda mobil patří do školy a jakým způsobem omezit jeho používání při vyučovacích hodinách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies