České republice kvůli tomu hrozí EU soudem a sankcemi. Ke sledování čistoty ovzduší by mohl pomoci špičkový přístroj na hlídání čistoty ovzduší. Ten získala ústecká pobočka Českého hydrometeorologického ústavu na Kočkově.

Poslední varování

Měření je přitom velmi důležité i v evropském kontextu. Ústí nad Labem už ke konci března o 16 dní překročilo zákonný limit, kdy mohou být hodnoty prachu v ovzduší překročeny legálně. Nejhůře je na tom sousední Děčín, který překračuje limit o jednadvacet dní.

„Evropská unie nám už poslala v podstatě poslední varování. Pokud se tento stav nezlepší, podá žalobu u Evropského soudu a ten rozhodne o sankcích," vysvětlil lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví, který se dlouhodobě zabývá vlivem polétavého prachu na zdraví.

Vzhledem k tomu, že prach silně znečišťuje rozsáhlá území v celé České republice, mohly by být podle doktora Šuty pokuty velmi vysoké. „Není to jen planá výstraha. Žalobu na Polsko už EU podala," řekl lékař.

Vážení je přesnější

Nový přístroj váží filtry po odebrání vzorků ovzduší a z naměřených hodnot stanovuje míru znečištění ovzduší prachovými částicemi.

„Po zavedení nové legislativy musíme vážit filtry za podmínek, které mají vyšší nároky na zajištění klimatických podmínek ve váhovně a na kvalitu vážení. Váhový box umožní splnit všechny požadavky nové normy," vysvětlila Helena Plachá, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší meteorologické stanice na Kočkově.

Pobočka ČHMÚ v Ústí nad Labem zajišťuje vážení filtrů pro takzvanou gravimetrii ze stanic v Ústeckém, Libereckém, Karlovarském, Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji. „Celý proces vážení je přesnější a kvalitnější," dodala Plachá.

Instalace si vyžádala přestavbu laboratoře. Váhový box stál 5 milionů korun ze zdrojů ministerstva životního prostředí a ČHMÚ jej pořídil jako součást inovace sítě imisního monitoringu.

Zahrnuje výměnu všech měřicích kontejnerů pro měření kvality venkovního ovzduší včetně analyzátorů, vzorkovačů a přístrojů v laboratořích.