V moři zeleně, na úpatí hory Špičák s výhledem na paneláky, chodí několik žen se srpem. Z výšky by vypadaly jako tečky ztracené v bludišti vinné révy obtěžkané hrozny, do kterých praží červencové slunce. „Letos to vypadá dobře,“ říká Iveta Polatová a srpem usekne další přebujelý výhonek, aby podpořila zrání bobulí.
Kvůli vedru chodí na vinici brzy ráno, už v šest hodin. Před polednem raději končí, to bývá na vinici k nevydržení. Slunce tu pálí víc než ve městě, alespoň takový tu mají pocit. Bez krému na opalování a hlavně bez vody v pet lahvích tu pracovat nejde. Kdo se po nočním dešti nechce pařit v gumácích, chodí po zabahněné trávě v teniskách.

Lada Petrboková je přesto venku ráda. Ruch města, které má před sebou jako hlediště v divadle, jí nechybí. „Je tu klid,“ říká mezi révou. Aby ebyla úplně sama, v ledvince má puštěné rádio. Písničky sem tam přeruší hluk vlaku nebo traktor, který projíždí vinicí v mlžném oparu. „To je postřik proti plísním,“ vysvětluje traktorista Jiří Pazdera.

Příznivé počasí

Loni byla část vinice oslabena chorobou, letos jsou hrozny čisté a téměř bez skvrn. „Zdravotní stav révy je výborný a úroda vypadá moc hezky,“ konstatuje vinař Ivan Váňa z Českého vinařství Chrámce, které podle něj používá nejdražší a nejkvalitnější přípravky. Jarní mrazíky poškodily asi deset procent úrody. Pouze vinice na vrchu Hněvín jim díky vyšší nadmořské výšce opět unikla. Počasí bylo letos ale celkově příznivější, sucho neuškodilo.

České vinařství Chrámce pěstuje vinnou révou na třiasedmdesáti hektarech, z toho dvanáct hektarů zabírá obnovená vinice Mariana v Čepirozích. Krásná úroda se očekává i na Barboře, nejstarší vinici na výsypce, kde se réva pěstuje od roku 1978. Ze sklizně na šesti desítkách hektarů vinaři vyrobí ročně přibližně dvě stě tisíc litrů vína, část končí v obchodní síti, část vinaři prodají sami a využívají i e-shop. Až patnáct procent roční produkce tvoří košer vína určená pro ortodoxní židovskou komunitu. Vinařství je od roku 1994 hlavním výrobcem košer vín v České republice. Vína z Mostu dostávají pravidelně ocenění. Například Rulandské modré pozdní sběr 2012 získalo nedávno ocenění v celorepublikové soutěži vín TOP 77 a patří do kategorie se třemi hvězdičkami jako „velmi dobré víno“. Zraje v dubových sudech. Mostecké víno Ryzlink rýnský košer 2007 získalo loni několik zlatých medailí, včetně té na mezinárodní přehlídce Festwine.