Dva cenné gotické křídlové oltáře z druhé poloviny 15. století a socha Panny Marie v naději z počátku 15. století, později vložená do střední části jednoho z těchto oltářů, jsou od letošního roku opět v majetku katolické církve. Tyto vzácné umělecké památky z Diecézního muzea v Litoměřicích původně pocházejí z kostela sv. Petra a Pavla v Dubanech u Libochovic.

Biskupství litoměřické o ně požádalo podle zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Dohodu o vydání těchto movitých předmětů uzavřelo Biskupství litoměřické a Národní galerie v Praze v rámci zákona o majetkovém vyrovnání na konci srpna letošního roku. Současně byla uzavřena smlouva o jejich výpůjčce, oba oltáře včetně mariánské sošky tak lze spatřit v Anežském klášteře v Praze.

„Všechny tři předměty byly již v 80. letech 19. století převezeny do Diecézního muzea v Litoměřicích, umístěného v biskupské rezidenci, kde se staly součástí jeho sbírek. Jsou dokonce zaznamenány jako první tři položky v přírůstkovém seznamu, který vedl tehdejší zakladatel a první konzervátor muzea dr. Vinzenz Luksch," uvedla Jana Chadimová, referentka oddělení správy majetku Biskupství litoměřického.

„Ve 30. letech 20. století byly zapůjčeny do Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdkyni dnešní Národní galerie v Praze, a v roce 1960 došlo výměrem finančního odboru rady Obvodního národního výboru v Praze 1 k jejich převodu do vlastnictví československého státu, konkrétně do správy Zájmového seskupení Národní galerie Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Ve zdůvodnění mimo jiné stojí, že organizace nutně potřebuje tyto předměty k plnění svých úkolů," popsala postupné změny ve vlastnických vztazích.

„Jsem rád, že bylo uznáno vlastnictví církve u těchto vzácných předmětů. Nechceme si je však nechávat pro sebe a schovávat v depozitářích, mají být dále veřejnosti přístupné. Naším úkolem je potom spolupracovat na jejich prezentaci i na vysvětlování okolností jejich vzniku. Vždyť například Madona v naději, jejíž socha je součástí jednoho z oltářů, pochází ikonograficky od třetího pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna, nesmírně zajímavé osobnosti, která teprve čeká na to, až bude v plnosti objevena," řekl generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl.

Jeden z oltářů spolu s mariánskou soškou bylo možné vidět na výstavě pořádané k 130. výročí založení Diecézního muzea a 20. výročí jeho obnovení, která probíhala na začátku tohoto roku v Litoměřicích.

Oba oltáře budou vystaveny už na podzim ve Valdštejnské jízdárně v Praze v rámci výstavy „Bez hranic. Umění v Krušnohoří".

Jana Michálková