„Minulý týden jsem to málem schytal od rampouchu, včera se vedle mě na chodníku roztříštila hromada sněhu z přístřešku nade dveřmi do haly, kde pracuji. Naštěstí ho nebylo zas tolik, ale lekl jsem se pořádně," popsal své zážitky Jan Rýznar.

Ústečtí hasiči k případům, kdy by nahromaděný sníh nebo rampouchy ohrožovaly chodce, zatím nevyjížděli. „Je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali firmu nebo se obrátili na technické služby," uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

„Případy řešíme, pokud se jedná o školy, školky, domovy seniorů, nádraží a podobně," sdělil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. „Soukromí majitelé jsou povinni odstranit nebezpečné rampouchy či převisy z budov na vlastní náklady," dodal.

Stačí přitom jedna noc vydatného sněžení, aby napadlo množství sněhu schopné ohrozit kolemjdoucí, nedaleko stojící auta či způsobit škodu na střeše samotné budovy.

„Vloni byla situace ještě horší. Častěji nás volají vlastníci větších komerčních objektů než majitelé rodinných domků," uvedl majitel firmy, která úklid sněhu ze střech provádí, Jakub Kopecký z Krásného Března.

„Od loňského prosince dosud bylo v Ústeckém kraji nahlášeno 17 škod za zhruba čtvrt milionu korun," informoval mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek. „Nejčastěji jsou z tíhy sněhu poškozené podokapní žlaby, sněhové zachytávače a střešní krytiny. Toto je pak spojené se zatečením do domu," doplnila likvidátorka Hana Jurová.

„Zima ale nekončí a škod přibude. Majitelé rekreačních objektů hlásí škody i s několikaměsíčním zpožděním, až začnou na své chalupy zase jezdit," dodal Bálek.

Už na úterní dopoledne meteorologové předpovídají pro Ústí a okolí další vlnu hustého sněžení.

Dvoutunový slon

Jen 20centimetrová vrstva sněhu na střeše běžného rodinného domu váží přibližně 2 tuny, tedy skoro tolik jako slon. Za bezpečný stav střechy zodpovídá majitel domu. Sníh by měl odstraňovat průběžně, aby střešní konstrukci sníh nadměrně nezatěžoval a neohrožoval kolemjdoucí ani majetek.