Díky dlouhodobému koncepčnímu výcviku může se svými šelmami vystupovat pouze na vodítku bez ochranné klece. Podobná důvěra mezi šelmou a člověkem se jen tak nevidí. Řeč je o principálovi cirkusu JO – JOO Jaromíru Joo. Ode dneška cirkus vystupuje v Děčíně.

Začněme od začátku. Jaká byla historie vašeho cirkusu?
Cirkus JO – JOO byl založen už v roce 1791. Zjistil jsem to díky scenáristovi 
a režisérovi Břéťovi Rychlíkovi. Kvůli němu jsem musel vyhrabat všechny rodinné relikvie. Nečekal jsem, že náš rod je tak starý. V padesátých letech byl náš cirkus znárodněn a mnou opět obnoven po sametové revoluci. Dost dlouho jsem jezdil po Skandinávii a do České republiky jsem se vrátil, abych dokázal, že budu nejlepší cirkus v republice, stejně tak, jako jsem byl ve Skandinávii. Podle ohlasů diváků se mi to povedlo.

Se svými zvířaty, která jste si vypiplal, jste prakticky denně. Jaké to je, když některé z nich 'odejde'?
Musím zaklepat, ale takováto věc mne ještě nepostihla. Rád bych se ale pochlubil, že za poslední tři roky jsem odrodil a odchoval devatenáct sibiřských tygrů. To je číslo opravdu vysoké a jsem tak uznávaným chovatelem po celém světě. Jen v letošním roce můžeme ukázat divákům mládě pumy americké nebo mládě tygra ussurijského. Jen letos se nám narodilo 11 zvířat.

Cirkus Jo-Joo v Děčíně.Mnozí lidé mají vůči cirkusům averzi a domnívají se, že tam dochází k týrání zvířat. Můžete se vyjádřit k tomuto problému?
Nic na světě není černé nebo bílé. Nic není jen dobré a špatné. Zkrátka lidé se musí sami podívat a udělat si názor. Když se lidé podívají na naše internetové stránky nebo Facebook, uvidí, že tam píšou tisíce lidí pozitivní komentáře. Lidé, kteří cirkus nechtěli navštívit, ale přesto ho navštívili z donucení dětí nebo vnoučat, tak změnili na cirkus názor. Nyní jsme byli pět týdnů v Plzni a někteří diváci tam navštívili naše představení i šestkrát a říkali, že tak, jak se staráme 
o zvířata my, že to už dlouho neviděli.

Ve svém názvu máte, že jste první národní cirkus, jak toto mají lidé vnímat?
Svého času jsem s ministrem kultury Pavlem Dostálem natáčel pořad 'Když se řekne profese'. Pan ministr 
u mě při natáčení působil jako klaun. Když jsme po vystoupení seděli v mém návěsu, tak pan Dostál říkal, že je naše práce nádherná. Já jsem si mu ale stěžoval, že spousta cirkusů nám kazí jméno. Poté mi poradil, ať si dáme do názvu 'národní cirkus'. Jinak stát nás nijak nepodporuje. Podporují nás ale lidé, kteří nás navštěvují a mají o vystoupení zájem. Kdyby lidé nechtěli cirkus, tak si myslím, že by JO – JOO nebyl téměř pořád vyprodaný. Doufám, že se situace bude 
i nadále opakovat.

Právě na návštěvnost směřuje 
i další otázka. Jak ji vnímáte například v porovnání s minulými roky?
Řekl bych, že cirkus JO – JOO už několik let velice dobře prosperuje. Návštěvnost se hodně zvýšila i tím, že moji vnuci vystoupili v pořadu ČeskoSlovensko má talent, říkají si Strýc a synovec. Návštěvnost díky tomu stoupla. Spousta dětí se na ně ptá a chodí za nimi. Jsme tedy úspěšní.
Ukažte mi cirkus, jehož část programu vystupovala celou zimu v Hongkongu, či kdo byl třikrát v Las Vegas, Singapuru, Mexiku a dalších zemích?

Mluvil jste o cestování. Jak to je se zahraničními vystoupeními 
a jak probíhá logistika všech věcí a lidí?
Do zahraničí jede vždy jen část programu s několika vystoupeními. Takže s přepravou to není tak náročné. Mám dva agenty, kteří mi domlouvají vystoupení. Jeden je ve Švýcarsku a druhý v Las Vegas. Tam jsme například vystupovali v casinech Cirkus, Cirkus Bailey
a New Orleans.
Z posledního casina jsme odjížděli do Hollywoodu, kde jedno moje vystoupení, které uvidí lidé i v Chebu, dělalo 'křoví' Tomu Cruisovi.

Cirkus Jo-Joo v Děčíně.Jste poměrně velký cirkus, kolik máte dohromady zaměstnanců a případně i zvířat?
Přímo na placu mám 59 zaměstnanců a k tomu ještě 14 dalších lidí, kteří se starají 
o zvířata na mém statku, a další, co s námi necestují. Dohromady tedy přes sedm desítek lidí. A zvířat, těch máme kolem osmdesáti.
Zaplať pánbůh se to ale mění. Očekáváme totiž další porod pumy americké a tygra sibiřského. Také bych se rád zmínil o papoušcích, se kterými pojedeme do Ameriky. Lidé žasnou a pískají.

Kolik masa spotřebují vaše šelmy denně?
Každý den to je přibližně dvě stě kilogramů masa.
V České republice je spousta lidí, kteří se nás tímto snaží sponzorovat, za což jim velice děkuji.