„Naše poradna pomáhá lidem s problémy již od roku 2002 zdarma v 18 oblastech práva. Jednou z těchto oblastí je i dluhová problematika a insolvence," říká Pavla Brodinová z Oblastní charity
v Rumburku. Na tu se obracejí lidé v mnohdy na první pohled neřešitelné finanční situaci. Dluhy se snaží vytloukat jinými půjčkami a postupně se dostávají do spirály nezvladatelných splátek.

To byl i případ paní T., která se snažila podnikat. Jenže se jí nedařilo a navíc se jí i díky tomu rozpadlo manželství. Nesrazilo ji to na kolena, dále vychovávala svou dceru, jak nejlépe mohla, pracovala a pohledávky z nezdařeného podnikání si poctivě splácela, tedy vzala si první úvěry, aby ty předešlé z drtivé většiny uhradila jednorázově.
Krátce na to ale vážně onemocněla a následně přišla i o zaměstnání. Sice získala částečný invalidní důchod, ten byl ale tak nízký, že sotva stačil na základní životní potřeby. Na úhradu dluhů již peníze nezbývaly.

Prodala některý majetek a časem si našla znovu práci.

„Tlak věřitelů i úroky z prodlení a penále vykonaly své, další úvěr, aby bylo na splácení byl podepsán. Paní T. splácela, jak se dalo, jednou tomu, podruhé tomu věřiteli a čas plynul, jenže stres si vybral svou daň a opětovné zhoršení zdravotního stavu a následovné dlouhodobé pracovní neschopnosti ji připravily o zaměstnání podruhé. V tu chvíli si uvědomila, že to sama nezvládne," popisuje Brodinová jeden z mnoha velmi podobných příběhů. Paní se následně obrátila na několik poraden, ale většinou po ní chtěli další peníze, které neměla. Nakonec se obrátila na poradnu rumburské charity, která své služby nabízí zdarma. Postupně se pokoušeli najít řešení, které by mohlo pomoci paní T. zbavit se dluhů.

„První variantou byla dcera, která velice ochotně nabídla pomoc mamince a jako dárce ji chtěla v oddlužení podporovat. Jenže skutečnost, že je sama a má vyživovací povinnost, navíc je drobnou živnostnicí, která nemá valných zisků, tedy co si vydělá, stačí na základní potřeby a pokrytí nákladů spojených s podnikáním, se jevilo poradkyni jako riskantní. Společně s paní T. i dcerou se hledala jiná varianta a našla se. Paní T. sice nechtěla do potíží tahat budoucího zetě, styděla se za vše, ale nakonec mu vše povyprávěla a on bez váhání svolil a stal se dárcem," popisuje další průběh Pavla Brodinová.

U některých agentur nabízejících oddlužení za peníze ale věřitelé mnohdy narazí.

„Navrhují dlužníkům navyšování příjmů, které nemají, právě formou darovací smlouvy s tím, že si mohou nalézt dárce fiktivního. Tedy někoho, kdo před soudem bude vystupovat jako dárce, zaváže se hradit po dobu oddlužení dar," vysvětluje úskalí podobných postupů Brodinová. Peníze pak hradí dlužník sám z tak zvané nezabavitelné částky, která není příliš vysoká a je určena na živobytí.

Osobní bankrotPro schválení oddlužení soudem je potřeba splnit několik podmínek. Je potřeba, aby dlužník měl více než jednoho věřitele, mít závazky, s nimiž je v prodlevě delší než třicet dnů a zároveň není schopen tyto závazky plnit. Během pětiletého oddlužení musí věřitel splatit alespoň 30 procent z nezajištěných pohledávek. Tedy z těch, které nejsou kryté například zástavou majetku. Právě na této poslední podmínce pohoří nejvíce neúspěšných žadatelů o oddlužení, velmi často totiž nemají dostatek peněz ani na to, aby zaplatili odměnu insolvenčního správce.